Od výplaty do výplaty - ako ďalej?

Príspevok v téme: Od výplaty do výplaty - ako ďalej?
ja*

Ahojte. Ja sa potrebujem vykecať. Už ďalej nevládzem. Neviem, čo robiť, ako to riešiť. Nikdy som nebola v takejto situácii. Žijeme od výplaty do výplaty.Ja viem, poviete si, mnoho takých rodín je. Len je toho na mňa moc. Zarába len mama, jej plat je okolo 250 Eur. Otca nič nezaujíma, nezarába, radšej ho zaujíma pohárik.... Ja prispievam ako len môžem, ale aj to je málo. Moja sestra taktiež neprispieva ani centom, topí sa v riadnych dlhoch. Aj to neviem, ako skončí.... nevládze splácať svoje dlhy... Mám z toho už nervy, stále myslieť len na peniaze, na to, čo bude. Naše výdavky na bývanie sú okolo 200 Eur, ostatné peniaze musíme zadeliť a z toho je jedlo..... Ako sa mám tešiť? Tešiť zo života? Otec pijan, brat zadĺžený a my všetci bez peňazí...
Počula som niečo o vyhlásení osobného bankrotu ak je niekto v dlhoch. Neviete o tom niekto niečo? Pre sestru....

rofl

co sa tyka dedenia: dedit mozes ako majetok, tak aj dlhy. ale rovnako mas moznost vzdat sa dedicstva, teda aj dlhov.

ja*

Ďakujem Vám všetkým za príspevky. Pomáha mi, keď to čítam.
Alzbee, vidím, že ani vy v rodine to nemáte ľahké. Ja viem, že je mnoho rodín s podobným osudom, možno ešte aj s horším. Ale každý vidí ten svoj problém ako najväčší. Ten, kto to nezažil, nevie. Naozaj nie je jednoduché zanechať rodinu a nech sa starajú o seba. Svedomie mi to totiž nedovolí. Hlavne ide o mamu, nedokázala by som ju nechať v tom samu. Vychovala ma, bola tu pre mňa, keď som ju potrebovala a je tu stále. Tak teraz jej to vraciam ako viem. Mnohí jej už povedali, že prečo sa s ním nerozvedie. A čo potom? Nemôže ho nechať tak, musí mu dať náhradné ubytovanie. Z čoho? Poviete si: Rozdeliť majetok po rozvode. To mi je jasné, aj by to tak bolo, lenže by to bolo nespravodlivé, otec už dobrých 15 rokov neprispieva, nestará sa o nič, neplatí do ničoho, celý byt som dala do poriadku ja a mama. Ano , je to tak. Tak prečo by on mal dostať z toho polovicu?? Je to nefér. On vlastne žije ako "príživník". Nestará sa o to, čo bude zajtra, jeho zaujíma len pohárik, aby mal čo piť. Takže ešte on berie z rozpočtu. Poviete si: Načo mu dáme? No nato, aby bol pokoj, aby nerobil cirkus, aby sme mohli v noci spať.... a je toho veľa, knihu by som mohla vydať....
No a samozrejme sestra je v takých dlhoch až hrôza.... nepije, nehrá automaty, jednoducho sa stalo niečo, kvôli čomu musí splácať, no ale nestíha, takže dlhy rastú a rastú.... Pomáhala som jej, kým som mohla, už ďalej neviem, sama dlžím banke 530 Eur, lebo som chcela pomôcť. Všetko je to ozaj bludný kruh, máte pravdu. Chcem to riešiť, chcem pomôcť a zachrániť, čo sa dá, len už neviem ako.
Čo sa toho týka, ja to viem tak, že keď sa dedí, tak sa dedia aj dlhy. To znamená, že Alzbee zdedí aj otcove dlhy, ak nebudú splatené.

rofl

alzbee: tak pokial ste neboli plnolety, tak rodicia za vas mozu robit pravne ukony, ale aj tak mi to pride divne. si myslim, ze minimalne by sa to dalo sudnou cestou riesit. ja byt na tvojom mieste, tak by som sa o to zacal pomaly zaujimat, hlavne ak si uz plnoleta, co zrejme si.

alzbee

rofl:no ked pride mama domov z prace, tak sa jej spytam, ze ci je to presne tak, ako som napisala...ale v case, ked otec hral automaty a potom si zacal bezhlavo brat tie pozicky, sme este neboli my traja plnoleti, i ked tiez si myslim, ze i napriek tomu sme mali nieco podpisovat...

