Schizofrenia, paranoja - pomoc pre kamarata

Príspevok v téme: Schizofrenia, paranoja - pomoc pre kamarata
cokoladka898

Prosim potrebujem pomoc. Nie pre seba ale pre kamarata. Ma schozofreniu, paranoidnu. Teraz sa ma strasne zle. Lieky berie pravidelne, maju ho zobrat aj do roboty od utorku, ale stale sa trapi. Je sam, nema preco zit. Je depresivny. Nebyvame pri sebe tak sme len v telefonickom kontakte. Potrebuje surne pomoc len vravi ze to uz trva roky ze on vie ako to chodi. Na lieceni bol teraz nedavno. Je doma ani nie mesiac odvtedy. Ako by som mu mohla pomoct? Velmi sa trapi a ja uz to nechcem, ani on samozrejme. Prosim poradte nieco...cokolvek.

jajka001

neviem, mozem ti povedat len osobnu skusenost - ludom s depresiou by som velmi rada pomohla, ale miesto toho, aby som im pomohla - ak su teda naozaj v tazkej depresie, nie ze maju tazku naladu - tak to dopadne tak, ze depku dostanem aj ja a potom mi dlho trva kym sa zase dostanem naspat.
ak by ste boli obaja v pohode, tak vam priatelstvo urcite prospeje. ak mu nedokazes pomoct a len preberate problemy a trapite sa spolu bez toho ze by ste tie problemy dokazali spolu vyriesit, tak stracate obaja "pozitivnu energiu"

cokoladka898

aha. a nemoze to byt aj tak ze ked su dvaja s tou istou diagnozou, resp. podobnou ze sa budu navzajom drzat a neutapat sa..ze to bude proste naopak. ze ked bude jendemu zle ze potiahne aj toho druheho. mozno to obraciam na druhu stranu co sa viac paci mne, no neviem.

jajka001_

ja neviem, naozaj, nie som ani doktor, ani neviem blizsie ako to je - len som ti napisala ze ako to asi vidi ona

cokoladka898

jajka takze to vidis tak aby som s nim prerusila kontakt?

uz sa ma inak lepsie, zacal v praci, tam sa mu celkom paci. cely den nie je doma tak nemysli na hluposti, ale bludy vraj ma stale.

na sobotu sme si naplanovali plavaren, tak ked nebudeme mat robotu tak sa pojdeme spolu okupat...sa tesim, bodaj by nam to vyslo.

jajka001_

tvoja lekarka to vidi z ineho pohladu ako ty...ty sama mas problemy, takze nechce aby si sa trapila problemami niekoho, komu nepomozes, aby sa tebe nezhorsil stav - aj ked ta psychicka podpora by mohla pomoct - ale viem ze s takymi pacientami treba velmi opatrne - tvoja lekarka urcite vie o tom viac , no mohla ti vysvetlit ze preco nie, co by hrozilo tebe a co jemu - ona ho nepozna - nevie naozaj aky je jeho stav - mne sa to tiez zda krute...pretoze ked nebude mat uz nikoho, komu sa zdoverit, a ublizi si - budes si to vycitat, ze si nebola pri nom -
vies ona to vidi asi tak, ako to vidia na lieceni narkomanov - vztahy su zakazane medzi tymi, co sa liecia, aby sa navzajom nestiahli dolu - vy mate obaja problemy, asi preto ti povedala aby ste sa radsej nekamaratili - takisto ked sa kamaratia dvaja co maju depresie, tak sa skor v tej depresii utvrzuju ako sa z nej tahaju - on potrebuje pozitivne podnety, a ty tiez