Interupcia ako prebieha?

IceRia

Zdravím Vás,
ja mám 21 rokov a musím sa priznať, že som tiež rozmýšlala nad interupciou. Viem, aké to je, byť v ťažšej situácii a potom zistiť, že som tehotná. Vzhľadom na tú moju situáciu sa stalo, že som sa dostala do ťažších stresov a prišla som o dieťa spontánne. Neviem, či sa mám tešiť alebo plakať. Každopádne táto skutočnosť sa odrazila aj na mojich prácach, keďže študujem umenie. A touto cestou Vás prosím - ak sa medzi Vami nachádza dievča, najlepšie okolo 20 rokov, môže byť aj menej aj viac, ktoré si prešlo interupciou, prosím, ozvi sa mi. Potrebujem sa iba porozprávať. Moje práce nie sú moralizujúce, je to každého osobná vec ako sa k tomu stavia. Sú dosť osobné a ja by som to chcela teraz poňať trochu objektívnejšie. Prosím, ozvite sa mi čo najskôr. Ďakujem.

cup-cup

No.. ja som síce ešte deti nemala a ani zatiaľ neplánujem, ale minule som si tak povedala, že keby sa stane, tak si to asi dám vziať, nakoľko by som ho asi tiež nevedela zabezpečiť, ale po prečítaní týchto príspevkov a keď som si pozrela aj tam ten link s videom...mam dosť. Asi by som si to 100x premyslela, než by som išla na ten potrat. Mám úžasného priateľa, verím, že by sa na mňa nevykašlal a rodičia by nám určite tiež pomohli. Celkový dojem.. chce sa mi plakať a zároveň vracať.. Beriem antikoncepciu, nie som nezodpovedná, ale ako už tu bolo spomenuté, nič nie je 100 %-tné. Dúfam, že nikdy nebudem v takej ťažkej životnej situácii, ako niektoré z vás. Či už tie, ktoré deti nemôžu mať alebo tie, ktoré si ich musia dať zobrať.. Všetkým vám moc držím palce a prajem vela šťastia a energie !

zulu

ahojte tiez by som sa podelit....ako teda prebieha interupcia? Výkon interrupcie sa riadi podľa Zákona 73/1986 Zb.[30] a príslušnej vyhlášky Ministerstva zdravotníctva[31].

Začiatkom celého procesu je zistenie, že je žena tehotná. Lekár jej urobí vyšetrenie a potvrdí, že je ťarchavá. V tomto momente má žena dve možnosti: donosiť dieťa alebo požiadať o interrupciu.

Na Slovensku je uzákonená legálna interrupcia do 12. týždňa tehotenstva. Do 8. týždňa sa vykonáva tzv. miniinterrupcia, od 8. – 12. sa vykonáva interrupcia (kyretáž). V 16 – 18. týždni sa môže vykonať odber z plodovej vody – amniocentéza na genetické vyšetrenie plodu. Amniocentéza je indikovaná pri podozrení na genetickú anomáliu (napr. Downovho syndrómu) alebo u rodičiek nad 35 rokov [32][33]. Pri zistení genetickej chyby bola povolená výnimka, interrupcia sa mohla vykonať do 24. týždňa, ústavný súd SR ju ale v roku 2007 zrušil s odôvodnením, že je jej výkon upravený len vyhláškou ministerstva zdravotníctva a nie zákonom, čo sa považuje za protiústavné.[34]

Ak sa teda tehotenstvo ženy nachádza v povolenom intervale, gynekológ jej dá na vyplnenie „Žiadosť o umelé prerušenie tehotenstva a hlásenie potratu“. V nej vyplní osobné údaje, avšak nie dôvod, pre ktorý sa žena rozhodla podstúpiť potrat, ten je anonymný. Svojim podpisom potvrdí, že bola oboznámená s rizikom, vyplývajúcim z tohto zákroku a že bola poučená o antikoncepcii.[chýba citácia]

Ak je rodičkou maloletá do 15 rokov, lekár jej potrat odporučí zo zdravotných dôvodov a kontaktuje políciu pre zneužívanie maloletej, ak má od 15 do 16 rokov, na interrupciu potrebuje podpis zákonného zástupcu.

„Žiadosť o umelé prerušenie tehotenstva a hlásenie potratu“ sa vypĺňa trojmo, dva exempláre pre zdravotnícke potreby a jeden pre štatistický úrad. Za každú interrupciu žena zaplatí ca. 7000 Sk (údaj k roku 2007). Ak ťarchavosť ohrozuje život ženy, za umelé prerušenie tehotenstva sa neplatí. Taktiež ženy po 40. roku neplatia za interrupciu kvôli možným zdravotným komplikáciám v tehotnosti.

V priebehu šiestich mesiacov sa nesmie žena podrobiť viac ako jednej interrupcii.