rofl

alzbee: "otec podpisal nejaku taku dohodu, ze v pripade jeho smrti to budu splacat jeho deti." - toto sa mi nejako nezda. si predstav, ze ja by som si pozical peniaze a "zaviazal sa", ze to budes splacat ty. to je nezmysel. ved, ak si ty nic nepodpisala, tak to nemaju ako vymahat. ja nie som pravnik, ani sa do tychto veci moc nerozumiem, ale toto sa mi zda za vlasy pritiahnute. si si ista, ze je to tak ako pises?

sway

Skus sa poradit s pravnikom o tom osobnom bankrote.Ja sa tomu velmi nerozumiem,ale podla informacii na internete,by to sestre mohlo pomoct ak uz naozaj nevladze splacat a ma snahu sa z toho dostat(umoznilo by jej to odpustenie aspon casti dlhu).S otcom je to uz horsie,ked mamka nechce odist a on neprejavuje snahu o napravu:-(

alzbee

Uplne chapem tvoju situaciu...moj fotrik bol kedysi alkoholik. Penazi nikdy nebolo. Nastastie prestal pit, no jedna zavislost vystriedala druhu-zacal hrat automaty. A nasu rodinu zadlzil....mame vyse miliona-temer dva (v SK) dlh:(( to budu hadam este aj moje deti splacat...a je to zivot o hovne. Lebo mama s otcom napriek vsetkemu ostala...no otec pred 3rokmi odisiel do Severneho Irska, aby sme to ako-tak dokazali splacat. Mesacne splacaju 30 000sk a ten dlh temer ani vobec neklesa:( neskutocne rychlo nabieha urok, ci co to je...libra stale klesa:(( ubija ma to, ked neviem, ako mam mame pomoct, kedze som este len studentka...brat je v S.Irsku tiez, tak pomaha mame aspon tak, ze mne plati skolu, intrak, posiela mi vreckove:) sestra zije v BA s priatelom a ma vlastny zivot-zavidim jej ho, ako sa dokazala osamostatnit:)) Mama od nej nechce ziadne peniaze...povedala, ze v ziadnom pripade nechce, aby sme na otcovu hlupost doplacali my deti. Vraj to su ich sracky...ma pravdu...ale je to dost tazke sa od toho odosobnit. Aj z toho mala sa mi snazi davat maximum..A ked si predstavim, ze dokedy potrva tato situacia? kedy sa konecne skonci?tak mi je zle...ved dokedy tam otec bude-kym nepojde do dochodku?! aky zivot ma mama, ze je tu len sama (ked som ja na intraku) a ani si nic na seba nekupi?! a to ani nehovorim o tom, ked si predstavim, ze co vsetko sme uz mohli mat, keby tie peniaze nesli bankam...urcite uz aj auto, rodinny dom...no takto nas byt upada..akutne by potreboval rekonstrukciu. A susedia uz maju vsetci plastove okna a cakaju, kedy si dame aj my, aby mohli dat zateplit cinziak.. ale co im mame povedat?! ze nato nemame, aj ked je uz otec tri roky za hranicami? mama ani za otcom nechce ist, lebo sa boji, ze by to psychicky nezvladla (kedysi bola na psychiatrii)...i ked potom by sa to rychlejsie vsetko splatilo...a najlepsie na tom vsetkom je, ze otec podpisal nejaku taku dohodu, ze v pripade jeho smrti to budu splacat jeho deti. Takze take "dedicstvo" ja dostanem. Viem, ze mnohi si predstavia, ze moj otec musi byt zrúda..malokto pochopi, preco mama s nim ostala,malokto pochopi, ze preco sa nanho ani ja nehnevam, ze ho lubim i napriek vsetkemu...vlastne si neviem ani sama nato odpovedat, ze preco je to tak...ja* viem, ze mojim prispevkom som ti zrejme nepomohla vobec:) ale aspon tak pre utechu-vidis, ze nie si sama z takej "podarenej" rodinky:) Drzim vam palce a vela sil prajem:)

bambulka 45

Nuz myslim si ze vo svolom veku by si mala mysliet hlavne na seba, aj ked je to tazke. Vies cim viac pomahas svojej rodime tym si oni na to viace zvykaju a jasne ze nebudu nic riesit ved ty si tam, obetavam ktora tazko robi a hovno z toho ma(s prepacenim za vyraz ale je to tak). Ber to tak, kto robi ten ma, a hlavne co robil tvoj brat a tvoja sestra ze sa dostali do takych dlhoV. Zacni mysliet na buducnost a na svoj vlastny zivot. A co sa tyka toho bytu nic ti z neho aj tak neostane. A ak ti je luto tvojej maminy tak ju vezmi zo sebou a zacnite novy zivot. Ja viem o com hovorim, tym ze budes do svojej rodiny pchat svoje peniaze nic nevyriesis, nech sa postavia na svoje nohy. A ty chod a uzivaj si svoj zivot robis tak mas na to pravo.