Peniaze...

Príspevok v téme: Peniaze...
Evka111

Dobry den. Prosim som zvedava na vas nazor:
S manzelom mame osobitne peniaze,spolocne platime najom a inkaso. Moj je byt,komplet so zariadenim a jeho je auto. Zatial tak platime,ze okolo bytu platim vsetko ja(opravy,vsetko nove co si kupim do bytu-pracka,umyvacka...) a on si plati vydavky na auto. Lenze on mi mesacne okrem inkasa neplati nic,nic do jedla,do cist.prost.-proste nic. Sem-tam,ze si kupime spolocne nieco,napr.pred par mesiacmi sme boli na vacsom nakupe a to sme platili spolocne.
Teraz mozem povedat,ze zarabame rovnako a som chcela,nech mi dava aj do ostatnych veci.On mi na to povedal,ze ja potom nech dam do opravy a udrzby auta,lebo aj ja pouzivam auto.Lenze tankovat tankujeme spolocne,alebo ked ja pouzivam auto-len ja. On hovori,ze mne je lahke,lebo vsetko co investujem do bytu,ze to nestrati na hodnote,ale co on dava do auta,su len vyhadzovane peniaze.
Deti zatial nemame. Este navrhol,aby sme mali peniaze spolu a z toho si budeme kupovat vsetko. Lenze ja si nekupujem nic,len stale do bytu(nove okna,dvere,vymena jadra).On ma finnancne dost drahe hobby,fajci a ja by som sa nechcela podielat na jeho vydavkoch,do coho ma nic nie je.Ja rada sporim na uzitocne veci a len tak nevyhadzujem peniaze.
Mne by bolo dobre,keby spolocne veci sme platili spolu a ostatne osobitne.
Co poradite?

tinka228

evka ale ja nechápem prečo furt rátate kto žije z vás dvoch finančne náročnejšie. proste ste sa vzali a mali by ste rešpektovať jeden druhého. to že fajčí si predsa vedela a asi aj to že s tým tak ľahko neprestane. tak si napríklad miesto cigariet zajdi ku kaderníčke, na kozmetiku. ja keby som porátala kto u nás na seba míňa viac peňazí tak som to určite ja (myslím tým na "prevádzku" vlastnej osoby).
ak si dobre pamätám tak si písala že tvoj muž má drahé koníčky. ale aj on si musí uvedomiť, že na koníčky ostane až vtedy ak sú uspokejené potreby v domácnosti. aj môj muž má oveľa viac koníčkov ako ja a tiež to ide do peňazí, ale v živote by si nič nekúpil keby sme nemali nič v chladničke, nezaplatený nájom, inkaso, pre syna potreby,...
podľa mňa by peniaze mali byť všetky spoločné a mali by ste sa vždy rozumne dohodnúť ako ich utratíte. najskôr poplatiť nutné veci (bývanie, jedlo, lekári, oblečenie,...) a ak niečo ostane tak raz si dopriať jeden, raz druhý. ak toto nedokážete tak ja vám plánovať bábätko ani neodporúčam lebo to nedopadne dobre. a tiež si myslím že vás týmto spôsobom ani nečaká dlhá budúcnosť. to ti samozrejme neželám, naopak prajem ti aby ste našli spoločnú reč a vyjasnili si to. a prestaňte rátať kto má aké výdavky.

bon

evka, tak sa ho skus opytat ze ako si to predstavuje ked pride dieta?? lebo mna by to fakt zaujimalo....a ked uz to on chce takto strasne delit, normalne by som zacala pytat od neho za najom, ten je dnes dost vysoky, tak co, byt je tvoj, a ty autom jazdit nejazdi a hotovo, ako nechapem co chce tymto dosiahnut......mas to blbe, mali ste sa dohodnut uz davnejsie.......

Evka111

Vcera vecer sme si este k tomu sadli s manzelom a nic...
Nedalo sa s nim dohodnut,ze by sme si dali urcitu ciastku spolu,z toho by sme platili vsetko a z ostatnych co nam zostane z toho by sme si kupovali co chceme.
Tinka,chapem tvoju reakciu,ale keby si ty zivila manzela a ked on ma peniaze,by si kupoval len pre seba nieco,aj teba by to nahnevalo.
Uz fakt si neviem rady.

tinka228

neverím vlastným očiam čo tu čítam. to sa vážne dá takto fungovať v manželstve? my máme všetky penieze spoločné bez ohľadu kto koľko zarobí, vzájomný prístup k osobným účtom. píšeš že plánujete bábätko? to ako chcete robiť? deliť si výdavky za dieťa na dvoje? a ty keď budeš na materskej tak z čoho to chceš utiahnuť? či ti on požičia a potom mu budeš vracať? ja som momentálne teraz na materskej a tá almužna čo dostávam od štátu ledva pokryje nájom. takže ma manžel kompletne živí, aj malého a to za "jeho" peniaze zájdem aj ku kaderníčke, kupujem si kozmetiku, príp. len tak niečo pre radosť. netvrdím, že mi to občas nepripomenie, ale to je proste chlapské ego. kým som chodila do práce som ja zarábala viac a nijako som to neriešila. prepáč mi môj ostrejší príspevok, ale ja to fakt nechápem.

bon

len aby bol priraveny na tolku zodpovednost..., ale mas pravdu, bude dobre, drzim palce, ved peniaze nie je to najdolezitejsie co mate.....

Evka111

Mozno uz aj kvoli veku,je mi tazke vyhadzovat peniaze na blbosti. Mam rada byt v ktorom byvame,citim sa tam super,aj moj manzel,a mne to robi radost. Teraz uz posledne co chcem investovat do bytu su dvere. Mozno ja to este vyplatim...
Planujeme babetko,takze aj tak sa vsetko zmeni. Do teraz som platila ja vsetko,potom mi to moze vratit manzel.
Hned na zaciatku sme si mali povedat,co a ako s peniazmi. Teraz uz po troch rokoch je to tazke...
Drzte mi palce. Na buduci tyzden sa to musi vyriesit,aby sme uz mali pokoj.

bon

evka nie je tazke sa dohodnut, vymysli to nejako racionalne aby to vyhovovalo vam obom, a hotovo, manzela postav pred hotovu vec, moj priatel napriklad nevie setrit, tak to vsetko nechal na mne, a funguje to zatial´....,pokial to vymyslis rozumne a pokial si nad to sadnete, nebude to problem....do konca zivota nemozete delit veci na moje a tvoje......, a mala by si si aj ty nieco na seba pominat, lebo ked pridu deti a tak, uz nebudes zase minat na seba ale na ne..., tak si uzivaj peniaze pokial mozes....

Evka111

Vidis Bon,takto nejako by som chcela aj ja...
Len je tazke sa dohodnut. Este raz si k tomu sadneme a musime to vyriesit
Darika mozno mas pravdu...

darika

Evka,a nechces toho trosku moc naraz?Nemala by si trosku mysliet aj na seba?Urobit trosku sebe radost?Co keby si sa tento mesiac vykaslala na dvere a pobehala si trosku po svojich nakupoch.Nie je aj tam trosku chyba?Manzel je mlady,mozno si chce peniaze trosku uzit a ty na neho mozno tlacis,tak si povie,ze neprispeje viac na nic.