Vysvätenie bytu, domu

Aduliena

Byt a dom si môžeš vysvätiť aj sama, ak máš svätenú vodu, stačí si raz za mesiac v každej miestnosti spraviť svätenou vodou kríž a takisto aj nad posteľou každého člena rodiny, tam kde máva vankúš. Postavíš sa do stredu miestnosti a spravíš kríž. Nikdy sa nerobí do rohu miestnosti a nerobí sa to ani vtedy, keď niekto práve spí!

Chenelocka

ja byvam na dedine a u nas sa domy svetia na troch kralov,kto chce ku tom knaz dojde...neviem ci sa to da aj mimo toho terminu,skus zbehnut za knazom a opytat sa

agaven

paskuda dobre ked ju najdem a naucim sa tak sa potom zlepši pojdem na kurz pisaniaale ta sandrinka vie čo som chela jej napísat

paskuda_

Skopirujem tu este svoj prispevok, ktory som pridala do temy rovnakeho nazvu, len asi trikrat zalozenej.

Je niekolko moznosti. Zvycajne sa posvatenie obydli vykonava na ludovo povedane Troch kralov. Vtedy sa na to specialne svati v kostoloch vo velkom voda so solou, ludia si ju prinasaju domov, svati sa i krieda, ktorou sa pisu znacky na dvere a vodou sa kropia miestnosti. Mozes si to urobit i sama, netreba nijake specialne modlitby, staci viera. Ak sa uz nedostanes k takejto vode, postaci i jednoducha svatena - napr. pouzivajuca sa na krst, alebo ak mas nejaku z Medjugorjia...

Ak chces volat knaza, tak zavolaj toho, pod ktoru farnost spadas. I ked teoreticky mal by prist kazdy. Ceremonia trva asi pat minut, Knaz zacne slovami:

"Pokoj tomuto domu." Obyvatelia odpovedaju: "I vsetkym, ktori v nom byvaju."

Nasleduje spolocna modlitba. Pocas tejto modlitby chodí knaz po dome, posväcuje ho a aj vsetkych tych, ktori v nom byvaju. Sprevadza ho ministrant s kadidlom - ale nemusi.. Potom nasleduje citanie zo sv. Pisma. Nakoniec knaz poda obyvatelom domu bozkavat kriz.

U nas je zvykom pripravit male obcerstvenie - na Troch kralov. A je to rozne, kolko do tej obalky das, tolko das. My sme toho roku dali 10 €, ale obalku nevzal.

agaven

ja sa až toma tak nerozumie ked aj tam niekto zomrel tak co v sne ta strasi nie vetsinou aj ty ako babka dedko nikdy ta nebudu v sne lakat a navadzat že sa aj tebe stane zle nie nikdy len možu sa ti ako v sne len v dobrom pocite zjavit ako by ta chceli pozdravit alebo sa skor rozlucit staci aj ked sa za toho dotycneho pomodlis ale ako inak by ta vobec nebyde ohrozovat tak nemam ja neviem preco svetit byt ked tak na vianoce ako sa tu spomenulo si možes pokropit dom nie koli tomu ale aj aby vsetko zlo neprajnictvo atd odyslo prec z domu tak v pohode možes spat spot ta prihlusi zle zasrobovana policka obraz nad hlavou ale hento vobec nie len je to horsie u teba ze vies co sa tam stalo a keby si vedela aj o tych predchadzjucich co tam zomreli a to nehovorim aj o pozemku co tam na nom stoji dom atd nie tym sa netrap to je moj nazor kor cim viac budes mysliet tym skor si privolavas zlo aj obycajny clovek si bude kuvikat jej mam tuto a tuto chorobu a to staci to len aby to ukazali v telke a už si namyslaju aj ja to mam a nemaju a užieraju sa tym ale su pripady ktory sui to nakonies vsugerovali ..... tak to je moj nazor

0vecka

ak to patrilo mne tak moji stari rodicia neboli moc krestansky zalozeni takze to pochybujem ... a vies takymto veciam veria vecsinou primitivne spolocenstva ... a po vecsine menej inteligentny ludia... :-P no ja viem ze to je taka urazka ale fakt je to tak nepoznam nikoho fakt ze chytreho co by na to veril...