plati sa nieco za liecenie???

pre summer

summer, mas pravdu, ze na Kramaroch ti vezmu uplne vsetko, od malej snurky az po hruby opasok. ale toto plati jedine pre psychiatricke oddelenie. tam kde som ja bola, tam ma ist aj Nikulka a to je obycajne detske oddelenie a specialne my sme pod dohladom lekarky Tichej. tam je to uplne ine, tam ti praveze nechaju vsetko, jedine niektorym dievcatam zobrali mobil. ja som tam bola hospitalizovana s dievcatami s rovnakou diagnozou, ale aj s malymi i vacsimi detmi s beznymi chorobami. a ako som uz pisala, prave tam som spoznala mnoho skvelych ludi.

Summer_

vies zober si, na kramaroch budes s deckami ktore maju vseliake psychicke problemi, nebudes sa moc porozpravat so ziadnou inou babou o ppp, o tom ako to zvladate, pomahat si atd.. ale na miczkievicovej budete len baby s ppp, mozete sa porozpravat, lebo to budu mat v hlave ok a nie take ako na kramaroch ze tie deti niektore ani nevedia jak sa volaju a bojis sa aj zaspat aby na teba neskocili v noci alebo co, na miczkievicovej sa mozete podporovat, bude ti tam dobre.. budes sa tam venovat len tomu, naco si tam aj prisla.. kusok odtial je medicka zahrada, kde sa mozes ist prejst ked dostanes vychacku, mozete ist aj baby odtial spolu niekam, ale hentam by si nemala ist s kym niekam.. ja mam s kramarov zle zazitky, aj ked lekarka je moc mila, ale tie stavy tam. brrr strasne som sa tam bala... z miczkievicovej mam aj vela dobrych spomienok, a nemusis sa bat jedla, ja som sa tiez cudovala ze to mam jest vsetko? slane sladke vyprazane??? Lebo dovtedy som jedla len niektore druhy zeleniny a vodu, ale postupne prides na to ze ak sa chces vyliecit, nemozes mat obmedzene stravovanie.. a da sa to ver mi, ja som presla od salatu k normalnym jedlam, bola som tam 2mesiace.. psychologicka je tam mooc zlata, ak budes mat tu co sme mali my.. sice tam su aj veci co ti buduvadit, ale zvyknes si, hlavne ze sa vyliecis, ono to ubehne a zase budes doma :)) a nesmias sa bat priberanoia, ale chapem ta.. ja som sa vzdy pred vazenim tak bala, ze som s toho skoro plakala, ale zvladla som to, casom som pochopila ze na normalnu vahu musim pribrat.. ked som tam sla, mala som okolo 42-44 kilo, ked som odchadzala mala som okolo 51, ale aj to som este bola dost chuda, teraz mam 55a citim sa o 10kil chudie ako ked som mala 42.. a vies preco? lebo som zdrava a citim sa zdravo a viem ze takato som pekna, lebo TOTO som ja.. :)) pytaj sa na co este chces,, a fakt ti radim dobre, miczkievicova!! drzim palceky :)

Summer_

nikullka14 nechod na kramare! Tam je to strasne to decke oddelenie!!! Zoberu ti este aj opasky, surky z mikin alebo sponky do vlasov.. nebudes mat NIC!!! Ja som tam vydrzala 2dni a potom som odisla este v horsom stave ako prisla.. Lekarky su mile, ale to prostredie je katastrofa! Budes tam aj s inymi diagnozami a to je hrozna sa na niektore z nich pozerat.. A tie deti, niektorych som sa normalne bala a to boli mladsi odo mna, proste psycho.. tak sa scvoknes! Chod na miczkievicovu, tam budete len baby s ppp, te je dost rozdiel..su tam dobre lekarky a je to sice ako "decke" ale ked som tam bola ja bola tam aj 32rocna baba lebo ju dali radsej k nam ako na oddelenie normalne, kde mam aj ine stavy.. naozaj ver mi, bola som tam, je to tam 10000x lepsie, neda sa to porovnat.. na kramaroch by si sa zblaznila.. a inak, tam v kde pisem aby si sla, tak mozes cvicit, neviem kolko to je min. uz presne, ale okolo 10-20 rano a vecer---

nikullka14

presne tak a nielen cielavedoma ale priam pedantna a doslova az perfekcinistka co je v nasom pripade na skodu:((
no, ale akurat sme dotelefonovali s tou doktorkou vravela ze sa informovala o ten Pezinok ale ze tam je uz zrusene detske oddelenie, ze maju len od 18 rokov, takze idem do bratislavy na kramare, zevraj je nieco aj na miczkievicovej ale tam nikoho nepoznam.tak zajtra zacne vybavovat u doktorky tichej,ale nevie ze ci nahodou neni na dovolenke alebo tak..no povedala ze sa pokusi fakt co najrychlesie ked bude nieco volne..ale myslim ze teraz ku koncu prazdnin by sa to jedno miesto pre mna hadam mohlo najst:))

