Unava, slabost, divné stavy

Príspevok v téme: Unava, slabost, divné stavy
Susina

Tuto dilemu uz riesim nejakych 5 rokov v roznej intenzite, u lekára kopec vysetreni nic neukazali, akurat mam nizsi tlak. Velmi sa musim premahat aby som normalne mohla fungovat. Spím cca 7-8 hodin a budim sa uplne ztrieskana, ako keby som spala tak 2 hodiny, boli ma hlava tak ako z unavy, ked pocujem silnejsi zvuk ozýva sa mi to v hlave a je mi to nepríjemné tiez ako pri unave, som na materskej dovolenke a vacsinou si musim pospat poobede s malym tiez inak by som asi odpadla od unavy, catso pride na mna taka slabost spojena so spavostou a derealizacia, ze mam pocit, ze zaspim do omdletia doslova, uz neviem co mam robit :( jeden cas som brala aj antidepresiva, vraj to mam zo psychiky, ale mne sa to nejako nepacia tie stavy, takisto mam pocit, ze s ami zle dýcha po jedle, busi mi srdce, neviem s anadýchnut, ultrazvuk brusnej dutiny je bez nalezu.

rena23

praveze nie je ssri, udajne je jedno z najnovsich AD, ma malo neziaducich ucinkov (inak ma ho aj Prasko vo svojich knihach v prehlade AD) a posobi protistresovo.

Susina

rena - mam doma knihy od Praska, nadmerne obavy o sve zdravi, aj Chronicka unava :) ked mi je najhorsie citam si to :))) Ja som uz stary "panikar" mam tieto stavy dlhe roky

coaxil, pocula som o nom, to je nejake z rady SSRI?

Susina

andm- ahoj :) no to si na tom dobre, ked vladzes robit :) ja kvoli týmto stavom mam strach aj opat nastupit do prace, tak nerobim, aj ked viem, ze o chvilu budem musiet, ale ja som hroznespava spim aj 10 hodin, doobedu skoro stale, neviem si predstavit vstat o 6tej a utekat do roboty
:( pozivej, unavena som, picha ma na hrudi, ked prejdem 2-3 km zadýchavam sa, mota sa mi hlava, ked mam vyjst po schodoch musim oddychovat, meliem z posledneho a pod. tiez mi bolo povedane, ze panicka porucha, ale tak neviem, ani pri brani AD to nebolo idealne, dýchavicnost, unava pokracovali. Odkial si, ja z Kosic, ak by si nahodou bola, mozme dat stretko :) a ak nie, tak mozme mailovat

no zhorsuju sa mi stavy, ak som nevyspata, resp nespim kolko potrebujem, ked sa viac najem, ked sa ponahlam niekde, v MHD a inak niekedy to pride hocikedy aj ked to necakam

rena23

Susina, ja som brala coaxil. S tym terapeutom mas asi pravdu, dobri su okrem toho vacsinou drahi. Ak mas dost sil a odvahy bojovat, mohli by Ti velmi pomoct knihy od J. Praska, pre mna sa stali akousi "bibliou". Vdaka nim pochopis podstatu tejto choroby a naucis sa, ako s nou bojovat. skus kliknut sem:
www.martinus.sk
Tebe by som asi odporucila Nadmerne obavy o zdravi, ja mam doma 4. :-)

andm

Ahoj Susina,

No praveze neviem, co mi je :). Niekedy sa mi tazko opisuju tie stavy, co pocitujem. Ale ked som si precitala Tvoj prispevok, uplne som sa v tom nasla.
Ja som teda na vela vysetreniach nebola (len take klasicke ako krv a pod.), kedze kamoska zazivala kratkodobo nieco podobne a diagnostikovali to ako panicku poruchu, tak som si to rovno namierila k psychiatrovi :). S prestavkami som brala AD, teraz uz dlho skoro nic, "len" neurol obcas.
Mna vzdy trapili skor tie fyzicke prejavy... Sa lahko povie, chod si zacvicit, do lesa a pod. (pricom viem, ze by mi to pomohlo)... ale cez tyzden mi staci robota a som uplne vycerpana a proste nevladzem, casto krat to znie ako vyhovorka. Je toho vela, neni to taka ta klasicka prijemna unava, chapes :).
Chcela som sa Ta opytat, ked sa tak zamyslis, ktore veci Ti to zhorsuju?
Inak rada by som pokecala aj tak mimo chatu, ak by si mala zaujem.

