Strojček na zuby

Eva531

Napíšem moju skúsenosť, snáď niekomu pomôže. Ako 11-ročná som mala zuby dokonale rovné, ale rozostavenie také, že každá dvojka a štvorka sa navzájom dotýkali, zatiaľ, čo ostatné deti tam mali také veľké medzery, do ktorých im neskôr narástli trojky, ale ja som tam nemala nič, takže mi trojky vyrástli z dôvodu nedostatku miesta úplne nakrivo, ako keby v druhom rade a vyzerala som príšerne, ako upír. V 12-tich som bola poslaná na čeľustnú ortopédiu, kde ma zaradili do poradovníka a čakacia doba bola 3 roky, v 15-tich som dostala strojček, ktorý sa dáva na noc, lebo naša čeľustná v Nových Zámkoch (toho času na dôchodku) v tom čase fixné strojčeky nedávala a pacientov, ktorí si veľmi želali fixný a boli aj vhodnými kandidátmi na fixný, posielala kvôli fixnému na čeľustnú ortopédiu do Bratislavy (100 km - hodina cesty rýchlikom), mne to však rodičia nedovolili a mama na mňa hneď vyskočila, že ona so mnou do BA chodiť nebude, čeľustná ma presvedčila, že toto sa dá vyriešiť aj obyčajným strojčekom na noc. Ja som chcela, aby mi niektoré zuby pred nasadením strojčeka vytrhla, lebo som videla, že sú krivé pre nedostatok miesta, ale ona mi nič nevytrhla s odôvodnením, že rozšíri sa čeľusť a zuby sa vpracú. Tak som dostala strojček na noc na plný počet zubov, ktorého úlohou bolo vytvoriť z ničoho miesto pre 8 zubov - pre štyri trojky, ktoré boli mimo radu a pre štyri osmičky, ktoré tam ešte vyrastené neboli, ale dalo sa predpokladať, že tam raz narastú a miesto potrebovať budú. Strojček na noc som nosila 4 roky a zuby zostali krivé. Každý večer som si ho dala do úst a ráno som ho hľadala po celej izbe, lebo v ústach už veru nebol. Keďže som ani po štyroch rokoch nevidela výsledok v podobe vyrovnania zubov - nastal iba mierny posun, ale zuby boli stále veľmi krivé - strojček som vyhodila do koša. Neskôr, už v dospelosti, som sa rozhodla pre fixný strojček, ale všetky zuby som mala v medzizubných priestoroch citlivé na studené a horúce, a keďže v Nových Zámkoch nebolo jediného normálneho zubára, ktorý by dokázal aj skryté medzizubné kazy odhaliť a ja som nechcela, aby sa fixný nalepil na pokazené zuby, navštívila som súkromnú zubnú kliniku v Bratislave, kde mi urobili poriadnu prehliadku na úrovni aj pomocou röntgenového vyšetrenia, našli kopu kazov a opravili, dentálna hygienička mi vyčistila zuby. Takto pekne pripravená som sa pobrala k čeľustnej ortopedičke, ale tentokrát už k normálnej, bratislavskej, ktorá študovala v Nemecku (preto som si ju vybrala) a pracuje na úrovni primeranej dnešnej dobe. Pred nasadením strojčeka som čítala knižku Kieferorthopädie a na základe informácií z nej získaných som si vybrala strojček kovový, ktorý má selbstligierende Brackets. Po slovensky sa to povie samoligujúce brekety. Kovový preto, lebo kov má lepšiu držateľnosť na zuboch ako keramika, čiže pri keramických breketách je väčšia pravdepodobnosť, že sa odlepia a bude ich treba opravovať. Pre istotu som sa vtedy dala vyšetriť aj na alergiu na kovy, z ktorých je strojček zložený, aby som mala istotu, že bude všetko v poriadku. Samoligujúce brekety sú také brekety, ktoré si nevyžadujú gumičky, lebo drôtik sa do nich zacvakne. Výhody samoligujúcich brekiet:

1.) na kontroly stačí chodiť spočiatku v 3 - mesačných intervaloch, zatiaľ, čo s gumičkovým strojčekom treba chodiť každý mesiac na výmenu gumičiek

2.) zuby sú z hľadiska hygieny ľahšie dostupné, čiže sa dajú ľahšie čistiť, takže riziko vzniku zubného kazu v čase nosenia strojčeka je nižšie ako pri klasickom fixnom strojčeku s gumičkami

3.) posun zubov s takýmto strojčekom je rýchlejší, lebo drôtik je lepšie fixovaný vďake samoligujúcim breketám

Strojček - dolný, aj horný - som mala presne dva roky. Zuby sa pekne vyrovnali, teraz nosím strojček na noc, aby sa nepokrivili znovu, lebo kosť si musí na nové rozostavenie zubov zvyknúť.

manooo

Ja mam 21 rokov a fixny strojcek mi dali dole asi mesiac dozadu. horny som mala rok a dolny priblizne tiez. mala som priesvitny aparat a stalo nas to dokopy okolo 900 eur plus kazdomesacne kontroly okolo 10 az 20 eur cize ak si to spictate za rok je to dost, ale mozem povedat, ze finalna uprava stoji za to. zuby mam krasne rovne, na noc som dostala taky priesvitny umelohmotny obal na zuby ako maju boxeristi ale za to sa mi zubky o nejaky milimeter posunuli spat, takze po odstranení fixneho by som skor doporucila ten klasicky snimatelný strojcek s tými zeliezkami. mam to asi vacsi efekt. ale kazdo padne mam zuby aj teraz rovne no za ten peniaz mi je luto kazdeho posunuteho milimetra.

Laďko

Vedel by mi dať niekto typ na dobrého a hlavne lacného zubného technika v Košiciach??? Chcel by som si dať strojček na svoje horne zuby... Mam 23 rokov a som študent, takže cena je dosť podstatná :) Vie niekto poradiť?

Janjelka

Mam sesternice, ktore chodia k zubarke kvoli strojceku k nejakej doktorke na Tahanovciach, ale neviem presne kam, no a ony platili menej (tiez po 18-ke) a este k tomu nemusia chodit na kontroly tak casto ako ja.

Janjelka

Prepac, ze na tvoju otazku odpisujem az teraz. Tie ceny co som uviedla som platila uz po 18-ke, takze som si platila vsetko sama.

smajlinko

JANJELKA :
dakujem za odpoved. chcela som sa ta opytat ze ceny ktore uvadzas si platila ked si malal uz po 18 -stke ? lebo vtedy poistovna nepreplaca nic... dakujem

Janjelka

Ja mam 25 rokov a nosila som fixny aparat na horne zuby nieco vyse roka a na dolne zuby aparat este mam. Po snimani horneho aparatu mam na noc snimatelny strojcek. Treba ho poctivo nosit, aby si zuby zvykli. Zuby mam teraz pekne rovne. Na horne som mala aparat biely a dole kovovy. Za horny som platila cca 10 000 Sk a za dolny cca 6000 Sk. No a platis si aj kazdu kontrolu u zubara a cena zalezi od toho aky ukon robi, je to cca 200-400 Sk. Ja chodim v Kosiciach k Dr. Pinterovej na polikliniku Terasa.