pre nikulku

Nikulka, tak obe sme tak podobne zacali:-( potom si urcite aj ty taka cielavedoma a dosledna ako ja. bohuzial, take baby na to povacsine doplatia.lebo su rady ako krasne a za aku rychlu dobu schudli, su na to upriamene a uz to ide dolu vodou. no nevadi, hlavna vec je ta, ze si s tym uz stopla a vsetko si si uvedomila. strasne ti drzim palce, som hrozne rada, ze si sa dala na boj:-) a uvidis, dostanes sa na istu hranicu a aj menzes sa ti obnovi, tak ako u mna. tiez som mala take vypadky, no klop-klop uz je vsetko v poriadku. a k tej mojej vahe, naozaj by som ti rada povedala, aby si aj v obraze bola, aj by som sa pre teba odvazila, ale neviem kde ta "nestastna" vaha moze byt:-) a postavu si sama neviem posudit, ale ak ti to pomoze, tak bezne nosim oblecenie velkosti M:-) a momentalne mam 20 rokov a byvam v jednom mestecku blizko Bratislavy. ak mas este nejake otazky, tak sa ma naozaj kludne opytaj:-)

nikullka14

ja som v podstate nikdy nebola ze ,,tucna,, ale mala som nejake to kilo navyse.mohla som mat okolo 62 kg na 170 cm a otec a brat mali take narazky ze uz ma pomaly skor preskocia ako obidu.alebo ze rastiem skor do sirky ako do vysky ale vzdy som to brala nejako s humorom lenze raz v lete som si povedala ze schudnem aspon nejake 3, 4 kila..no a potom to islo uz samo.presne tak ako u teba.stale som si hranicu davala nizsie a nizsie.a takto to uz trva asi 3 roky a menzes som nemala rok a pol,potom som pribrala na 53( vtedy som dostala) ale mala som mozno 2-3 cykly.Myslela som si ze uz je to ok, ale zacala som znova blbnut a teraz uz znova nemam rok aj pol.takze tak.Chcem sa dostat aspon na tych 50 kg a potom uz nejako uvidim ze ci bude ten menzes a mozno nebudem riesit ze ci este priberiem 3-4 kila...no dnes rano som sa nalacno len v spodnom pradle zvazila a mala som 39,9 kg...takze preto tam chcem ist co najskor..

este ohladom tej tvojej momentalnej vahy-nevies kolko vazis ale si chuda??..myslim tak normalne chuda..a este vlastne neviem odkial si a kolko mas teraz rokov??:)

pre nikulku

Nikulka, vies co, strasne rada by som ti povedala kolko vazim, ale ja som sa naposledy vazila prave na Kramaroch, ked som bola na poslednej kontrole, ktora je potrebna, aby lekarka vedela, ci stale spolupracujem a ako vyzeram:-) takze, bohuzial, neviem ti na tuto otazku zodpovedat. ja vahu uz odvtedy naozaj neriesim. este mozno taky mesiac, mozno dva po navrate domov, som uz dalej nechcela v tom celom pokracovat, ale akonahle mi lekarka povedala, ze ak este pat kil nepriberiem, musia ma znova hospitalizovat, tak som sa uz uplne spamatala. takze odvtedy su pre mna v zivote ovela dolezitejsie veci, za co som nesmierne stastna, ze som to konecne pochopila. a baculku z teba urcite neurobia, lebo ked vidia, ze plnis vsetko to, co ti je povedane, tak ta pustia, ale pod podmienkou, ze bud si vahu udrzis alebo ti povedia ako mne, ze musis este par kg pribrat. no a na tych Kramaroch, kedze to bolo detske oddelenie, tak som neabsolvovala ziadne terapie, ani dychove cvicenia. vies, v tomto je mozno Pezinok lepsi, ze je tam viac tych moznosti a z roznych zdrojov viem, ze tam su povolene aj vychadzky a ine volnocasove aktivity. co tu na Kramaroch nie je mozne. jedine comu som sa vzdy tesila bolo to kino, ktore som ti uz spominala:-) a ako dlho tam budes, to tiez zavisi len od teba. no nie priamo od teba, kedze este nemas 18 rokov, ale od rodicov, ktori mozu podpisat reverz. ale z vlastnej skusenosti viem, ze reverz sa neoplati, najlepsie bude, ked pockas na rozhodnutie lekarky, pretoze ona presne vie, kedy bude pre tba najvhodnejsie nemocnicu opustit. ako som ti uz hovorila, ja som tam bola skoro mesiac, no ked uvidia, ze dosahujes dobre vysledky a uvidia tvoje pokroky, tak ta mozno aj skor pustia, neviem ti to takto dopredu povedat. podla mna, ak nebudu mat obsadene lozka, tak ta urcite na buduci tyzden vezmu, ja som po odporucani lekarky tam nastupila o pat dni. a viem presne, ze asi ako sa citis. pre mna tych pat dni trvalo omnoho dlhsie ako ten mesiac straveny tam:-) a naozaj sa mas na co tesit. ja som tam spoznala tolko zaujimavych a uzasnych ludi, na ktorych nikdy nezabudnem. hoci uz s nimi nie som v kontakte, ale vzdy zostanu v mojom vnutri. Nikulka, a mozem sa ta opytat, co ta doviedlo k tomu, ze si zacala chudnut? u mna to boli narazky okolia, no hlavne spontanne rozhodnutie sa par kileciek zbavit. a ked tie kila isli dole, tak som si vzdy davala ine ciele, az som sa dopracovala na tych 40kg:-(

