MAM ESTE PRAVO NA MATERSKU???/

zuzula11

Profka ... rozumiem, aj ja mam mnohych znamych, ktori tam zapustili korene a Slovensko im nechyba. Nevravim, ze v New Yorku nebolo dobre, manzel mal super pracu, ale nam je tu lepsie ... A nie je to vobec o peniazoch ... Ja som za tie tri roky nevidela otca, zomreli mne aj manzelovi stare mamy - bolo to dost krute. Ja budem radsej tu, v blizkosti rodiny ... Este stale ste na Manhattane? Chystame sa v zime navstivit stare miesta - mozno by sme sa mohli stretnut. A ked dobre ratam - prisla si do Ameriky asi vtedy ako ja ... :-) Som rada, ze sa vam tam paci - ze ste si zvykli (s tym som ja mala problem).

profka

zuzula, ja zijem v USA 8 rokov a zili sme aj na Manhatten. My sme tu uz nastalo - vystudovala som tu vysku, obaja mame obcianstvo a akurat pred par dnami manzel dostal pracu pre vladu, je to zivotny uspech, top job v jeho zamerani, tak by sme poriadne prehlupili, keby sme sa vratili naspat. Nikdy by som si uz nezvykla na tu mentalitu. Rodina samozrejme chyba, ale rodicia za nami chodia raz rocne na mesiac, takze s tym nie je problem. Co sa tyka tej materskej, na tu by som sa neulakomila, $250? Come on...

MARISA116

ZUZULA11 ano dobre si to napisala ja nechcem byt v gb nastalo vratim sa raz domou to je jasne ale este nie ja tu mam celu rodinku takze doma ma nic necaka a dakujem ty za radu

zuzula11

Marisa - prepac, ja som pochopila z tvojho prispevku, ze sa chces vratit nastalo. Ja som poberala matersku cele tri roky, co som bola v USA. Takze podla mna mas narok na tie peniazky ... Len chod na socialne - alebo posli niekoho z rodiny, mne vsetko vybavovala mama.

Profka ... ja som odchadzala do New Yorku uz tehotna, manzel tam mal pracu. Od zaciatku sme obaja vedeli, ze to bude docasne. Teraz sme uz 5 rokov na Slovensku a je nam fajn, uz by som do USA zit nesla. Zila som tam dokopy 5 rokov. Nebolo zle, ale ja potrebujem pri sebe rodinu a priatelov. Manzel ma stale moznost ist pracovat do NY, ale uz nechceme odist. Vlastne kazdemu radim, nech ide na par rockov do zahranicia, spozna svet a kultury, zarobi si peniazky a vrati sa domov.

MARISA116

zuzala11 aha ja sa nechcem vratit nastalo na sk ale na matersku mam pravo hoci tam nebyvam nie? a ty si uz na sk nastalo...

zuzula11

Prepac, pomylila som sa ... slovensky rodny list potrebujes ... Ty sa chces natrvalo vratit na Slovensko? Pretoze ak ano, potrebujes slovenske zdravotne poistenie ... Jednoducho do zdravotnej poistovne, ktoru si vyberies, predlozis rodny list a pockas si na kartu poistenca. Vies, ze bez nej lekara nepochodis ... ja som mala vsetko pripravene skor, nez som prisla. Aj trvaly pobyt som mala pre deti u nasich, anebol problem ani so socialnou poistovnou, b sa mi zda, ze mi spatne vypaltli tie mesiacve, co som bola v zahranici.

MARISA116

ahoj zuzula11 ako mislis slovenske obcanstvo? ved moje dieta ma slovenske obcanstvo hned ako sa narodila len anglicky rodny list ma a ma aj slovensky a ako si mam vibavit to poistenie ? nestaci ze ho ma tu/

zuzula11

Mne sa obidve deti narodili v USA a ked mal maly 8 mesiacov, vratili sme sa na Slovensko. Bola som s nim na materskej dovolenke do jeho 3 rokov. Neviem, ci sa pytas na to, alebo na pridavky ... V kazdom pripade, ked sme sa vratili, deti uz mali vybavene slovenske obcianstvo a zdravotne poistenie. Popros niekoho z rodiny, aby ti to zariadil - akonahle bude tvoje dieta Slovakom, mas take iste naroky ako vsetky ostatne matky. A urcite sa nevracaj bez zdravotneho poistenia!!!