Schizofrenia, paranoja - pomoc pre kamarata

Príspevok v téme: Schizofrenia, paranoja - pomoc pre kamarata
cokoladka898

Prosim potrebujem pomoc. Nie pre seba ale pre kamarata. Ma schozofreniu, paranoidnu. Teraz sa ma strasne zle. Lieky berie pravidelne, maju ho zobrat aj do roboty od utorku, ale stale sa trapi. Je sam, nema preco zit. Je depresivny. Nebyvame pri sebe tak sme len v telefonickom kontakte. Potrebuje surne pomoc len vravi ze to uz trva roky ze on vie ako to chodi. Na lieceni bol teraz nedavno. Je doma ani nie mesiac odvtedy. Ako by som mu mohla pomoct? Velmi sa trapi a ja uz to nechcem, ani on samozrejme. Prosim poradte nieco...cokolvek.

cokoladka898

vcera som bola na kontrole a pytala som sa aj na mojho kamarata. povedala mi ze sa to musi uprvit aj liekmi a ze aby som sa s nim radsej nekamaratila...podla mna je to krute ked ma kamarat problemy a ja sa mu snazim pomoct a ona mi povie ze sa mam na neho vykaslat. je to kamarat a ja mu chcem pomoct. vsak hovori sa ze v nudzi spoznas priatela a ja ho mam teraz opustit?ako to vydite vy priamo nezainteresovani?aky mate na to pohlad?

cokoladka898

opytam sa zajtra mojej doktorky. som zvedava co mi na to povie.
ked uziva lieky mal by byt stabilizovany, inak su lieky zle nastavene. ale tak mu ich nastavili na lieceni a tam mu pasovali, tak bud uzu stratili ucinok alebo sa zvyraznila choroba ja neviem. ale tusim ze berie len dva druhy alebo len jeden?teraz si nie som ista...a ja beriem 5 alebo 6 druhov...mam plus depky, uzkost a tak rozne, ale teraz to neni o mne. podla mna ma malo liekov aj ked mu nechcem zbytocne pridavat. ale zrejme to potrebuje

jajka001_

mozno teda treba zmenit lieky, to by mal riesit s lekarom, mozno nie je dobry ten lekar - opytaj sa tvojej, co si o tom mysli, pri liekoch by mal byt stabilizovany nie?

cokoladka898

toto mu aj verim, bol by hlupy keby ich nebral. vie co ma za chorobu a ze lieky potrebuje, lebo bez nich sa to zatial neda.

cokoladka898

my sme len v telefonickom spojeni praveze. aj sme sa dohodli ze pojdeme na plavaren spolu sa okupat, len teraz od zajtra zacina v praci tak mozme az cez vikend. zas sa mi dnes stazoval ze sa nema dobre, stale ho prenasleduje ta paranoja....uz som z toho zufala.

jajka001_

to je typické, v depke je vsetko cierne, a nic a nik ti nepomoze. je to osobny boj kazdeho so sebou....musi najst radost zo zivota...zmysel zivota...nezaoberat sa aspon na chvilu sebou a svojim pocitmi...skus mu kupit zvieratko - mozno hlupa rada, ale ktovie, zvieratka naozaj pomahaju proti depresii. fyzicka aktivita, sport - skuste spolu ist niekam, nehovorte o tom ako sa citite, len sa chodte previest na bicykli, zaplavat, hocico, co ta napadne, co by vas bavilo. aspon na chvilku zahnat tie cierne chmary, spravit den krajsim.

cokoladka898

Timo09 ja nemam paranoidnu schozofreniu, mozes mi verit. diagnostikovali mi sch.simplex, co neviem ci ju naozaj mam ale to je uz dalsi pribeh. teraz a tu chcem pomoct mojmu kamaratovi. fakt to potrebuje. skusim mu podsunut ci by si ju nezmenil, dufam ze posluchne. bojim sa vsak ze nie.
ma depku zo zivota lebo ho dost sklamal, to je svata pravda. potreboval by mozno aj psychologa, lenze na to ho nenahovorim. minule ked som mu to spominala vravel ze tu chorobu ma uz roky ze to nezmeni.
a to je jeho odpoved na vsetko. je strasne tvrdohlavy, ako takeho cloveka presvedcit.

jajka001_

myslim ze on ma hlavne depku zo zivota, to ze mas podobnu chorobu neznamena automaticky ze mu vies pomoct...myslim ze by mohol skusit zmenit doktora - co som pocula tak doktorov dobrych nie je vela, mozno stretne lepsieho, skus si pohladat info o psychiatroch, nejaku kapacitu, zname meno, o ktorom sa vie ze je naozaj dobry. ide o zivot, treba hladat a vyuzit kazdu moznost.