V určený deň sa ráno žena prihlási v nemocnici, kde je podrobená potrebným vyšetreniam. Samotná interrupcia netrvá dlho, približne 2-5 minút. Vykonáva ju lekár - gynekológ, ktorý má k dispozícii jednu až dve zdravotné sestry, súčasťou tímu je anestéziológ a jeho zdravotná sestra. Žena je počas zákroku v anestéze. Po zákroku žena asi dve hodiny leží v pokoji a ešte v ten deň opúšťa nemocnicu.

teraz pridavam vlastny zazitok mala som pocit ze som tehotna priznaky tomu nasvedcovali bolesti brucha uz tyzden ale nepredstavitelne, rast prs, zapcha .... uz vtedy ked som si to myslela zacala som mat velke depresie ze budem musiet ist na potrat lebo by som sa nevedela postarat sama o dieta nakoniec to tehotenstvo nebolo ale zdravotne problemy s vajecnikmy ale viem ze keby som to nahodou absolvovala co som uz bola rozhodnuta ze by som to urobila tak by som to nezvladla psychicky uz vtedy som bola dost mimo reality nechcela by som to zazit je to hrozny pocit uz len z toho dôvodu ked je clovek veriaci tak to chape trochu inak .... nikoho neodsudzujem ak sa pre to rozhodne aj ked pred tym som sa pozastavovala nad tym ako to môze niekto urobit ale dokym clovek nazazije tak nevie a chlap to nedokaze pochopit podla mna nikdy co zena môze prezivat môze sa snazit ale nikdy to tak nepochopi

annegarde

to dietatko si nechaj,bude ti naradost a na pomoc!!! vypocuj si skutocny pribeh,ktory mi porozpravali manzela,znami...Cakali sieste dieta,a rozhodli sa pre zakrok.5 deti staci.rychle rozhotnutie,potrat,...matersku knizku zalozili do suflikaa vec vybavena! po case v noci poculi v izbe detsky plac-novorodenca! byvaju v bytovke,tak myslei,ze to odsusedou.Ale zrazu ten plac poculi vo vedlajsej izbe v svojom byte,Potom spozorneli,ved,nikto nebol u nich doma,nemoze to byt nicie dieta...!? zrazu pculi plac blizko nich_v izbe1 Rozplakali sa.Poculi ho obaja,vedeli co sastalo.Znamenie! zena odbehla po matersku knizku;dnessamalo narodit! Ich oci od vtedy nevyschli.nedokazu si odpustit,co urobili.Vychovali 5,boli by aj sieste! vsade to rozpravaju,aby nikto neurobil tu,chybu,ktorej sadopustili oni...citia vynu na svojej dusi...preco ,preco???

mirka555

Ahojte volam sa Mirka a koncom marca som zistila,ze som v 8tyzdni tehotenstva.Mam 10 mesacneho synceka,a naplana mi zivot radostou a stastnim,narodil sa mi predcasne koncom 7 mesiaca, a ohladom jeho stavu hi prelozili do inej nemocnice ,do ineho mesta.Videla som ho az na piaty den a ihned po prvy krat som vedela ze ten chlapcek,ktory lezi v tretom inkubatori je moj,Boli tam deticky a ja som vycitila,,ze je moj.Kazdym dnom ked sa moj maly chlapcek prebudi,usmeje sa na nas s manzelom aj ked je hladny ako vlk smeje sa a caka kym ho pohladim.Chcem tymto povedat,ze interupciou sa nevyriesia vsetky problemy ale uplne naopak.Ked citam ze pisete niektore uz som sa rozhodla a pritom ste si citali rizika ,ktore mozu nastatg a neovplyvnilo Vas to tak ma to trapi.Lebo som po interupcii zo zdravotnych dovodov,,po porode mi zlyhavali oblicky a zachranil ma vpodstate moj chlapcek,,ktory bol v inkubatore a tuzila som ho vidiet a citit.je to moje prve babatko a tiez ma ludia odhovarali ze som mlada narodil sa mi ako 19 rocnej a nic nelutujem,.Zivot je o laske a ja sa z radostou staram o nasho chlapceka tymto chcem povedat ze keby si necham druhe babatko moze sa mi stat ze oblicky mi odidu a nenechala by som mojho chlapceka sameho Urobila som zly skutok lebo tuzim mat este deti,ale zdravie mi to nedovoluje.Preto nechcem akoze nikomu dohovarat ale podla mna,by ste si mali dietatko nechat lebo moze sa stat aj nemusi ze uz ziadne mat nebudete.Zena mat vacsiu radost nemoze verte mi.Moje dieta mi dava vsetko a aj ked som smutna tak to pri nom nedam najavo,aby sa necitil utrapene,Neberte ohlad na druhych ludi,ktory Vam radia opak,ale ani na mna tento clanok je len o tom ze zena sa tesit nemoze z nicoho na svete,ako to ked vidi ako dieta rastie a povie prvy krat mama.Je to aj vyzalovanie v tom slova zmysle,ze urobila som zlu vec ale je to spojene aj s laskou,pre ktoru zijem.Su to moji dvaja chlapi samych by som ich nenechala... Pozdravujem vsetky zeny ktore maju deti lebo je to to najkrajsie..Dieta vychovate s laskou a nie peniazmi!!!!!

cesnak

nechaj to dietatko žit,,zvladneš to,,človek zvladne vela veci,len má strach zo všetkého....cudzi ludia ti pomôžu:valentinka512@azet.sk

PeterR

Keď už má dôjsť k interupcii tak by som súhlasil s -lyzickou- Lepšie urobiť niekoho šťastným ako spraviť vraždu...