Postoj lekárky, prosím prečítajte si!

Príspevok v téme: Postoj lekárky, prosím prečítajte si!
Lenuskaaa

Takže rada by som napísala môj čerstvý príbeh. Po infekcci, ktorá sa mi nedala vyliečiť, som bola liečená roaccutanom, ak niekto neviete je to liek na ťažké akné a dlhodobé infekcie.
Tento liek som užívala asi mesiac. Dovtedy som mala zdravé vlasy, mihlanice aj obočie. Čo sa však stalo. Začali mi vo veľkom padať mihlanice aj obočie, trošku aj vlasy. Chlpky na nohe, som si vedela vytrhnúť prstami. Všetko sa zmenilo, pokožka sa stenšila a taktiež aj ochlpenie.
Ale chcem napísať niečo úplne iné. Objednala som sa k lekárke, ktorá s týmto liekom pracuje vyše 20 rokov a je naň odborníčka. Prišla som do jej ambulancie, trepala som sa 200 km. Povedala som jej(predtým do telefónu)o mojom probléme a ona sa začala smiať. že toto ešte nepočula. ze z roacc. to nie je. Že to mám asi dané geneticky, že od určitého veku sa mi všetko preriedi. Zaujímavé, že všetko začalo po braní toho lieku!!! A keď hovoríme o gen. preddisp. mama má dodnes mihalnice ako metly a také mala aj obočie, veľmi husté, len jej ho kozmetička vytrhala na tenké, mihalnice však stále rovnaké, takže aká genetika.
Nepripustila diskusiu. Povedala, že by ju vo švajčiarsku vysmiali, keby tam takúto blbosť napísala. Cítila som sa ako nejaká klamárka, čo si vymyšľa. Bolo mi do plaču. Zaujimavé je, že v česku aj zahraničí sa stalo už veľa takývhto prípadov, čo ľudia popísali na internete. Mňa len štve, že nepripustila diskusiu, vysmiala ma a povedala, že genetika nepustí. A keď som sa jej spýtala, že prečo mi to začalo pri liekoch, povedala, že náhoda, že genetika:D. A ona už nemá čas, musí sa venovať primárskym veciam atď. Bola načančaná akoby išla na nejaký ples, ovešaná sto retiazkami, no comment.Odišla som odtiaľ ako nejaký hypochonder, čo si vymýšľa. A pritom to, že mi to nenormálne padá, si všimlo aj moje okolie. Niektore mihlanice začínajú dorastať, ževraj je to reverzibilné, ale ten prístup bol otrasný.
Aký máte na toto názor, nie sú tu lekári od toho, aby pripúšťali nové možnosti? Nie je medicína pokroková veda? Nie sú najlepšou vzorkou samotní pacienti? Nemajú sa lekári učiť na nich?
Je to smutné. Pretože dá sa o tom veľa nájsť aj na nete, že sa to už stalo. A ona som mňa urobila blázna.

Lenuskaaa

Jajka ved to je otrasne :D :(
To sa ani citat nedalo. Prosim vas co sa to deje s niektorymi lekarmi? Ja nemam slov. A tA znova sa mi len potrvdzuje ako to chodi:(.

