Ako naucit psa aby nekakal po byte?

Lullatko

Ahojte!
My máme fenku už cca rok. Podla popisovm ktoré predkladáte ju učíme cikať vonku. Má rok aj tri mesiace no výsledky sa nedostavili. Veterinar hovorí, že nemá hlavu v poriadku ale pri tom som ju naučila množstvo povelov a trikov, a ked sa pociká stačí keď sa jej spytam čo to je, zakricím na ňu, prikrčí sa, vie že to je zlé. Keď jej treba cikať nijako to nedáva najavo. Sme z toho nešťastní a doktori to majú asi na háku.

Dominik ..:)

dobrý den chcem sa opýtat a poradit ako naucit psa kakat,cikat vonku mam Jacka Russela a problém je v tom ze potrebu robí na novom maminom koberci. ked idem s ním von tak ani nechce podla mna sa bojí nechce moc chodit skoro furt caká u vchodu a volám nanho voláam a nič nechce.Doma sa jaší je prítulný ale vonku presný opak.. prosím keby ste mi poradili ako mam naucit ho robiť potrebu vonku ... :) DAKUJEM

lost

nepatri do bytu, no ja by som sa stavil, ze vela bytovych majitelov psov dava psovi viac, ako 1/2 domovych (na dvore) majitelov psov. (odhad :P )

a to nie len vo forme "kupim mu cokolvek je na trhu"

ale aj vo forme ze vie o psovi nieco viac.

napr: vela psov na dvore nema az tak blizky vztah s majitelom, ako v byte, lebo je len "nejaky pes na dvore"

to iste sa sice da povedat (nadavat) na ludi, co do bytu kupia psa a chodia s nim von 3x denne okolo bytovky a tam to konci, aha ozaj, este dostane jedlo 2-3x denne a tam to naozaj konci.

nieco ako zamestnat psiu inteligenciu (obycajna smiesna hra, popripade agility) nepripada do uvahy u nich..

k problemu s vencenim:

pes si totiz uvedomuje, ze byt , CELY BYT, je jedo "dom" tj. velky pelech a "do svojho" si spinit rozhodne nebude.

to by bolo logicky tolerovatelne jedine u velmi "doleziteho' vystavneho psa, ak by bolo vonku nepriaznive pocasie a psovi by to znicilo uces (stri srsti).

v dalsom pripade by sa dalo extremne jednoducho vyargumentovat, ze dom vs "wild" (divy) pes vyhra ten prave nedomovy, tj. radsej pes niekde v lese, ako na dvore :) no nie je tak? :P

kolko ludi, co ma psa na dvore ho aj venci? ;)
venci inde ako v par metrovom radiuse, popriapde dava psa socializovat do svorky inych psov? tj. co je nuteny kazdy bytovy majitel psa, tj. stretnut ineho psa (aj pri pripadoch, ked je pes vonku 2x denne po 5 minut)

nie je vsetko len cierno biele :P ;) :D

a mimochodom, ja som svojho psa musel ucit az do 5-6.mesiaca jeho zivota, aby sa naucil. medzi recou som zistil, od inych, ked sa ma na toto pytali, ze aj ich pes tak 5-6 mesiacov..

ano ano, stve to ked s tym clovek bojuje 4 mesiace od zaopatrenia si ho, cize koberce PREC.. a nakupit vela spongii.

a len tak mimochodom, ti co by chcel iudriet psa za neposlusnost, spomente si KTO CHCEL PSA ! a potom udrite pre zmenu jeho ;)

PS: ked tymto prejdete a nie ste totalne RETARDOVENI, tak si to tiez uvedomite :) ;)

ale myslim ze 99% ludi ma aj tak nebude pocuvat, dokonale to iste, ked mi babka nieco povie "toto nerob" - 99% si povie "co ona o tom vie"

zivot je zaujimavy..

Deria

Gabca278, psika by si mala naucit chodit robit potrebu von. A to tak, ze pojdes s nim castejsie (neviem, ci to je stena, potom aj kazde 3 hod. a ked urobi, treba ho hned zakazdym pochvalit a pripadne mu dat pamlsok. Ked sa vyspini vnutri, treba mu to ukazat (nie mu pchat do toho hlavu!)a povedat razantne "fuj!" Pes musi v prvom rade pochopit, co od neho chces. A to sa da dosiahnut trpezlivostou,netreba nanho kricat, ked mu to niekolko krat zopakujes, pochopi. Neviem, preco ho chces ucit spinit v byte ale
my sme kedysi museli nasho naucit cikat v kupelni, lebo ked som bola casto odcestovana, moja mama nemohla chodit z 12 posch. a vytahy sa casto kazili. Dali sme mu pri WC igelit a na to handru, ktoru bolo trochu citit jeho mocom. Ked sa vycikal na inom mieste, takisto sme mu to ukazali s prislusnym fuj a ked isiel na svoju handru, sme ho chvalili. U nas to bolo iba docasne riesenie ale nezabudaj, so psom treba chodit aspon 3x von.

