Liecba elektrosokmi

happi

nechcem sa hadat, pretoze moje znalosti su len teoreticke, v praxi som sa vsak s pacientami po elektroliecbe stretla. Je pravdou, ze kazdi pacient je jedinecni a na liecbu reaguje inak. Velmi zalezi na postupnosti liecby, pristupe lekarov, personalu a chcenia pacienta. K slovesnkemu zdravotnictvu sa teda nebudem vyjadrovat, aj ked som zazila niekolko vynikajucich a co je najdolezitejsie humanne citiacich odbornikov.
V tvojom pripade by som sa asi obratila na pravneho poradcu a porozpravala by som sa s nim o pravach pacienta. Drzim palce

BBCC

Uz sa to totiz parkrat opakovalo. Aj lekari potvrdili, ze tento typ schizofrenie sa vracia a moze ocakavat dalsi atak. Lieky berie. Mne pride normalna,je vnimava,citliva aj inteligentna. Len niekedy sa tazko vyjadruje a nevie si asi rady s myslienkami. Ked to na nu pride, zrejme je mlkva a neschopna slova a cinu alebo sa prejavuje "slovnym salatom" a tak kolegom nenapadne nic ine, len sa obratit na lekara. Hadam si aj suskaju, ze je blazon a tak ju rychle zaskatulkovali a nechcu ju medzi seba. S tou lekarkou to asi urobim, ako mi radis, vdaka, nevidim ziadne ine vychodisko, snad budem nablizku, ked sa jej cosi zase udeje.

...

BBCC,
preco by sa to malo opakovat?Je v nejakej tazsej situacii?Skus jej byt oporou aby sa to nevracalo,aj tito pacienti mozu viest plnohodnotny zivot,len je to o dost tazsie,ked nevidime,co im beha hlavou.Dufam,ze uziva lieky(aj ked to je tiez poriadne svinstvo).To zrutenie vacsinou nepride zo dna na den,treba si vsimat jej spravanie a bude sa dat skor uplne vyhnut nemocnici.Moja pribuzna bola hospitalizovana 3x..2x celkom po sebe asi pred 10timi rokmi a pred rokom sa to vratilo (tiez velke emocionalne napatie).Teraz je to uz fajn,chodi do prace,je samostatna a relativne v pohode.Najdolezitejsie je ako sa kamaratka citi,to uz co je,ze na nu volaju sanitku susedia?Urcite chodi ambulantne k psychiatricke,tak sa skus aspon s tou porozpravat.Mozno by sa dalo prave s nou dohodnut na papieri,co by mala pre lekarov v nemocnici o tom,ze soky neodporuca.A je jedno,ci je chuda submisivna alebo nie,ak je uz v nemocnici,tak s nou spravia "poriadky", nech by sa akokolvek branila :-((

BBCC

Kamaratka je uz z nemocnice doma, ale je pravdepodobne,ze sa to bude opakovat. Spustacim mechanizmom je vzdy nejaka nova situacia a ona nevie reagovat, je zmatena a potom susedia ci spolupracovnici zavolaju zachranku. Je submisivnej povahy a tak sa nevie presadit ani proti elektroliecbe, na ktoru spomina s hrozou,nehovoriac o injekciach s mesacnym ucinkom, po ktorych jej je mesiac zle. Rozmyslala som spisat nejake vyhlasenie s jej vyhlaseniem, ze si to nepraje a to by im vzdy dala do ruk, no ale to je asi len moja utopia. Keby slo o agresivnu osobu so sklonom ublizovat inym, nepoviem ani slovo, ale nasilnikom a pedofilom to urcite nerobia a mali by a milej osobe,ako je moja kamaratka, ktora len nevie pochopit tento system /co ani ja niekedy/ sa to odvazia, do kelu aj so spolocnostou...mi je zle z toho.

...

BBCC,
ako je na tom tvoja kamaratka?Zrutila sa?Je uz v nemocnici?Ak ano,mozno je uz bohuzial neskoro.Ja som sa stretla s tym,ze takmer vsetci pacienti uz behom 1.tyzdna boli po sokoch.Ale myslim,ze za jej lekarkou sa mozes zastavit aj ked niesi clen rodiny a informovat sa o liecbe.Vysvetlit,ze prave tuto liecbu neniesla pacientka v minulosti dobre a skusit sa dohodnut odlozit soky az ked naozaj nebude ina moznost.Nasa lekarka bola ochotna pockat,ci nezaberu samotne lieky.Myslim,ze mozte zmenit lekara,ale o jej liecbe ma pravo rozhodnut on,cize to protizakonne nieje.Takisto aj keby chcela z nemocnice odist na revers,tak ju lekar jednoducho moze zbavit svojpravnosti a budu ju tam drzat a liecit podla seba.Moja skusenost je iba taka,ze to ide iba podobrom.Prajem vela stastia a je fajn,ze ma apson niekoho,kto ju v tom nechce nechat uplne samu.

BBCC

Ak si nezazila,happi, nemozes povedat, ci je to hrozne. Nevravim o sposobe podania liecby, to bolo naozaj v anesteze, ale o nasledkoch. Pacient este dlho po zakroku citi blest hlavy v spankovej oblasti a ked si vyslovene neziada, aby sa to opakovalo, ked sa boji dalsieho ataku, aby jej opat neaplikovali liecbu, tak na tom nieco asi je. Ide o moju kamaratku, ktora nema rodinu a zdravotnictvo rozhoduje za nu. Chcela som vediet, ci je to zakonne, ked jej torobia proti voli. Chcela by som sa za nu obratit na nejaku pravnu poradnu,lebo jej chcem pomoct , je v zivote sama a nechcem uz dopustit taketo jednanie. Pritom nie je ziaden sialenec, je len obcas zmatena v citoch a mysleni /dosledok trauiem z detstva/.

...

Happi,
Prosim,ak nemas skusenosti na vlastnej kozi - teda ak niesi po sokoch,nevies si predstavit,co pacient preziva,kolko mesiacov sa z toho spamatava.Ja to tiez neviem posudit,nechcem napadat odbornost lekarov,ale pacientka v nasej rodine bola z toho poriadne v prdeli dlhu dobu a nemyslim,zeby podstupila soky bez anestezie(ona si vobec nepamata,co sa v tedy dialo,dokonca na niektore veci pred sokmi sa do dnesneho dna nerozpamatala).Pri druhej hospitalizacii sa jej stav podarilo stabilizovat aj bez nich.Takisto pri jednej mojej navsteve v nemocnici zomrela ina pacientka prave pri tejto terapii,nevydrzalo to jej srdce..Rodina a pacient by mali mat pravo sa rozhodnut,ci ano ci nie,ale bohuzial tomu tak nie je.Tazke jedine riesenie je konzultovat vsetko s lekarom.

imana

to happy:si v tejto oblasti teoretik,alebo mas aj prakticke skusenosti (vlastne,rodina..)? Zaujimalo by ma to.Lebo v tomto pripade sa nejedna o sposob podania elektrosoku,ale o samotny process,ktory pri tom prebehne v organizmu..Ak nemas prakticku ukazku s pozitivnym vysledkom v svojom okoli,netreba to tu az tak vrucne odporucat.

happi

mila ...
uz v prvom prispevku som napisala, ze som za to, aby sa liecba elektrosokmi aplikovala v anesteze, cim sa predchadza traumatickemu zazitku pacienta. Pacient v anesteze nepreziva ziadne stresove situacie spojene s aplikaciou elektrosokov. Prave to, ze sa aplikuju neodborne povedane ,,za ziva,, moze pacientovi sposobit sok, ktory negativne ovplyvni liecbu.