nikullka14

a kolko mas teraz vahu a rokov??...ze ci teraz niesi nahodou nejaka baculka:)))..a boli tam aj nejake skupinove terapie, sedenia alebo take dychove cvicenia( lebo to mi psychologicka spominala ze v Pezinku je)??..a to si mozem povedat ze ci tam idem na mesiac na dva??.alebo o tom rozhoduju oni?
uz sa nemozem dockat ked mamina vecer zavola doktorke a vlastne ona rozhodne ci Pezinok alebo BA,ale po tvojich slovach mi uz to je tak trocha jedno:)..pretoze doposial som pocula o Pezinku vacsinou chvali a o Bratisla ve len same ze je to jak vazenie, teror, prisny rezim..ale po tvojich slovach uz nemam ten pocit za co ti pekne dakujem:P...neviem ci som normalna ale ja sa niezeby tesim- to sa neda povedat ale uz tam chcem ist cim skor pretoze to cakanie ma fakt nici a viem ze sama si nepomozem a neustale na to myslim.Cely den sa okolo toho toci a to by som chcela uz cim skor skoncit.Tak dufam ze ked sa zajtra doktorka bude informovat ci su nejake volne miesta tak ze mi povie ze uz niekedy nabuduci tyzden by som mohla lebo fakt najhorsie je pre mna cakat..myslis ze na buduci tyzden by som mohla byt tam??:)

pre nikulku

Nikulka, ja viem presne, co teraz zazivas, ved som si tym sama presla. ale ako som ti uz pisala, naozaj sa nemusis nicoho obavat, tam sa o teba tak pekne postaraju a navedu ta na spravnu cestu:-) na ten ich rezim si skoro zvyknes a dalej budes sama pokracovat. mna tam tiez naucili spravne sa stravovat, no hlavne v pravidelnych intervaloch a vsetko. ked som este bola chora, tak som si tiez zo stravy vylucila cukor, tiez som sa snazila jest len same zdrave veci, mnohe som vylucila uplne, co nebolo spravne, no v nemocnici som si na vsetkom tom mojom zakazanom pochutila. sama sebe som si hovorila, ze cim rychlejsie to pochopim a naucim sa to vsetko bez vycitiek jest, tym skor ma pustia a tym skor spravim sebe i rodine a okoliu radost. no porcie ovocia a zeleniny tam naozaj neboli take caste, na ake som bola ja zvyknuta. ale vzdy sme dostali aj na ranajky k tym roznym pomazankam aj urcitu zeleninu, takisto na desiatu sme pomerne casto mavali nejake ovocie a taktiez aj na olovrant. s tym celozrnnym pecivom sa musis na istu dobu rozlucit, pretoze v nemocniciach davaju biele pecivo, aspon vtedy, ked som tam bola ja. no a to maso. to povazujem u mna za najvacsi uspech, pretoze tiez som sa masu vyhybala a dopriala som si ho len raz za cas, no tu ho budes mavat kazdy den. ja som jedavala len sporadicky maso a to tiez len kuracie, no a v nemocnici sme mavali aj hovadzinu, bravcove, spagety s masom, spanielskeho vtacika, fasirku, rezne a pod. a poviem ti, odvtedy mi chuti uplne vsetko:-) ale aby som nezabudla, aj rybie file sme tam mali a tiez rozne druhy omacok. naozaj je tam ta strava velmi pestra. a tak ti poviem, maso ti urcite neublizi, zas ani v tych nemocniciach nemozu varit nezdravo, cize maso ti len prospeje. vies, ze obsahuje mnoho bielkovin a vitaminov, ktore nevyhnutne potrebujeme na spravny rast a celkovy vyvoj. a naozaj tam nemas moznost ziadnej sportovej aktivity, bohuzial, prisne ti zakazuju akukolvek namahavu cinnost. cize ja som si tak povedala, ze aspon ten mesiac budem uplne v klude, nic ma tam netazilo, do skoly som nemusela chodit, tak som si tam spravila take "nemocnicne prazdniny":-) ja som sa strasne obavala, ako to dopadne s mojou skolou, ci to vsetko dobehnem a ako to potom po nastupe vsetko zvladnem, no neuveris, ale ani som nejako extra nepocitovala, ze som mesiac v tej skole nebola. mnoho kniziek som si vzala so sebou do nemocnice, a ked sa mi chcelo, tak som aspon na chvilku tie knizky otvorila. nikulka, nemusis sa ani toho obavat, ze v tych prvych dnoch ti bude vaha zakazdym vystupovat. vies, my sme tym nasim telam odopierali mnohe veci a teraz im to dozicime, tak su take stastne, ze si to vsetko nechaju. cize na zaciatku priberies, ale uz neskor si organizmus na tie davky zvykne a vaha sa ti ani nepohne, to ti hovorim z vlastnej skusenosti. tiez som sa vylakala, ked krivka mojej hmotnosti neuprosne vystupovala, no nastal den, od ktoreho sa vaha ani nepohla. kedze som ale stale nemala hmotnost adekvatnu mojmu veku a vyske, museli mi zvysit davku jedla a to tak, ze na ranajky som namiesto jedneho rohlika, dostala dva a po obede som o pol druhej pravidelne dostavala nejaky dezert:-) a ten bol povacsine sladky, ale vynikajuci. a aj vecera bola mnohokrat sladkeho typu, ako zemlovka, dukatove buchticky, moravske kolaciky, ryzovy nakyp a tak. tiez som tieto jedla dovtedy zasadne odmietala, ale tam mi tak zachutili, ze ked ma prepustili a vratila som sa stastna a spokojna domov, tak mi ich mamina niekolkokrat za tyzden robievala, lebo som sa ich nevedela nabazit. tak este raz, si odhodlana, to je hlavne, nemusis mat ziadne obavy, dni ti tam tak rychlo utecu a na vsetko si tam tak rychlo zvyknes. ja ked som sa potom opat vratila do normalu a kazde rano som musela skoro vstavat do skoly, tak som si mnohokrat spomenula, ze v tej nemocnici som nemala vlastne ziadne povinnosti, ja som ani prstom nemusela pohnut:-)