Iveta Michael

delphia má pravdu...

veľa ludí má síce psov v byte /strašné/ ale nepatria tam...zdieľam rovnaký názor.

gabca278

dobry vecer mam yorksira a chcela by som vediet ako ho naucit kakat a cikat na jedno miesto v byte teraz kaka hocikde a davam mu to onuchat ale to nepomaha vedeli by ste mi pomôct

lost

No to teda netusim, ci by mu to vadilo, niekto hovori ze zmenit to treba po trosku.. ale na drhu stranu, kazde granule obsahuju nieco ine a ked ma 1 den tie a 1 den ine le ndocastne a nie kazdy den nieco ine po roky, tak by to snad neurobilo problem, isto ho to nezabije, a myslim ze ani inak neposkodi zaludok tak drasticky.. a skor by som sa stavil ze vobec :D i ked v tomto sa vobec neorientujem ( To skor na stranke www.dogforum.sk su na toto experti ohladim psikov :) )

Ja som mu na odporucanie chovatela daval Happy Dog granule, no lenze tie niekedy chce a niekedy nie - asi ho "pokazilo" to ze sme mu nadavali aj z taniera.. Tak som sa na granule vykaslal a odteraz ho krmim masom a kostami + zeleninou :D a psik je daleko viac stastnejsi a ma tolko energie ze ma to zabija :D
konkretnejsie:
www.dogforum.sk

i ked da sa krmit prakticky akokolvek.. kazdy ma iny nazor, dokonca aj masiar v jednom nemenovanom obchodnom retazci mi povedal ze on krmi granule+maso+kosti a tie maso+kosti berie prakticky zadarmo od inych masiarov (prakticky odpad, ale udajne to chuti psom daleko viac ako to co jedia ludia)...

ale pozor na sol, to psov zabija (maju daleko mensie ladviny)

ja neviem, ale viac ludi mi uz hovorilo ze naco krmit chemiou = ranulami :) tak ja som stavil na ten BARF, tj. surova strava (len sem tam mu to prevarim na odporucanie masiara, to si este musim overit ci je nutne, aby mu ta krv napr zo srdca neurobila problemy)

ono sa to zda by komplikovane :D aj pre mna sa to zdalo a ba este aj zda :D ale tak zevraj ked sa clovek do toho dostane, tak za tyzden-mesiac sa to nauci a bude vediet poskytnut psikovy kvalitnejsi zivot a stravu ako keby o tom nevedel nic :)

no avsak ak sa ti pacia len cisto granule, tak sa da kludne zostat aj pri nich :) a jtaki psi sa dozivaju vysokevo veku, ktovie co je pre nich najlepsie, kazda "studia" vravi nieco ine :D

l_ucika

noo poslucha :) v celku :) len to cikanie mu robi problemik :) a pocuvanie na meno obcas :) len teraz mame taky problem,ze krmili sme ho granulkami royal lenze som sa dopocula ze su to neni velmi dobre granulky tak nam v zverimexe boli poradene nejake granulky ze fitmin lenze tie mi absolutne nechce papat nedaju sa mu ani kusat ked mu ich namocim ovona a utece od nich..tak som bola nutena ist mu vcera kupit granulky do tesca ale mali len pedigri kedze mame strasny vyber tak mu musim do zajtra davat tieto lebo hentie mi zjedol akoze este pred troma dvoma dnami ale mal divne hovienka aj z toho..nevadi ked mu to zajtra zmenim zasa z tych pedigri?

lost

Moj ma za 7 dni 9 mesiacov :)
A rastol prekvapivo rychlo, ako nenapadne, ale dost rychlo :) kd uz mal tak 5-6mesiacov, uz bol vcelku "velky" ale ako pozorujem, este stale trosku rastie, i ked nie do vysky, ale skor sa tak mohutnie :)
napr zuby mu este asi trosku rastu.. a celkovo sa crta z neho "dospely pudel" :)

noo, tusim ze ano, do 1 roka by mali rast, aspon som tak velmi casto pocul :) i ked niekto mi vonku povedal, ze niektore psi su (pravdepodobne podla spravania sa :D ) steniatmi az do 2 rokov :) ale rast asi prestavaju tak do 1 roka :) mozno kusocek predtym, asi je to individualne :)

a poslucha? :)