Ako sa rata matersky prispevok?

CMu_Q

denya - ak si nepracovala, t.j. neplatila si odvody na nemocenske poistenie - z toho teda vyplyva, ze narok na matersku nemas.

Vynimkou by bolo, ak by si bola dobrovolnym poistencom na nemocenskom poisteni. Vtedy by ti vznikol narok na matersku, ak by si 270dni pred dnom porodu platila nemocenske. A z tychto odvodov by sa vypocitala materska.

Petra Š.

Doteraz som pracovala v zahraničí /4roky/ ale nemala som pracovnú zmluvu,zdravotné u nás som si platila sama. Na budúci rok plánujem dieťatko, ale neviem na akú materskú mám nárok. Od budúceho roka by mala byť materská niečo okolo minimálnej mzdy, mám aj ja na ňu nárok?

sierra

kaga, nie, u nas sa to rata za predchadzajuci kalendarny rok, cize za rok 2008.
Mne by vedel poradit iba clovek, ktory pracuje v socialnej poistovni s davkami.. Inak bezny clovek sa v tom nikdy nevysomari :-(

kaga

si - nepočítá se tady mateřská z průměru za rok 2009??? ... podletoho co píšeš totakvypadá - u nás je to tuším za 180 předch.dní ...... podmínka 270 je tam taky...

sierra

aknitka zle som ti odpisala, pred tym 15. dec som pracopvala na zivnost, ale materska sa mi rata z tohto povolania, cize od 15. dec. To viem istotne, som tam aj volala.. do socialky

sierra

aknitka, ja uz dostavam matersku a tych 270 dni nemoc. poistenia v obdobi dvoch rokov pre porodom splnam. Materska sa mi rata z roku 2008, kde som mala tiez 30 000 plat, preto nechapem preco nedostavam tych 16 500, co je vlastne 55 percent suctu dennych vymeriavacich zakladov, ako zakon hovori..
Fixka tak to teda nie je a materska trva len pol roka, potom zena dostava uz len rodicovsky prispevok od MVSVr do troch rokov dietata.

aknitka

ja síce nie som kompetentná ale to závisí od toho aký si mala príjem do 15.decembra, či tiež 30 000? a ak sa nemýlim tak v kalendárnom roku 2008 by si mala mať odvedené poistenie do soc. poisťovne za 270 dní.