zdravie14

Únavový syndrom alebo inak tzv. manažérska choroba je psychosomatické ochorenie,vyvolané chronickým stresom a pravdepodobne i ďalšími, nie celkom jasnými faktormi.
Môže byť vyvolaný aj niektorými druhmi vírusov.
Prejavuje sa jako náhly pocit výkonnosti,nadmerná únava ,podrážděnost,popudlivost,
depresívne nálady,poruchy spánku, potencie a podobne.
Ohrozené sú najmä citlivé,úzkostlivé ženy a tí,ktorí sa dlhodobo prepínajú v práci alebo žijú v ustavičnom strese. Tento syndrom postihuje najčastejšie ľudí medzi 20 a 40 rokom života.
Bývajú ním však často postihnuté aj deti. Patrí medzi najčastejšie chronické ochorenia.
Dokonca dvakrát častejšie jako skleróza multiplex.
Príčiny vzniku nie sú jednoznačné určené. Predpokladajú sa tri spôsoby vzniku:
Infekčný pôvod: herpetické vírusy
enterovírusy
retrovírusy
Poruchy imunity a stres. Stres oslabuje imunitný systém, zvyšuje náchylnosť k ochoreniam,stojí takmer vždy na začiatku ochorenia a aj napriek liečbe zhoršuje priebeh ochorenia.
Pomôcť by mohla fytoterapia. Odporúčajú sa prípravky,ktoré čiastočne utlmujú bolest a zápal a zároveň podporujú odolnost organizmu.Ide o horčík,zinok, vitamín C,B1,B6,A,E. Vhodné je aj podávanie prípravkov z nenasýtených mastných kyselín.
Mne osobne veľmi pomáha užívanie včelieho peľu - dražé.Mám odskúšané,že je ho môžu užívať aj ľudia,ktorí sú alergickí na rôzne druhy peľov . Tento však nepôsobí na sliznice,nakoľko je obalený ochranným obalom a rozkladá sa až v žalúdku.
Susina ak budeš chcieť, môžeš mi napísať na mail,určite spolu nájdeme riešenie na Tvoje ťažkosti.Myslím,že majú hlbší pôvod a tie pocity únavy sú sprievodnými znakmi.

Susina

rena - pozerala som tam, som choidl ana ceske take forum, ja som brala AD v tehotenstve som vysadila a uz som sa k nim nevratila, viac mi skodili ako pomahali

rena23

Unava, svalova svalost, bolesti svalov, zasklby, trpnutie, mravcenie, znecitlivenie, busenie srdca, problemy s dychanim.... Tiez som presla vsetkymi moznymi vysetreniami, ale nic podstatne sa nenaslo, tak som skoncila u psychiatra. Brala som AD (prave ich zacinam vysadzovat, lebo uz rok som bez problemov), ale pomohla mi az terapia. Podla mojich skusenosti (a inych ludi, ktori sem pisu) to urcite treba kombinovat, ja by som asi viac verila tej terapii a zmene myslenia, ale urcite, aspon zo zaciatku, treba aj AD. Skus pozriet na tu temu Depresia a panicka porucha. V poslednych dnoch sa tam dost riesilo, ako sa vyliecit. Zistis, ze vacsina ludi tam ma rovneke priznaky ako Ty (ja som to mala podstatne pesterjsie! :-D ).

Susina

rena23 - mozem ta poprosim ake priznaky si este mala? zmizli po AD? lebo mne sa to zhorsilo, pridali sa mi bolesti na hrudi, okolo srdca aj na druhej strane, nevladzem, mam pocit, ze uz ma raz niekde hodi a nerozdycham to :(