Chorobné upratovanie

Príspevok v téme: Chorobné upratovanie
bielamargaretka

..má niekto prosím skúsenosť s týmto problémom? Zrejme ním trpí moja matka. Všetkých naokolo terorizuje svojou potrebou mať domácnosť takmer sterilnú. Kávu ešte nemám ani dopitú, už mi pomaly trhá šálku od úst, aby ju mohla poumývať. Príde domov z práce unavená a miesto toho, aby si šla ľahnúť alebo oddýchnuť, len zametá, umýva, ukladá odkladá...tiež má potrebu neustále sa miešať do záležitostí svojich detí, napriek tomu, že máme pomaly 40ku na krku. Nakoľko žijeme dosť blízko pri sebe, kontakt s ňou nie je možné nejako obmedziť. Keď sa nám to nejako podarí, zvyčajne vymyslí niečo, aby sústredila pozornosť zase na seba alebo na otca, aby sme náhodou nezabudli, že existujú(podotýkam, že nikdy sme na to nezabúdali). A to má necelých 55 rokov. Poradí mi niekto, ako riešiť tento problém?

tatiana26

božedobrý, niekto tu píše o mojej mame!!! ja pokaždé, keď som u rodičov, tak som nesmierne šťastná, že tam už nebývam...upratovanie a (ne)poriadok je na dennom programe. Je to vôbec jediná téma, ktorej je schopná...príde z roboty, začne drhnúť, všetkým vynadá, že nič nerobia, vyvoláva výčitky v otcovi, že ako to, že si nevšimne to špinavé umývadlo alebo čo robil, keď ani tú dlážku nemohol umyť a pritom je tak strašne špinavá...podotýkam, že nikdy tam žiadna špina nebola, je tam vždy otrasný poriadok. A moja sestra, ktorá býva s nimi je žiaľ presne taká istá ako mama...a to je už dievčatá iné peklo mať toto doma, môj otec je z toho hotový. Mama príde ku mne a viete čo robí? sprááávne, upratuje, leští, drhne, čistí...je tu tri hodiny, nemá kedy si ani sadnúť a opýtať sa ako sa mám...proste si odmaká a keď je spokojná, ide domov...potom mi ešte volá, že si všimla to a to a zabudla to spraviť, tak nech si to urobím a dá mi podrobný popis toho ako presne to treba spraviť...lenže ona nemá problém...nedajbože to pred ňou spomenúť...ju ja nikam nedostanem to nehrozí

muc

ja som bola taka ista. az do casu, ked som popri rodine a robote nastupila na vysku. casu na sustavne pratanie nebolo tolko ako redtym a priority sa zmenili a jednoducho niektore moje upratovacie "manie" museli bokom. nikdy by som pred tym nebola povedala, ze sa to raz zmeni, ale ano dalo sa zvyknut, ze vsetko sa tip top neleskne a ze vsetko nie je na milimetrovu presnost na svojom mieste...
a teraz, ked som uz VS skoncila, tak cuduj sa svete- zakladne a nutne veci porobim a viem aj polenosit. upratovanie uz nie je mojou domenou :))

bielamargaretka

...ok..tak budem pokračovať v pláne, snáď sa mi to podarí....ako sa táto porucha prejavovalo u tvojej kamošky?

ivana4837

ak si preštuduješ niečo o tejto chorobe môže byť,že nedostatok serotonínu v mozgu jej spôsobuje túto poruchu...ona brala lieky AD a chodila na psychoterapiu...možno mamine zaberie iba psychológ...neexistuje na to recept...u každého zaberá iná liečba,ale treba vyhľadať odbornú pomoc...

ivana4837

Kamarátka to riešila liečbou,lebo tým už zaťažovala celú rodinu,...ale sama si uvedomila,že potrebuje odbornú pomoc...ide o jeden z mnohých druhov obsedantného správania tzv.obsedantno-kompulzívna porucha (zadaj výraz cez google),...sama si asi nepomôže,ale liečba bola u kamošky 100% úspešná.

bielamargaretka

..a ešte som chela vedieť, či niekto niečo podoné prežil a ako prebieha liečba, či je vôec úspešná atď...možno poradiť nejaké finty, ako takých ľudí odpútať od toho, aby sa sústreďovali len na upratovanie..a ak upratovať chce, nech teda upratuje, ale nech tým nezaťažuje okolie...ide to vôec? dík moc za rady..

bielamargaretka

..neurazím sa..to určite nie..ale potrebujem radu, ako ju dotlačiť k tej odbornej pomoci..niečo už rozbehnuté mám, ona sa samozrejme bráni..ja som si tu len chela overiť, či naozaj ide o psychickú poruchu, aby som si potom nevyčítala, že som sa mýlila a vyrobila som zbytočnú paniku...