Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

bolest pri sexe odpovede

Príspevok v téme: bolest pri sexe odpovede
ellyy

na tuto otazku tu uz bolo neskutocne vela tem tak tu je taky suhrn:-)

Stále častejšie sa v našej poradni objavujú otázky žien týkajúce sa bolestivosti pri pohlavnom styku. Tento problém môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií.

Dôležité je oddeliť bolesť, ktorá súvisí s nejakým zápalom v oblasti malej panvy a ktorá má iba jedno riešenie – ísť na vyšetrenie ku gynekológovi a potom sa riadiť jeho radami. Druhou oblasťou bolesti je samotná vagína, kde sa riešenia môžu líšiť vzhľadom na príčinu, jedno však majú spoločné takmer všetky kategórie. Vagína vyžaduje dostatočnú lubrikáciu. Je jasné, že pri niektorých typoch bolesti ani dostatočná lubrikácia nepomôže. Poďme sa na jednotlivé kategórie pozrieť bližšie.

Bolesť pri prvom pohlavnom styku Pri prvom pohlavnom styku sa žene pretrhne (perforuje) panenská blana. Panenská blana (hymen) zakrýva pošvový vchod a ženy ju môžu mať rôzne hrubú. Preto sa aj pri jej pretrhnutí každá žena cíti inak. Niektoré ženy ju majú takú pevnú, že na jej pretrhnutie je potrebný chirurgický zákrok.

Aby bolesť pri styku bola čo najmenšia, treba dodržiavať niekoľko pravidiel: • Žena musí byť dostatočne vzrušená, musí po styku s partnerom túžiť a čo najviac sa uvoľniť. • Pri vzrušení pomáha dráždenie klitorisu a vaginálneho vchodu a dostatočné zvlhčenie. Žena prirodzene vzrušením vlhne, vlhkosti sa dá pomôcť aj dobrým lubrikantom. • Do vagíny je najprv vhodné pomaly a postupne vtláčať prsty. Potom roztiahnuť malé pysky (aby neprekážali) a jemnými pohybmi vnikať do vagíny. • Až nakoniec skúšať pomaly zasúvať penis.

Bolesť pri prvom pohlavnom styku po pôrode • Prvý styk po pôrode je podobný tomu úplne prvému. Často je však vagína ešte väčšmi stiahnutá a neschopná uvoľniť sa, čo spôsobuje strach z eventuálnej bolesti. Mnoho žien má po pôrode viaceré poranenia a mnoho žien po pôrode i zašívali, a to vnútri vo vagíne aj vonku na hrádzi. Preto zasa treba postupovať veľmi pomaly. Zo všetkého najdôležitejšie je zabezpečiť dostatočnú vlhkosť, opäť pomocou lubrikantu. Aj tu je vhodné, aby sa vagína „trénovala“ postupným zasúvaním prstov a až potom pomalým zasúvaním penisu. U mnohých žien bolesť pretrváva aj po šestonedelí. Hojenie trvá dlho a dá sa mu pomôcť postupným trénovaním, a to nielen pri pohlavnom styku, ale napríklad aj pomocou cvikov pôsobiacich na panvové dno.

Bolesť z nedostatočnej lubrikácie či pri príliš „vášnivom“ pohlavnom styku alebo pri opakovaných súložiach. • Mnoho párov v ostatnom čase súloží nárazovo – cez dovolenky alebo víkendy. Veľa párov súloží aj kumulovane. To znamená, že nie pravidelne dvakrát do týždňa, ale napríklad trikrát v priebehu víkendu a cez týždeň, naopak, vôbec nie. Vagína na takýto „záber“ nie je stavaná. Prirodzené mikrobiologické prostredie sa tak narušuje a môže prísť k vzniku kvasinkových ochorení. Ľahko nastanú drobné mechanické poškodenia, najmä pri vášnivejšom pohlavnom styku. Takéto odreniny potom môžu nepríjemne bolieť či páliť a sťažujú vzrušenie. Aj v týchto prípadoch treba použiť veľa lubrikantu. Zabraňuje možnosti mechanického poškodenia a zároveň pomáha udržať prirodzene vyvážené vaginálne prostredie a obmedzuje vznik nepríjemných mykóz.

Bolesť po častých vaginálnych zápaloch – najmä po častých mykózach • Mykózy sú nepríjemné kvasinkové ochorenia, ktoré vznikajú nerovnováhou mikroorganizmov žijúcich vo vagíne. Za normálnych podmienok prítomné kvasinky nerobia nijaké problémy. Ak sa však premnožia, môžu spôsobovať pálenie, svrbenie, výtok. Prevenciou je udržiavať optimálne vaginálne prostredie – obmedzením cukrov, nosením bavlnenej bielizne, udržiavaním hygieny pomocou prípravkov bez obsahu mydla, ktoré, naopak, obsahujú kyselinu mliečnu alebo napríklad olej z čajovníka austrálskeho (tea tree oil). • Pri vzniku ochorení však treba urobiť riadne vyšetrenie u gynekológa a dodržiavať liečbu, ktorú určí pre obidvoch (všetkých) sexuálnych partnerov. Ak nie je vagína celkom zahojená, bude styk bolestivý. Opäť pomáha dostatočná vlhkosť. Vhodné je aj po dlhodobejšej liečbe začínať pomalým vzrušovaním.

Bolesť z „psychických“ príčin – nedostatočné uvoľnenie • Aj napriek všetkým spomínaným opatreniam (dostatočné vzrušenie, vlhkosť, pomalé vnikanie) môže u niektorých žien bolesť pri pohlavnom styku pretrvávať. Ak gynekológ vylúči organickú (telesnú) príčinu, je namieste uvažovať o psychickej príčine. Psychický blok spôsobuje nemožnosť uvoľniť sa pri milovaní, stiahnuté vaginálne svalstvo nedovoľuje penisu prienik a styk je bolestivý. Na psychickú príčinu však neexistuje jednoduchá rada, čo proti nej robiť. Psychických príčin môže byť veľa: strach z nežiaduceho otehotnenia, výčitky svedomia, že robím niečo zlé či nečisté, strach z bolesti, strach z poníženia, hanba, nepríjemné či traumatické spomienky a zážitky z iného pohlavného styku či z inej sexuálnej skúsenosti. • Variantov je veľa. „Liekom“ na psychický blok je porozprávať sa o svojich pocitoch s partnerom. Keď nepomôže ani dôverný rozhovor o vlastných „strachoch“, prichádza na rad konzultácia s odborníkom, teda psychológom, psychoterapeutom, sexuológom či psychiatrom. Tí všetci môžu pomôcť pri hľadaní skrytých problematických okolností, ktoré žene nedovoľujú, aby sa pri sexe dostatočne uvoľnila a náležite ho prežila.

Textová Inzercia

Osobný rozvoj inak

Riešenie Vašich osobných problémov jednoduchým, účinným a tým najprirodzenejším spôsobom. Staňte sa sebe tým najlepším liečiteľom.

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.