Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

VLÁDA: Pohotovosť v nemocniciach (len) do 22. h

Príspevok v téme: VLÁDA: Pohotovosť v nemocniciach (len) do 22. h
00000000001

Obmedziť počet hodín lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) a tým znížiť počet služieb lekárov a sestier, ako aj ich zaťaženosť má za cieľ návrh novely zákona od poslanca Národnej rady SR Jozefa Valockého (Smer-SD), s ktorým na dnešnom zasadnutí súhlasila vláda SR. Stanovisko kabinetu má však pre parlament len odporúčací charakter, Národná rada SR o právnej norme definitívne rozhodne v septembri.

Podľa Asociácie súkromných lekárov SR by sa brány LSPP mali zatvárať už o 22. hodine. Túto požiadavku odôvodňuje tým, že fungovanie pohotovostí do polnoci by skomplikovalo situáciu najmä zdravotným sestrám, ktoré by mali problém s dopravou domov z práce. Súkromní lekári preto rozbehli petíciu, ktorú podporila aj Slovenská komora lekárov. Ako uviedol Valocký, navrhovaná úprava zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve zavádza systém vydávania povolení pre poskytovateľov LSPP ministerstvom zdravotníctva (MZ). Tie sa majú udeľovať cez výberové konania so zohľadnením primeranej dostupnosti poskytovateľov a počtu obyvateľov, čím sa zníži počet služieb lekárov a ich zaťaženosť.

Analýza rezortu zdravotníctva totiž ukázala, že sieť poskytovateľov LSPP je výrazne predimenzovaná. Vyťaženosť LSPP pre dospelých predstavuje po polnoci osem percent, v prípade ambulantných pohotovostí pre deti dosahuje štyri percentá a zubno-lekárska LSPP sa využíva na tri percentá. Týchto pacientov by mali relevantne ošetriť iné segmenty zdravotnej starostlivosti.

Valocký pripomína, že nový systém povedie k tomu, že pacient "bude racionálnejšie využívať LSPP, ktorá neslúži ako náhrada ordinačných hodín, ale má riešiť zhoršenie zdravotného stavu, ktorý sa nepokladá za urgentný alebo život ohrozujúci". Tvrdí, že sa tak obmedzí zneužívanie LSPP pacientmi, ktorí svoje zdravotné problémy neurgentného charakteru riešia v nočných hodinách. Zároveň argumentuje, že predkladaný návrh riešenia počtu poskytovateľov LSPP prinesie aj "racionálne rozdeľovanie limitovaných finančných zdrojov medzi poskytovateľov, ktoré sa následne premietne v lepšom ohodnotení zdravotníckych pracovníkov vykonávajúcich LSPP".

Viacerým opozičným poslancom sa však nepozdáva, že s takýmto návrhom prichádza poslanec a nie samotné MZ, ktorého sa táto

téma bezprostredne dotýka. "Vláda by mala tento problém riešiť priamo a nie poslaneckou novelou," povedala ešte v júni Klára Sárközy (SMK). S jej názorom súhlasí aj poslanec NR SR Stanislav Janiš (SDKÚ-DS). "Prečo to nerieši minister Richard Raši?" spýtal sa Janiš, podľa ktorého súčasný systém v zdravotníctve nie je dobrý. "Táto novela však tento problém nerieši, iba ho presúva na rýchlu zdravotnú pomoc, na nemocnice," myslí si Janiš. LSPP je zdravotná starostlivosť (ZS), ktorou sa v súčasnosti zabezpečuje nepretržitá dostupnosť všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre deti a dospelých a špecializovanej zubno-lekárskej starostlivosti. Nejde o zabezpečovanie neodkladnej ZS v život ohrozujúcich a urgentných situáciách. LSPP je segment pokračovania tzv. lekára prvého kontaktu po skončení jeho ordinačných hodín.

Všeobecní lekári, ktorí sú zo zákona povinní slúžiť na pohotovosti, sa v januári na zasadnutí parlamentného zdravotníckeho výboru sťažovali poslancom na porušovanie ich práv a slobôd garantovaných Ústavou SR. V petícii žiadali riešenie platenia LSPP a jej zlej organizácie. Rezort na to reagoval vytvorením analýzy riešenia LSPP. V súčasnosti sa lekári podpisujú pod petíciu, aby LSPP fungovala iba do 22.00 h.

Tak čo si o tomto myslíte. Podľa mňa je to poriadne svinstvo. Pretože keď normálny človek bude potrebovať pomoc, tak nemá šancu. Sama som už pohotovosť v noci navštívila x krát čo mi bolo tak zle, ale nabudúce sa budem snažiť to stihnúť do 22.00. Keď dostanem náhodou v noci infarkt, srdcovú príhodu, budem mať otvorenú zlomeninu, či začnem predčastne rodiť, alebo ma prejde nejaký ožratý hajzlík za volantom tak ja si ešte chvíľu počkám, veď v pohodičke, ja mám čas a ráno si skočím ku lekárovi. Paradox je ten že tento návrh dali poslanci a nie DR. Ale čo sa čudujem naši poslanci majú svojich lekárov čo im budú skákať okolo zadku keď to budú potrebovať, vtedy o tom bude vedieť celé Slovensko, lebo ich budú prevážať vrtulníkom a média o tom budú hovoriť každú pol hodinu... No my obyčajní ľudia môžme kľudne umrieť. Veď pohotovosť, to je taká zbytočnosť!!! Tam kde treba investovať tam akosi peniažky neputujú ale stavajú sa nové štadiony a dialnice... Som zhnusená z tohoto všetkého!!!

bublik

neviem co si o tom mysliet, moja sestra bola v noci na pohotovosti raz s podozrenim na zlomenu nohu (vyzeralo to naozaj brutalne, nakoniec to vsak zlomene nebolo) a nedostala sa na rad. Po troch hodinach ckania sa s nou mamka vrtaila, pretoze jej noha zacala este viac puchnut a tak mamka pouzila samoliecbu, nohu jej cimsi natrela a stiahla, to je jedno, dolezite je, ze tam bolo tolko ludi ze az strach, tak neviem, tato pohotovost bola zjavne vytazena. Tak ale ked si myslia ze je to zbytocne tak to tak asi bude, poslanci to predsa musia vediet najlepsie. A mozno maju tentoraz naozaj pravdu, ktovie. Kazdopadne nepanikar, sanitku si mozes zavolat kedykolvek. Len potom neviem ako rozoznat kedy ide o ohrozenie zivota a kedy nie, oni ti sanitkari zvyknu niekedy fajne vynadat ked ich clovek zavola kvoli "blbosti"...

00000000001

áno, ale keď sa pozrieš na to koľko máme sanitiek k dispozícii tak je to žalostné... A to čo by sa človek modlil aby práve v tej chvíli keď ju bude niekto potrebovať nebola obsadená, aby náhodou neprevážala nejakého ožrana na záchytku... Nie každý jeden z nás býva v Blave.

mojkomojko

112 bude fungovať Non stop a preto si myslím, že bude zneužívaná a budú mať zbytočné výjazdy (v súčasnosti idú na pohotovosť aj po 22.hod.). Keby sa stal úraz alebo naozaj vážny stav, tak 112 príde a odvezie ťa na ošetrenie do nemocnice. Inak to bude musieť počkať do rána.

InLoweee

ved ale rychla zahranna sluzba bude stale k dispozicii nie? Taka 112 ti poskytne primeranu pomoc k zdravotnym problem a uz dalej ti poradia - ci do nemocnice, alebo staci ostat doma. (clanok som necitala)