jajkafr

prístup niektorých lekárov ma vážne udivuje. Na fakultách sa predsa všetci zdravotníci a to nielen lekári učia ako sa majú správať k pacientom. Učia sa že majú byť emptatický a keď príde človek k nejakému tak má strach vôbec sa ozvať.
Ja mám bohaté skúsenosti s lekármi. Poznám lekárov, ktorých by som nevymenila za nič na svete a na druhej strane takých ku ktorým by som nešla.
Mne ešte detská lekárka predpísala antibiotiká. V príbalovom letáku boli napísané nežiadúce účinky ako horko v ústach, bolesti brucha, hnačka. Po užití prvej tabletky sa to u mňa objavilo. Lieky som okamžite vysadila a šla k lekárke. Povedala mi, že to nieje možné, že ešte nemala pacienta, ktorý by mal nežiaduce účinky pri tomto lieku. Časom som zistila, že predtým mi nasadila tiež antibiotikum z rovnakej skupiny a mala som po ňom slabý anafylaktický šok. To ju neodradilo predpísať z tej istej skupiny liek znova len z iným názvom. V lekárni som sa opýtala, že aká je základná zložka a šla som späť k lekárke, aby mi predpísala niečo iné.
Niektorí lekári vôbec nepozerajú na to, či pacient má alebo nemá problém pri užívaní daného lieku. Jednoducho ho predpíše a bodka.
Najviac ma zarazilo keď som bola na operácii. Pri príjme sa najprv lekár pýtal na čo sa liečim a na alergie. Všetky alergie a ochorenia som mu povedala. Sestry mali v ošetrovateľstkej dokumentácii vypísané všetky moje alergie, ktorých nieje málo a väčšina je na lieky najmä na analgetika. Ešte som sa neprebrala poriadne z narkózy a už mi pichli Novalgin, na ktorý mám dosť silnú alergiu. Dostala som silný astmatický záchvat. Anesteziológ, ktorý tam bol na mňa kričal, aby som dýchala normálne a povedal, že to je hysterický záchvat a že všetky ženy sú hysteričky. Našťastie tam bol jeden chirurg, ktorý sa ma opýtal, či môžme ísť na izbu či som už prebratá. Povedala som, že áno hoci ma ešte stále ťahalo spať, lebo som vedela, že na izbe mám sprej, o ktorom som dúfala že mi pomôže. Žiaľ môj záchvat bol taký silný, že som skončila na jednotke intenzívnej starostlivosti na kyslíku a do žily mi museli pichnúť lieky na rozšírenie priedušiek a utlmenie alergickej reakcie. Mala som bolesti a pýtala som sestričku, aby mi dala niečo od bolesti. Povedala, že zavolá lekárovi. Prešla hodina moje bolesti sa stupňovali a sestrička stále nič. Keď som ju po hodine znova popýtala niečo od bolesti zavolala lekárovi a pichla mi injekciu. keď prišiel primár na poobednú vizitu prekvapene mi povedal: "To ty si tak vážne chorá?" Pripadala som si akokeby som si pri príjme vymýšľala. Večer som dostala Tramal od bolesti, ktorý vôbec nezabral. Ráno som už nedostala nič. Báli sa mi niečo dať, aby som nemala znova reakciu. Sestrička mi povedala, že ak budem mať bolesti mám si prísť pýtať do sesterni. Bola som po operácii na izbe nebol zvonček a sestrička neprišla do izby ako mala smenu dlhú navyše moje lieky, ktoré užívam pravidelne som si musela pýtať lebo inak by som ich nedostala lebo keďže som mladá mysleli si že som zdravá a že neužívam nič. Druhý deň po operácii prišla za mnou mamka 2. som nič nejedla. Na obed som dostala po 1 a pol dňovej hladovke mliečnu polievku. Keď videla mamka že mám bolesti zašla za sestričkou a tá mi priniesla tabletku pýtala som či ju môžem užiť keď mám astmu povedala, že áno. Po pár minútach utekala mamka po sestričku pretože som dostala anafylaktický šok. Lekár, ktorý prišiel sa tváril akokeby som si vymýšľala a povedal mi, že včera na sále bol pri tom ako som mala záchvat a že to určite nebol astmatický záchvat. Stavím sa, že on skutočný astmatický záchvat ešte nevidel a preto nevie posúdiť čo to bol alebo nebol astmatický záchvat. Po týchto príhodách si v nemocnici konečne dali povedať a dovolili mi od bolesti brať lieky, o ktorých viem, že po nich reakciu nemám.