nikullka14

ja som z Presova takze to je doost daleko:((...ale fakt nic blizsie okrem Pezinka tu nieje,lebo mamina uz aj zistovala u doktorky ale na vychode ani v strede Slovenska sa na nic take nespecializuju a jednoducho na to kaslu ked to mam takto povedat.
hmmm tak dobrovolne ako dobrovolne, lebo taku vahu 43, 44 kg mam uz viac ako pol roka a slubovala som kazdemu aj doktorke ze priberiem ze sa posnazim.Lenze slo to mozno 1, 2 dni a potom znova skrat a takto sa to opakovalo prisli vycitky a tak...ved to sama urcite poznas.Ale teraz som si priznala ze sama to fakt nezvladnem a psychologicka ma ,,presvedcila,, aby som sla na liecenie a momentalne som na tom tak ze fakt chcem tam ist, chcem tam pribrat a hlavne zevraj ma tam naucia ako sa tam spravne stravovat.naucili ta to tam??
lenze na druhej strane sa velmi bojim urcitich veci: 1) ja som zvyknuta teraz jest kopu zeleniny, ovocia, cerealne pecivo a tak.A tam dostanem sotva 1 ovocie a zeleninu denne ale ved clovek by mal 4-5 porcii za den zjest ved mne treba vitaminy.A potom maso- ja jem maso iba v nedelu a pondelok.Nemoze mi to nejak uskodit ked to budem jest kazdy den??
2)nebudem tam mat ziaden pohyb a ten predsa tiez treba..ci nie??
3)bojim sa ze ked ma postavia na vahu kazdy den a ja budem mat co ja viem po prvom tydni o 2 kg viac o par dni dalsie 2 kg viac atd atd....to nevadi ked clovek tak narychlo priberie??
4)aa nakoniec moja najvacsia fobia-CUKOR.Uz asi 3 mozno viac rokov som nemala v ustach Ziaden cukor.proste nic.ziadne kolace,keksy,cokolady,zmrzliny,sladke jedla typu zemlovka, ryzovy nakyp...ja si proste kazde jedlo radsej spravim naslano.proste sa mi chut sladkeho v ustach hnusi a mam z toho doslova paniku.tak neviem ako zvladnem to.a bojim sa ze cukor je nezdravi a oni ho tam do mna budu pchat:((
....takze takto ale som odhodlana bojovat:)))a fakt dakujem za tie informacie lebo aspon sa tym trosku tak psychicky pripravim ze co ma tam caka:)))
a si moc zlata ze si najdes cas a takto mi pomozes:)))