Vždy si musím umyť ruky, inak pociťujem nepokoj - čo to je?

Príspevok v téme: Vždy si musím umyť ruky, inak pociťujem nepokoj - čo to je?
dec

často si umývam ruky (povedal by som, že omnoho viac, ako obyčajný človek. v podstate vždy keď idem niečo robiť - napr. niečo na PC, pozerať TV, čítať knihu - vždy si musím umyť ruky, inak pociťujem nepokoj), ďalej... dosť často kontrolujem, či som zavrel dvere, okná (kontrolujem ich aj trikrát po sebe, hoci viem, že sú zavreté, proste skontrolujem raz, a keď vyjdem z izby a vrátim, skontrolujem to zase). a na záver vec ktorá ma trápi najviac. Začali ma obťažovať "vtieravé myšlienky," alebo ako to nazvať. Sú to myšlienky dosť nechutné, najmä sexuálneho charakteru (napr. incest), ale aj myšlienky, že niekomu v budúcnosti ublížim (fyzicky, alebo psychicky), myšlienky, že som zbytočný, slabý, že som psychicky chorý, mám strach, že sa zbláznim, myšlienky na samovraždu apod. Snažím sa tieto myšlienky potláčať, ale aj tak sa vždy vracajú. Niekedy sa mi podarí na tieto veci nemyslieť aj deň-dva, ale potom sa to vráti znova.

čo to všetko znamená? Vážne sa bojím, že som nejaký deviant, alebo čo... ešte by som dodal, že tie "vtieravé myšlienky," sa začali objavovať cca pred dvoma mesiacmi, umývanie rúk a kontrolovanie trvá už roky. už niekoľko rokov tiež trpím depresívnymi stavmi.

jajka001_

F42.0 Prevažne obsesívne myšlienky alebo ruminácie
Ide o myšlienky, predstavy alebo impulzy k činom, takmer vždy nepríjemné pre pacienta. Myšlienky môžu nadobúdať podobu nerozhodného, nekonečného zvažovania možností spojeného s neschopnosťou robiť obyčajné, ale nevyhnutné rozhodnutia v každodennom živote. Vzťah medzi obsesívnymi rumináciami a depresiou je osobitne blízky a diagnóze obsesívno-kompulzívnej poruchy by sa mala dať prednosť len vtedy, ak ruminácie vznikajú alebo pretrvávajú bez depresívnej epizódy.

F42.1 Prevažne kompulzívne konanie (obsedantné rituály)
Väčšina kompulzívneho konania súvisí s čistením (najmä umývaním rúk), opakovanými kontrolami na ubezpečenie, že nevznikla možná nebezpečná situácia, alebo s prepiatou poriadkumilovnosťou a čistotnosťou. V pozadí tohto správania je strach, zvyčajne z nebezpečenstva hroziaceho pacientovi, alebo z nebezpečenstva, ktoré sám zapríčinil, a rituál je neúčinný alebo symbolický pokus odvrátiť toto nebezpečenstvo.

F42.2 Zmiešané obsesívne myšlienky a konanie
F42.8 Iné obsesívno-kompulzívne poruchy
F42.9 Nešpecifikované obsesívno-kompulzívne poruchy

jajka001_

F42 OBSESÍVNO-KOMPULZÍVNA PORUCHA
Hlavná črta tejto poruchy sú vracajúce sa obsesívne myšlienky alebo kompulzívne činy. Obsesívne myšlienky sú idey, obrazy a impulzy, ktoré vstupujú znova a znova do mysle pacienta v stereotypnej podobe. Takmer vždy sú znepokojivé a pacient sa im často neúspešne snaží odolávať. Rozpoznáva ich ako vlastné myšlienky, aj keď sú nedobrovoľné a často odpudzujúce. Kompulzívne činy alebo rituály sa prejavujú ako stereotypné správanie, ktoré sa znova a znova opakuje. Nie sú to príjemné zážitky, ani nevyúsťujú do vykonania osožnej činnosti. Ich funkcia je zabrániť dajakej objektívnej nepravdepodobnej udalosti, ktorá by poškodila pacienta, alebo ktorú by sám zapríčinil, a bojí sa, že by sa za iných okolností stala. Pacient zvyčajne uznáva, že jeho konanie je nezmyselné a neúčinné a opakovane sa mu pokúša brániť. Takmer vždy pociťuje úzkosť. Pri odpore voči impulzívnemu konaniu sa úzkosť zhoršuje.
Zahŕňa:

Anankastická neuróza
Obsesívno-kompulzívna neuróza
Nezahŕňa:

Obsesívno-kompluzívna porucha osobnosti (F60.5)

jajka001_

to umyvanie ruk a tak, to je nutkave chovanie, to chce liecbu. liekmi sa to upravit. tie myslienky, to je uz horsie, uplne vazne navstiv psychiatria. bez liekov sa tvoj stav velmi zhorsi a mozes byt nebezpečny pre okolie.