Lenuskaaa

Takze mam uz od viacerich lekarov potvrdene, ze mi to sposobil tento liek. Mam chut ist za tou uzasnou Dr. do BA a jej to vytmavit. Chovala sa ako najvacsia hyena, ktora ma len svoju pravdu. Som rada, ze este moze ordinovat, lebo za chvilku ju prevazi to zlato, ktore na sebe nosi. Velmi si vazim lekarov, ale tato osoba nepatri do zdravotnictva. Pokial viem zlozila Hipp. prisahu,ale to jej nic nehovori.

Gulino

No ja by som taku doktorku poslal kade lahsie. Je normalna? Inak ti lekari na svetko dlabu, daju ti lieky a drughe ti dodrbu.

Verronicka

No tak toto je gol. Mne sa stalo nieco podobne. Snad to neni ta ista puca lekarska. Nech radsej ide party vymetat.

Lenuskaaa

Adam ja dokonlae poznam zakulisie farmacie a ako to tam chodi:), takze pravda.
bon ja som do toho isla, síce som toto nečakala, ale hlavne som nečakala takú reakciu dr., sme ľudia, keď sa niečo stane, treba to prijať a riešiť a nie nadávať.

AdamKrt

Presne tak - aj s tym vyberom liekov.

Mne lekarka predpisovala casto antibiotika, tak som mal zniceny imunitny system. Uz mi ziadne nezaberali. Chcel som to riesit, ze mi predpise nieco ine, na posilnenie imunity, ale predpisala mi nejake svedske kvapky s echinaceou a este niecim. No ked som cital, ze to sposobuje 40 chorob a pri dalsich 40 sa to nesmie uzivat, tak dakujem pekne, letelo to hned do kosa aj bez uzivania.

Alebo ked ma trochu nieco bolelo a spomenul som to iba okrajovo, ani som to necitil ako problem, tak mi hned dala Ibuprofen. To svinstvo si do tela bez velkych bolesti davat nebudem, tak som ho ani nevybral.

Clovek nesmie doktorom slepo verit, ale musi sa vediet aj sam pozorovat. Sam sebe je clovek najlepsim lekarom, pretoze ked sa mu nepaci lekar, moze si zvolit ineho a lekar lieci na zaklade informacii od pacienta. Takze zle informacie, mylna diagnoza a zla liecba.

Naviac - vela lekarov dnes dostava provizie od roznych farmaceutickych firiem /alebo rozne dovolenky, zajazdy na akoze skolenia atd/, za predpisovanie ich liekov. Takze niektori lekari si takto prilepsuju. Netreba vsetkemu verit. Nie kazdy lekar je rovnako dobry, tak isto ako nie kazdy spevak vie pekne spievat...

bon

nikto vam tie lieky nenanutil, ked ich necchete brat tak ich neberte, ja som tiez kolkokrat odchadzala od lekara s tym, ze sa mi nechcelo mu papulovat ze toto a hento nechcem, tak som si radsej nevybrala recept a hotovo......., koniec koncov je to vzdy vase rozhodnutie, a nie rozhodnutie lekara.........

Lenuskaaa

Uz pekna, ide o to, že sme rodzielny a práve toto je to, čomu treba prikladať dôležitosť:).
Ja som rada, keď niekomu liek pomôže. Ale treba brať do úvahy aj vedľ. účinky, ak sa vyskytnú a nie predtým zatvárať oči!

Lenuskaaa

Mirka tentokrát je to ale niečo pozitívne.
Viete, že roacc. je istým spôsobom nejaké chemoterap., v štádiu skúmania.
No štyri roky som mala na prsníku niečo tvrdé, najpv mysleli, že ide o fibroadenóm. Alebo hyperplázia.
Ja som to ešte pre troma mesiacmi mala. Teraz to nemám. Bola som aj u gynekológa, mala som isť na sono, ale prsník je po štyroch rokoch na tom mieste mäkký a nebolestivý. No a je to sranda, či zasa zhoda náhod. Moje postrehy počas liečby.