Koktanie

beata weissová

Želám príjemný deň!
Pri surfovaní po internete som náhodou našla vašu stránku, tak som sa
rozhodla poprosiť o radu :
Máme 17 a 1/2 ročného syna. Keď mal 5 rokov začal sa zajakávať. Spočiatku
tobolo veľmi milé (to bolo v lete 1994).Po porade s detskou lekárkou sme si
to mali prestať všímať s tým, že syn rýchlejšie rozmýšľa ako rozpráva, ale
pred Vianocami toho istého roka to začalo byť veľmi zlé : chlapec trhal
celým telom, aby mohol niečo, čo sa podobalo na slovo zo seba dostať.
Začali sme chodiť do psychiatrickej ambulancie, začal brať lieky. Trochu sa
to zlepšilo. Začali sme chodiť na logopédiu. Syn absolvoval niekoľko
psychologických testov ktoré potvrdili že je normálne dieťa. Zlepšenie
nebolo veľmi badateľné. Medzi tým sme študovali rôznu literatúru,navštívili
psychotroničku, potom kineziologičku, ktorá mu odblokovávala telo niekoľko
generácii dozadu (človek a chytá všetkých možností). Neskôr (asi
keď mal 10 rokov) sme začali chodiť k inej logopedičke a tam sme chodili až
do jeho 15 rokov. Teraz, asi 2 roky,sme nechodili nikde. V tomto období
znovu nastalo menšie zhoršenie reči. Na budúci rok bude syn maturovať. Chodí
na Súkromné stredné učilište.Má kamarátov a je obľúbený.Založili fanklub
hokejového mužstva v Brezne, venuje sa rekreačne futbalu, korčuľuje, hrá
soft bal, pláva...(Skúste dorastencovi vysvetliť, že je pre jeho reč
nevhodné hrať futbal...Nepochopí to.)
Musím ešte doplniť, že sme úplná rodina, máme ešte starších synov 27 a 25
ročného. Najstarší t.č. pracuje v Anglicku a stredný si založil vlastnú
rodinku.
Veľmi chceme s manželom nášmu synovi pomôcť a dočítali sme sa v rôznych
časopisoch, že zajakávanie je možné "liečiť" aj
pomocou hypnózy. V našom regióne (pýtali sme sa doktorky detskej
psychiatričky v Detskej FNsP Banská Bystrica) takáto možnosť nieje. V jednom
článku v časopise okrajovo spomenul pán profesor MUDr.Aloiz Rakús že sa dá
pomocou hypnózy zajakavosť odstrániť. Mohli by ste nám poradiť, či sa u nás
niekto hypnózou seriózne zaoberá a či tento človek aj lieči zajakavosť -
koktavosť, alebo
dá sa nejako nakontaktovať priamo na pána profesora? Dúfam, že táto naša
prosba je nie napísaná priveľmi chaoticky, ale zhruba opisuje náš problém.
Vopred vám veľmi ďakujeme ak nám pomôžete.
S úctou
Beata Weissová
Novomeského č. 5
977 01 Brezno
tel.: 048/6116469
mob.: 0908 866 280

dzony

no co rozlisujeme pod pojmom koktanie.Niekto kokce a opakuje slova.niekomu to nejde vyslovit a preto si pomaha slovickami predponami typu ako, ze proste,vlastne a tak.ja rozpravam pred kamaratmi uplne v pohode.nic sa nedeje je to ok.ale akonahle pride skuska a nejaky stres tak zacnem kokotat.myslim ze je to nejaka psychicka vada ktora sa da odstranit???poradte niekto ak mozte.je to pre moju buducnost velmi dolezite kedze studujem vysoku skolu a v buducnosti chcem byt zamestnany na vysokej pozicii.s komunikaciou a zoznamovanim nemam ziadne problemy.v hovorovej reci nie.ale ako nahle sa mam sustredit a povedat nieco nieco na skuske tak mam z toho strach

prispievatel

Ahojte.Zajakavanie, koktanie alebo odborne balbutia postihuje vacsinou chlapcov. Presna pricina doteraz nieje znama. Moze to byt nejaky sok v detstve, alebo clovek sa s tym jednoducho narodi. Je to porucha v recovom centre v mozgu. Ono sa to da trosku vylepsit, hlavne ta plynulost reci, ale chce to trening a hlavne ked je stres, tak sa to zhorsuje. Ja osobne som balbutik, a musim priznat ze ked som bol mensi to bolo hrozne-posmesky a tak, ale teraz to je lepsie aj ked clovek si to vzdy uvedomuje. Nemam z toho komplexy, viem ze su ludia ktori maju ovela vacsie trapenia ako to ze sa niekto zajakava, a niekedy je to aj celkom mile, hlavne ked clovek vyznava lasku...aspon to dlhsie trva, no nie?

iriska

ja som mala spoluziaka,a na neho v detstve v noci vyletel ozran spoza nejakeho garada,a odvtedy sa zajakava. ten spoluziak nam rozpraval,ze vraj by sa musel znovu silno zlaknut,a tak by sa to dalo vraj do poriadku-vyliecil by sa. ale vraj je to nebezpecne,lebo by sa mohol stat aj opak. tak sa radsej zajakava. neviem,co je na tom pravdy,hovorila mu to lekarka,ale ja by som tiez neriskovala.inak,mozu to byt len povery,ze by sa mal zlaknut este raz.a ten tvoj kamarat nevie nieco od odbornikov? urcite s tym niekde chodil.

anonym

niesom ziaden odbrník na túto chorobu, ale mám bratranca ktorý sa zakoktýva ked ma strach, a niekedy hovorí pekne plynulo, ale vraj je to aj od toho ak sa clovek v detstve zlakne, a mozem povedat ze bratranec ma prisnych rodicov...a aj ja ked mam pred sebou dolezitu ulohu a potrebujem nieco vybavit, tak sa stale zakokcem a potom mi nikto nerozumie a musim zopakovat a citim sa trapne..takze tym co kocu stale vobec nezavidim...

sinka

ja mam kamarata a on tiez kokta,ale alkohol absolutne nepije.tak nechapem asi otazku,suvisi s alkoholom u rodicov alebo u dotycneho? jeho rodicia neviem,ci mali problem s alkoholom,ale mysllim,ze to s tym nesuvisi.
ostatne ti neviem povedat. tiez ma to zaujima.