tlak na hrudi

Príspevok v téme: tlak na hrudi
Emmaa

Dobrý deň, v poslednom case mi zacalo brniet v lavej ruke a vcera a dneska som pocitila tlak na hrudi a horsie sa mi dychalo.. mam len 16 rokov. Mám zatial nie na 100% potvrdenu astmu ale zachvaty mavam len na jar teraz som v pohode.. az na toto myslite ze to suvisi s astmou? alebo je to nieco ine? za odpovede vopred dakujem

jajkafr

karioll

Reflux mi liečili už asi 4x a stále neúspešne a na operáciu nepôjdem takže sa snazím dodržiavať diétu

jajkafr

karioll

ja som chodila s astmou do Tatier ale keďže to bol detský ústav už tam nemôžem chodiť tam robili spirometriu v kľude aj po záťaži aj po podaní liekov. Tiež tam merali množstvo vydychovaného NO a bola som tam sledovana poriadne. Lekár ku ktorému som chodila je odborník a učí aj na lekárkej fakulte. Ale moja astma nikdy nebola pod kontrolou. Aj napriek tomu, že som mala dobré výsledky pociťovala som sťažené dýchanie. Zistili mi však aj gastroezofageálny reflux dosť silný a tieto ťažkosti pripisujú aj tomu.

karioll

jajkafr
vedsom napisal,ze jej to moze vadit nieco v tom lieku,ja som bez liecby a neodporucam,iba jej davam namet na konzultaciu s lekarom,ja velmi dobre viem,ze na kazdeho ucinkuje nieco ine a evidentne nema astmu pod kontrolou a medzi nami,pokial ta nevysetria tam kde som ti odporucal,nikdy nebudes vediet ako na tom naozaj si,kedze subjektivny pocit z dychania je fajn,ale objektivny treba byt

jajkafr

emma

choď k lekárovi vyzerá to že sa ti astma zhoršuje. Lekár ťa pravdepodobne zle použil, alebo nepoučil vôbec. Ventolin nemáš vdychovať iba vtedy keď dostaneš záchvat, ale aj vtedy keď máš sťažené dýchanie, či pocit tlaku na hrudníku a nemôžeš sa poriadne zhlboka nadýchnuť a tiež dostaneš záchvat kašľa. Pretože toto všetko sú príznaky astmy a sú spôsobené zúžením dýchacích ciest. Ventolin je liek, ktorý tvoje dýchacie cesty rozšíri a uľahčí ti dýchanie. Samozrejme to s ním nemieš prehnať inak to bude mať opačný účinok. Počas týchto príznakov môžeš vdýchnuť v priebehu pol hodiny maximálne 4 vdychy ak ti to neprejde a stav sa ti ešte zhoršuje treba navštíviť lekára alebo pohotovosť.

Je tiež dobré, aby si brala lieky približne v rovnakom čase pretože každý liek účinkuje len určitú dobu napr. ak vezmeš Flixotide ráno o 7:00 účinkuje do večera do 19:00 a potom si bez jeho účinku a môže sa to prejavovať sťaženým dýchaním a rovnako zodac ak ho berieš večer o 20:00 tak si zvykni že každý večer ho budeš brať okolo 20:00

emmaa

Dala som si flixotide ventolin a tiez zodac ako to robim kazdy vecer .. okrem toho ventolinu.. lahla som si spat. ale lezala som s neprijemnym pichanim na pravej strane a ako keby mam nieco v krku alebo este trochu nizsie a nejde to prehltnut... :( .. okolo druhej som zaspala.. ale diki za rady behnem asik doktorovi..

jajkafr

karioll

ešte niečo nechcem ťa uraziť ani nič prosím ťa nevezmi to zle, ale prečo odporúčaš každému liek, ktorý užívaš pravdepodobne ty alebo ja neviem možno niekto v tvojom okolí. Je mnoho liekov, ktoré sú určené na astmu. Ventolin je silnejší než Atrovent. Napr. u mňa Atrovent nezaberá. S Ventolinom mám dobré skúsenosti rovnako ako aj s Berodualom, Berotecom či Foradilom. U každého je to iné. Každý organizmus si žiada niečo iné. Napr. ja keď som brala Seretide tak som mala sťažené dýchanie po každom vdýchnutí. Najviac mi zaberá Symbicort s ním mám astmu ako tak pod kontrolou. Niekomu napr. vyhovuje Seretide (kombinovaný preparát kortikoid + bronchodilatant) a stačia mu malé dávky alebo Flixotide čo je čistý kortikoid.

jajkafr

karioll

ja si tiež myslím, že zodac je starý liek môj brat keď ho užije tak ráno nepočuje budík taký je po ňom utlmený... sú rôzne lieky 3 ba dokonca už 4 generácie, ktoré pacienta neutlmujú, ale my to na tomto fóre nezmeníme proste sú lekári, ktorí sú stále verní starej klasike, liekom po ktorých človek spí :) Myslím si, že je to potom na pacientovi ak má o tom nejaké vedomosti mal by to prediskutovať s lekárom a žiadať si predpísať lieky, ktoré nemajú tlmivý účinok

jajkafr

Emma

keď máš práve v tejto chvíli pocit sťaženého dýchania a tlak na hrudníku vdýchni ventolin 2 vdychy mal by ti zabrať po 5 min. vdychni flixotide tak, ako ti to predpísal lekár