Alkohol + obciansky

Príspevok v téme: Alkohol + obciansky
19nastka

Mam 19, dnes som kupovala 2 piva a predavacka v Tescu odo mna pytala obciansky. Samozrejme, ze som ho nemala, za ten rok ho odo mna v obchode nikdy nikto nepytal, do toho Tesca chodim kazdy den a xy krat som tam otcovi kupovala pivo bez problemu. Ako sa zachovat v takej situacii? Co by ste urobili vy?

Nas dialog prebiehal asi takto:
- Obciansky.
- Prosim? (maximalne prekvapenie)
- Obciansky na pivo.
- Mam 19 a obciansky so sebou nemam. To sa mam ponho vratit?
- A ako mi to chcete dokazat?
- V poriadku. Donesiem vam ho (otacam sa a odchadzam, Tesco mam 5 minut od domu)
- Netreba, poznam tie urazene slecinky.

Nablokovala pivo.

Ako sa zachovat v takej situacii? Co by ste urobili vy? Otocit sa a odist bez piva a bez zaplatenia? Hadat sa? To sa mi zda take...detinske. Ale fakt som sa citila trapne.

max.gluteus

Je pravda ak ti povie predavacka ze ti ho nepreda tak je jasne na com si ale ona sa pitala ako to chce dokazat a ona ze skoci teda pre obciansky, mozno predavacka na nej videla ze fakt ma uz cez 18 a videla ze je urazena tak ju nechcela otravovat s tym aby sa musela vraciat. Ja ju vidim tak, ze sa snazi fakt o to aby nepredavala mladistvim alkohol a na zaklade reakcie urci ci im ho preda alebo nie. Pozri na tuto situaciu
- Obciansky.

- Mam 19 a obciansky so sebou nemam. (Rozprava to tichym hlasom)

- A ako mi to chcete dokazat?

- Teraz nemam ako. (Povedala to skor ticho a placho)

- Ale bohuzial ja vam ho nemozem predat.

Takto hned zisti aj bez preukazu kdo ma kolko rokov.

Ja mam doklady stale pri sebe ale moja reakcia by bola skor z usmevom, nech sa paci. A keby som ich nemal pri sebe a povela by ze vam to nepredam tak samozrejme ze by som to tam nehal ak nemam doklady par metrov od seba, inak by som sa vydal pre doklady.

sign

ale nechapeš jak som to myslela ja som to nemyslela v tom zmysle že sa hram na urazenu ale proste keby mi raz povedala že mi ten lakohol nepreda tak čo by som sa tam aj na hlavu mohla postaviť,ja by som jej maximalne mohla povedať že nemam tu OP a necham to tam. ved ona pre ten OP chcela isť,tej predavačke to mohlo byť jedno či si ho kupi v tej chvili alebo za 5 min neskor.
verím že im sa to nepači pytat si ho od každeho ale čo už je to ich povinnosť,kolko iných ludi robí pracu len preto že musí a nebavi ich to,je to ten istý princip akurat teraz tu mame predavačku. a takisto si nemysím že tí starší ked kupia mladším alkohol na nich dohliadaju to ťažko. ano je to tresne ale čo kopa vecí je trestných a napriek tomu sa robia a každý to vie každy to vidi a každy mlčí. čo už je to verejne tajomstvo teraz nejde len o ten alkohol ale kopu iných veci

max.gluteus

sign: O tom buducom zamestany som nemyslel az tak vzlom samozrejme ze nechcem aby si to prezivala ci zazila. Chcel som tym len naznacit to ,ze zivot cloveka nauci pozerat na veci aj z inej strany.

max.gluteus

sign: Ok ale poznas tu predavacku a ty si myslis ze sa im to paci pitat na obciansky tam nejde o to ci si to kupi starsi chlap a da to mladsim ale o to, ze predaj alkoholu a cigariet neplnoletim sa povazuje za trestne a ak jej to nekdo dokaze potom je v keli. Samozrejme ze nekedy sa najdu taky co kupuju mladsim ale aspon uz su rozumnejsi a co viem tak aspon dohliadaju na mladsich. A ak nie tak je to ich vec. Skus sa pozriet na vec z druhej strany. Kludne mozes robit urazenou a odist bez alkoholu ale jedine si robis sebe zle pretoze to musis niekde inde kupit a predavacke to moze byt jedno.

sign

max.gluteus
ja čítam poriadne,to že ta predavačka ho od nej nevypýtala potom moj problem neni zato ty si si tie poznámky o mojom buducom zamenstatní odpustiť mohol.
ja som nikdy nebola spitá do komy ale zas čo s tým maju predavčky,ked im nepreda predavačka alko tak im ho kupi starší kamarat atd atd a problem s ožratými chlapmi to tiež nevyrieši,tí sa myslím preukazovať nemusia. kto chce piť pije,kto sa chce ovladať ten sa vie. ok ale to už je ina tema

max.gluteus

sign: Skus citat poriadne ty. A co ked od ni nikdy nepital nikdo obciansky to neznamena ze nebude nikdy opitana. Dufam ze bude viac takych predavaciek aspon si ludia uvedomia, ze to je jejich povinost a maly by sa automaticky preukazat. Aspon by bolo menej ozratych chlapov ci dokonca bab grcajucich ci spitych do komy.

sign

max.gluteus:

trepeš uplne odveci,a nehovor že som celý život mala čo som chcela a keby aj tejto temy sa to vobec netýka tak tu nemystifikuj prosím ťa. a btw nikde som nepísala že ta predavačka jej ten alkohol mala predať. som napísala že by som ho teda nechala pri pokladni,tak čitaj poriadne a druha vec predstav si ale aj ked som podla tvojich nostradomovských výpočtov taka mlada poznam zakon ale holka písala že nikdy ten OP od nej nepýtali ale o tom potom.sa to tu zas zvrhava na temu predavačky ich povinnosti a prava. a prečitaj si ešte raz ten dialog ona bola ochotna sa pre ten OP vraťiť a predačka jej to aj tak na konec predala bez neho... ale o tom potom

babenka1

no ja neviem, ale ja bez obcianskeho a zdravotnej karty vyjdem akurat tak vysypat smeti, inak nosim doklady stale so sebou, aj do obchodu, hocikde

max.gluteus

sign: Kazdy predsa vie ze pri kupe alkoholu ci cigariet sa musite preukazat ze ste dovrsili 18 rokov. Dufam ze sa raz ocitnes v situacii, ked nebudes mat rada svoju pracu a budes nutena to robit koli okolnostiam, ktore mozu navzdy zmenit tvoj zivot k horsiemu. Si asi mlada alebo cely zivot si mala to co si chcela, ked toto nechapes.

sign

babenka1:
no ani ja ked si zbehnem do obchodu nenosim so sebou doklady,a myslím že viacerí tiež.(pokial je ten obchod blízko) a ona nikde netvrdí že tie doklady so sebou nenosí a vobec ona sa nepytala kto so sebou OP nosí alebo nie.

ja by som asi na tvojom mieste ten alkohol nechala pri pokladni.