Problem s dychanim

Príspevok v téme: Problem s dychanim
prirzak

Dobrý den,
volam sa David a mam 15 rokov.
K problemu. Mam problemy z dychanim, nie vsak take, ktore by mi branili v cinnosti nepocitujem ani dychavicu a ani nekaslem. Mam vsak sucho v nose (niekedy upchaty, nie vsak soplom) a pri dychani z hlboka aj sucho dolu v krku. Niekedy mam tiez pocit ze mam male hrdlo, akoby mi v nom nieco prekazalo. Parkrat som mal pocit ze sa nemozem nadychnut do celych pluc. Ale ako pisem neprekaza mi to v ziadnej cinnosti.
Mam len strach ci sa nejdena o zaciatok astmy,rakoviny ci nejakeho ineho ochorenia. Mojmu otcovi pred rokmi zistili chronicku latku. Mozem to mat v genoch? Problem mam zhruba od zimi.

prirzak

No prave to hovorim...ked som v partii, vonku, skratka niecomu sa venujem...vobec nevnimam ze mam stazene dychanie...
Ale lekara urcite navstivim...Nasi mi tiez hovoria aby som si nenamyslal ale tak radsej nechcem nic zanedbat:)) Nech viem na com som a ak je to choroba nech to mozem liecit...
Mesiac do zadu som vysadil kvapky...ako ste pisali moze to byt neprijemne...a aj bolo...teraz sa mi zda ze sa mi pomaly ulavuje...uvidim co povie ten doktor

jajkafr

Ahoj pýtal si sa či sa dá astma vyliečiť. Bohužiaľ nie. Je to chronické čiže nevyliečiteľné ochorenie, ktoré postihuje dýchacie cesty. Rovnako ako písala skajka tiež som svoju astmu začala liečiť až veľmi neskoro už keď som mala stav o ktorom sa hovorí status astmaticus čo znamená veľmi veľa záchvatov a sťažené dýchanie za sebou trvalo to u mňa asi mesiac kým lekári vôbec prišli čo mi je. V nemocnici ma utlmili liekmi takže astmaticky záchvat som nemala len záchvaty kašľa. Lekár na prvom vyšetrení mi povedal, že mi dá lieky a časom bude znižovať dávky až ich úplne vysadí. Žiaľ opak je pravdou. Čím som staršia tým to je horšie párkrát som bola v nemocnici kvôli tomu že sa to zhoršovalo.

Ale poviem ti aj druhý príklad. Moja sesternica ochorela strašne kašľaľa a ťažko sa jej dýchalo. Šla k lekárovi a povedal jej že má nábeh na astmu. Žiadnu alergiu jej nezistil. Dal jej jeden sprej ten vybrala a už je jej dobre. Nemá žiadne sťažené dýchanie ani iné príznaky astmy.

V škole nás učili každý človek je individualita. U každého sa ochorenie môže prejavovať s odlišnostiami. A u každého sa aj inak lieči.

Keďže si popisoval že máš strach zo svojho stavu a že sa ti zhorší práve pri tom strachu tak možno to není ani astma alebo nejaké iné ochorenie. Možno tvoje sťažené dýchanie spôsobuje psychika. Tvoj strach. Nato pomáhajú relaxačné cvičenia a rôzne odpútavacie techniky. Skús sa niečomu venovať keď pri tej činnosti nebudeš mať sťažené dýchanie môže ísť vážne len o sťažené dýchanie spôsobené stresom. V inom prípade je určite vhodné navštíviť lekára.

prirzak

OK..dakujem ze ste sa ozvali a poradili ako sa dalo:)) Teraz cez vykend tu asi nebudem..mam treningy a vela prace...v pondelok pojdem k tomu doktorovi a uvidime ci sa bude konat HAPPY END....ale nie:)) Dufam ze prva moznost...dam vediet:)

skajka

Stredne tazky stupen astmy.Kazdy pol rok kontroly na plucnom.Keby som bola isla hned pri prvych priznakoch,mohlo to byt lepsie.Ale ja som cakala.Preto ti pisem,ze necakaj a ries to.

skajka

Mne to sice doktorka este niekedy davno tvrdila,ze casom sa mozno davkovanie liekov znizi,ale nie je to tak.Lieky beriem uz viac ako 10 rokov ale na druhej strane ked beriem lieky nemam ziadny problem.

prirzak

Tieto problemy mi zacali zhruba od decembra...vtedy som hraval na rybniku hokej...prechladol som...
Bolel ma hrudnik...ale po case som prisiel nato ze to je tym ze som zacal znova posilovat:))
Toto som najskor vobec nevnimal jedine som mal sucho v nose a v hrdle...vzdy ked som si "slahol kvapky" bolo OK...a teraz ked som ich vysadil sa mi to zda horsie...preto si myslim ze to moze byt aj tymto...ale hovorim navstivim doktora nech viem na com som a nech mam svaty pokoj...aby som sa uz nemusel stresovat

prirzak

Myslim ze je to tak vsade...stres spusta vsetko...ked sa ja stresujem prave z tohoto tak sa mi zda ze sa mi tazsie dycha...mlati mi srdce ako dive...planujem buduci tyzden toho doktora