Mame pravo rozhodovat o nasom zdravi, alebo nie?

Príspevok v téme: Mame pravo rozhodovat o nasom zdravi, alebo nie?
RNG

Zakon nam zarucuje individualne osobne prava, slobodu vyjadrovania sa, viery atd.
Zialbohu v poslednom case sa to znacne okliestuje. Tato tema je o zdravi a nasich osobnych pravach na rozhodnutia okolo neho.
Teda ci mame pravo na finalne rozhodnutia, alebo ci si mame dovolit tieto prava nechat vziat vladou, lekarmi a ich spolocnostami alebo dokonca organizaciami z cudziny, kde ani nasa vlada nie je poriadne zastupena, toboz nie nase osobne nazory a zaujmy.

frontmanx

liecenie chorob uz davno nie je individualna zalezitost, takze nase prava su nizke.
ale to je tym, ze ludia su lahostajni tupci a prenasaju zodpovednost za svoje zdravie na inych.
pristupuje tu este aj to, ze medicina ma niektore znaky nabozenstva, so svojim knazstvom, dogmami, prenasledovanim kacirov, ritualmi...
necital som temu celu, uz ti tu niekto pisal o EBM?

radca

jajka,

som radca, tak ti poradim,ze ked nieco nepochopis, co sa moze stat kazdemu, tak sa na to opytaj a nemusis hned zacat niekoho urazat.

jajka001

z tvojich prispevkov sa mi dost tazko dedukuje o co ide. tvoj prispevok:
Alebo preco ich platit nejakej zene, ktora dostane depresie z toho, ze jej susedka je krajsie opalena, ako ona?
- som pochopila tak ze hovoris o ludoch ktori beru invalidny dôchodok kvoli depresiam. tak mi prosim vysvetli, o com si vravel.

jajka001_

radca, ja sa nehadam. vyjadrujem sa len k tomu, o com nieco viem.
depresia je tazka choroba, invalidny ti len tak nedaju. o poisteni viem svoje pracujem s tym.

eadca

jajka,

si si ista,ze vazni pracuju a kolki pracuju? Ja nie.
Spomenul som len jednoduchy pripad. Chod sa poriet k psychiatrovi, ak tam maju plne cakarne. Antidepresiva nie su lieky, to su len oblbovaky. Ta krajsie opalena aj tak dostane nakoniec rakovinu koze a zase jej len to musi zaplatit niekto ini z odvodov. Takto by sa poistila sama, pretoze normalny clovek vie, ze nadmerne opalovanie a solarko skodi a zaplatil by si to sam a neokradal vsetkych ostatnych.

RNG

Velmi dobre si to vystihol, problem je v systeme a nariadeniach-guidelines.
Ja tu neuvadzam svoje osobne presvecenie, ale nazory a uspesne metody lekarov a klinik, ktore tie medzinarodne Guidelines potlacaju. Problem su nie individualni lekari ale cely system, ktory nedovoli ekonomicky nevyhodnym metodam byt schvalenych do Guidelines.

Inac mal som moznost mnohokrat byt svedkom otravenia ludi chemoterapiou, mne blizkych, tak tu prosim nepoucuj.Navsivil som aj najznamejsie onkologicke kliniky a Fermi Institute, kde maju specialne zariadenia na bombardovanie nadorov neutronami, co je pravdepodobne najlepsie pracovisko na radiacnu terapiu na svete. Naviac som tomu ako fyzik velmi dobre rozumel, zrejme viac ako ty. A na Onkologickom ustave v Bratislave(za milosrdnymi) som kratko kalibroval radiacne zdroje este ako student v roku 1967, kratko, a nezniesol som tie pohlady pacientov s nadejou, ked tam u mnihych prakticky ziadna nebola.
Ja tu neuvadzam svoje metody, len davam prepojenie na lekarov, co to prevadzaju. A kedze nemozem kvoli autorskym pravam ich clanky a periodika sem priamo otlacit, davam sem aspon zjednoduseny vycuc, pre jednoduchych ludi.
Pre lekarov mozem dat nazvy a roky periodik a mozu si ich nastudovat sami, v povodnej komplikovanej lekarskej hantirke. Mna zaujimaju len vysledky a prostriedky, nie teorie a detaily.
Optimisticke reci o novych vydobytkoch a teorie o pochodoch v tele ma uz nijak nenadchnu, skor sa zaujimam o statistiku uspesnosti a kvalitu a dlzku zivota pacientov.