Nahradne vyzivne a zivotne minimum.

Príspevok v téme: Nahradne vyzivne a zivotne minimum.
samantaS

Viete mi niekto poradit som slobodna matka a dostavam vyzivne od byvaleho na dieta 2500sk s pridavkami je to nejakych 3100sk,..mam narok na nejaky dalsi prispevok od statu?kedze je toto jediny moj prijem a som na 6rocnej materskej kedze je to menej ako je zivotne minimum.Uz mam viac ako 25r...Kto mi vie poradit ale kde sa mozem na nete poradit s odbornikom v tejto veci ..Dakujem.

hruska zMT

ja som nezamestanana, rozvedena s dietatom. exmanzel plati oficialne vyzivne-66,38€ ja dostavam davky v hmotnej nudzi- 210,14€.dieta ma v skole obedy iba za 2skk+dostava kazdy skolsky polrok pomocky do skoly-zosity, pera,atd.+prospechove stipendium-16,60€mesacne. no mame este dohodu s exmanzelom, ze vsetky vydavky co sa tyka nasho dietata hradi on, nad ramec vyzivneho-skolne, druzina, kruzky, osatenie, dovolenky a pod.mesacne to cini cca 300€.
Vsetko si zistis na urade prace, na co mas narok.

bobana99

moja...ja mam od byvaleho na dvoch stredoskolakov na kazdeho 1500ska..s toho im musim platit internaty cestovne stravne vreckove a vsetky vydavky na skolu...ked som sa pytala na nejake socialne davky len ma odbili ze by mi to za tych par korun ani nestalo...ako budem vychadzat z materskej...alebo zatial z nemocenskeho kedze som na pn to fakt neviem...a kde sa dovolam nejakej pomoci od statu to ani srnky netusia....

veraPP84

ahoj moze mi niekto poradit som slobodna matka na materskej mam 2rodcnu ceru zijem u rodicov poberam matersku rodicom platim byvali vyzivne posiela ako chce mam narok na niejake davky od statu dakujem

lusssi

neviete mi poradit?som osamela matka,teraz na materskej dovolenke,mam mesacne babatko,9 a 15rocnu dceru,zijem sama.poberam matersku,rodinne,a vyzivne na tie dve starsie deti.mam narok aj na priplatok k pridavku?neviete niekto???dakujem.

CMu_Q

danica:

takze pri posudzovani naroku na davku v hmotnej nudzi sa berie do uvahy tvoj prijem, prijem tvojich deti (t.j. vsetko co za ne poberas) - teda prijem vsetkych clenov v jednej domacnosti. Ak suhrn tychto prijmov neprevysuje zivotne minimum (tusim je to 5490,-SK-over si to radsej) mas narok na davku v hmotnej nudzi v sume urcenej zakonom, t.j.2630 Sk mesacne (neviem ci to je aktualna cena)... Ak vsak mas sucasne narok aj na ine davky (o ktorych napr. nevies), ktore si neuplatnujes, zakon ta nebude posudzovat za osobu v hmotnej nudzi! na to bacha! takisto to plati aj ked tvoj majetok posluzi na pokrytie hmotnej nudze (ked napr. prenajimas majetok niekomu, alebo spravujes majetok a pod.) Alebo ak nepracujes pre dovod, ktory neupravuje zakon, tak takisto nie si osobou v hmotnej nudzi.!!!

Co sa tyka inych davok. Na deti by si mala poberat i pridavok na dieta, nie? Ten sa pobera dovtedy kym je dieta tzv. "nezaopatrenym dietatom", cize do tej 18-stky, resp. ak studuje, tak i dalej.

A niesom si ista, nemam v tom az taky prehlad, ale skus sa opytat na: "priplatok k pridavku na dieta" a potom i rodicovsky prispevok (ak nepracujes).

Neviem, ci som pomohla, ale aspon tolko no :) Treba sa ist opytat sl.poist. (pobocka)....Pa

danica623

dobry den chcela by som sa informovat ci mam narok na hmotnu nudzu alebo aj nemam alebo mam na nejaku druhu vypomoc narok a to znamena som matka sama ktora sa stara o try deti vo vekovo 6rocne a dve deti od 6do 25rokou na ktore deti poberam len vyzivne a to je 168euro a rodine pridavky su na try deti55,80euro a je to menej ako zivotne minimum s pozdravom ostava samostatna matka s detmi vopred dakujem

CMu_Q

no a jasne, neuvadzas vek dietata (v pripade rodicovskeho - tak tuto davku mozes poberat max do veku 3 rokov dietata, alebo do 6 rokov ak ma to dieta nepriaznivy zdravot.stav) cize ak uz ma viac - v tom pripade narok na rodicovsky prispevok nemas...

no tu davku v hmot.nudzi si chod preverit na urad prace soc. veci a rodiny v mieste tvojho trvaleho bydliska.... tam ti blizsie poradia....

CMu_Q

narok na rodicovsky mas v pripade ak nepracujes, teda ak si s dietatom doma, plus dalsie podmienky, ale to predpokladam, ze mas splnene (rodicovsky sa nevyplaca v pripade ak vykonavas zarobkovu cinnost, alebo ak poberas materske) v pripade ze materske je nizsie ako rodicovsky prispevok, dostanes rodicovsky vo vyske rozdielu medzi materskym a rodicovskym. rodicovsky je vo vyske 158 € priblizne /na mesiac.

Pre posudenie naroku na davku ziivotneho minima sa posudzuje dokopy tvoj prijem a prijem dietata s ktorym zijes v domacnosti. Ak je tento prijem pod hranicou zivotneho minima t.j. 5390SK (v eurach teraz rychlo neviem), tak by si mala mat narok na davku, ktoru uviedla anika (pre jednotlivca s dietatom, max.4 detmi) ...

...treba si to vsak overit na urade prace soc.veci a rodiny.tam ti poskytnu blizsie informacie.

anikaMM

Ak ma dieta menej ako 3 roky, mala by si mat rodicovsky prispevok ... a ak aj je starsie, mala by si mat narok na prispevok v hmotnej nudzi (ak suhrn prijmov nedosahuje zivotne minumum a nemas prebytocny majetok) ... pre matku a 1-4 deti je to 109,54 € ... kedze neviem detaily, odporucam konzultovat úrad práce, soc. veci a rodiny v mieste bydliska - oni maju tieto veci na starosti a su povinny podat potrebne informacie