Ako teraz?

Príspevok v téme: Ako teraz?
isabel

Ahojte, viete mi poradit? Pred tyzdnom som skoncila VS ako bakalarka, mam v plane pokracovat v studiu, ale na to musim robit prijimacky. Medzi tym, co som spravila statnice a nastupim na druhy stupen su asi 3 mesiace. Chcem vediet ci mam ist nieco vybavit ohladom zdravotneho poistenia a ci mam ist na urad prace. Dakujem velmi, papa

isabel

Tak som sa dnes dozvedela ze na urad prace ist nemusim, v pripade ak budem urcite pokracovat v dnnom studiu, inak by sa mi to tusim neratalo do dochodku.
No a zdravotne este stale neviem, ale hned jak sa mi bude dat tak tam zavolam. Lebo zatial pocas celeho mojho studia som tam nebola, lebo vraj oni sa to, ci studujem dozvedia podla toho ci rodicom vyplacaju pridavky.

kaktuska

Nezavislak: Je treba nahlasit sa na urad prace aj ked pokracuje v studiu lebo podla tej vyhlasky co som dala v linku som pochopila ze netreba...

kaktuska

Dnes som bola odovzdat papier o ukonceni 1. stupna studia ako cerstva bakalarka v Dovere a s usmevom mi povedali ze nemusim nic oznamovat ak pokracujem v studiu ze za mna stat bude nadalej platit. Co sa tyka uradu prace s tym sa kedze pokracujes nezapodievaj. Najlepsie bude ked sa telefonicky informujes vo svojej zdravotnej poistovni ci im mas zaslat(da sa aj postou nemusis osobne) potvrdenie alebo nie.
Tu su nejake oficialne info o povinnostiach absolventov: www.portal.gov.sk

nezávislák

isabel-ihned sa musíš nahlásiť na urad práce,ide o platbu do socialnej a zdravotnej poistovne ,ktoru bude po dobu nezamestannosti platiť štát, pokiaľ tak nesparviš všetko budeš -alikvotnu čiastu musieť doplatit a mimochodom k dochodku ti budu chybať 3 mesiace a tuto dobu musíš preukázať dokladom z uradu práce....sam som na to doplatil a preto mám skusenosť.

Aduliena

Myslím, že je to tak, že ak chceš aj ďalej študovať, nemusíš nič hlásiť, nakoľko budeš pokračovať v štúdiu. A ak ešte nemáš 25 rokov, nedostávala by si žiadne peniaze z úradu, musia sa podľa zákona o teba starať rodičia. Ak by si ukončila štúdium, tak rodičom zastavia rodinné prídavky.