Moji rodičia

Príspevok v téme: Moji rodičia
lizzie

Dobrý deň,
chcela by som poradiť s tým, ako by som mohla zmeniť vzťah so svojimi rodičmi. Mám 21 rokov, študujem na VŠ a som jedináčik. S rodičmi mám dobrý vzťah, som presvedčená o tom, že ma ľúbia a ja ľúbim ich, ale trápi ma, že ak idem niekam von, musím povedať, kam idem, s kým idem a kedy prídem. Teraz ma napríklad jedna kamarátka volá na diskotéku, no mám strach to povedať doma. Na diskotéke som už bola, ale k tomuto podniku asi majú rodičia nejaké výhrady, bo už neraz mi povedali, že ma tam nie je treba. Pritom tam chodia aj moji známi, ktorí patria k slušným ľuďom. Ani mi už tak nejde o to ísť si tam zatancovať, ale skôr o ten princíp, že tam nemôžem ísť. Keď som povedala kamarátke, že ma tam už nechceli pustiť so staršou sesternicou, myslela si, že som ich asi musela niekedy sklamať. Lenže som presvedčená o tom, že som im nikdy nedala zámienku na to, aby mi nemohli veriť. Nefajčím, nepijem, nedrogujem, nespôsobujem konflikty a podľa mňa som zodpovedná a slušná osoba, ktorá si plní svoje povinnosti. Mám taký pocit, že vo mne stále vidia to 13-ročné dievčatko a nie dospelú osobu a nedokážem pochopiť, prečo ma berú ako nejaké dieťa, keď sa tak vôbec nesprávam. Klamať im nechcem, pretože ak by sa na to prišlo, možno by mi už vôbec neverili a ak aj neprišlo, nedokázala by som sa zabaviť, pretože by ma trápilo moje svedomie. Ako mám teda presvedčiť rodičov, že už som veľká, že viem, čo robím a môžu mi úplne vo všetkom dôverovať? Ďakujem Vám za názory.

lizzie

sade8, karioll:
ja som im povedala, kam chcem ísť a keď som sa pýtala prečo nemôžem, nedostala som odpoveď, jednoducho len že nie a koniec. Vidím, že o tomto nemajú záujem so mnou diskutovať. Viem, že ľudia majú ďaleko vážnejšie problémy, ale nemôžem za to, že ma to tak trápi. Že nemôžem ísť tam, kam môžu ostatní dospelí ľudia. A najviac ma asi trápi to, že so mnou nedokážu rodičia o tomto otvorene hovoriť. Nechcem stratiť priateľov a zostať navždy sama.. :((

lejdyi,
píšeš, že ešte v 25 s Tebou tak jednal, takže už si staršia? Ak hej, ako je to teraz?

sway

lizzie ked tam sama nechces ist,nenechaj sa ovplivnit kamoskami.Ak sa naozaj nechces sama pokazit a neziada sa ti trocha divokosti,tak radsej odbi kamosku ako rodicov.Oni maju pravdu je to ku*vinec,hlasna hudba,vsade plno opitych ludi,zafajcene priestory a moj nazor je taky,ze kto nema hrknute,nemoze sa na takom mieste zabavit.Rodicia ti nechcu zle,na druhej strane si mozes zacat budovat od nich trocha odstup,lebo sa ti zachvilu zacnu montovat aj do toho s kym chodis.

alzbee

lizzie: mozno je to aj tym, ze ja som najmladsia z troch surodencov...ale nemam ziadne typy, ze ako ich obmakcit, aby ta viac pustali von...u nas ta benevolentnost mojich rodicov (teda hlavne mamy) spociva v niekdajsich rodinnych problemoch, co sme mali...

lizzie

jajka001_,
práveže musím hovoriť,teda pýtajú sa a keď nechcem povedať, tak povedia, že nikam nepôjdem alebo že ma živia oni.. ani by mi to nevadilo, ak by som povedala, kam idem a s kým, lenže očakávam potom, že tam naozaj pôjdem..

jajka001_

mne sa zda chovanie tvojich rodicov celkom pochopitelne a zodpovedne. si jedinacik, o to viac sa o teba boja. ty im samozrejme nemusis uz hovorit, kam ides. ale je lepsie, ked to vedia, keby sa ti nieco stalo. ty musis vediet, nakolko je bezpecne tam chodit, a zabezpecit aby sa ti nestalo.

lizzie

SiSA89,
v zahraničí som bola už parkrát, ale to zo školy na výmenných pobytoch.. takto na dovolenku s kamoškami som zatiaľ nešla, chcela som aj tento rok, ale nejako nevyšlo, bo neiktoré mali brigádu a iné už boli inde..
a čo sa týka vzťahov.. ešte som nedoviedla žiadneho dom, vlastne ani som poriadne s nikým nechodila, nemyslím, že som škaredá, vraj som pekná a inteligentná, ale v láske zrejme nemám šťastie, už ma niektorí ľudia sklamali, keď mi vraveli, že ma majú radi a potom sa mi neozvali. Asi netreba veriť každému, to ale už patrí do inej témy..

SiSA89

Lizzie:fúha no nezavidim ti tvoju situaciu...vies mne sa to zda trosku nepochopitelne ,ze sa tvoji rodicia takto k tebe spravaju hoci mas 21 rokov..urcite ta lubia,boja sa o teba lebo je pravda,ze dnesny svet je dost zly ,kruty nikdy nevies co sa moze stat ale aj tak zda sa mi starostlivost tvojich rodicov prehnana az uzkostliva....
Podla mna to,ze ta nechcu pustit na disku alebo inde to je len vrchol problemu. Neviem asi ta chcu mat v tom"sterilnom" prostredi ked vedia,ze sa ti nemoze nic zle stat..lenze tym ti mozno este aj ublizia.Ved si 21 rocna zena mas vlastnu hlavu ,musis byt samostatna a vediet sa rozhodovat a vediet niest nasledky za svoje ciny a rozhodnutia.
Napr.neviem ako by si riesila taku vec ako vztah??myslis,ze to by dokazali respektovat ze mas priatela ??....alebo rozhodla by si sa ist studovat do zahranicia to by akceptovali??

Jedna vec je pravda,ze rodicia sa tazko zmieria s tym,ze im ich deti odrastli..ale nemozu pred tym zatvarat oci..lebo ked sa budu k dospelemu cloveku spravat ako k decku tak im rozhodne nepomozu ..ba naopak mozu im skazit cely zivot..

lizzie

alzbee, mojko12:
vodičák mám, len to auto nie je, teda máme auto, ale je to auto rodičov, nikdy som nebola na ňom sama, len keď som s nimi išla, aj to nejazdím veľa..
horšie je to s dopravou, lebo bývam na dedine a cez víkendy sú horšie spoje, ale vždy sa to dá nejako zariadiť..
tiež nebrigádujem, hľadala som nejakú brigádu, ale nič také, takže živia ma len rodičia.. chcem niekam ísť, ale viem, že ma tam nebudú chcieť pustiť, tak budem musieť klamať, kam idem, i keď nerada.. :( trápi ma to, potom ani spať poriadne nemôžem

P.S.: alzbee, zaujímalo by ma to, že čo je to za históriu, keď Ťa rodičia pustia všade, ak by si chcela niečo viac naznačiť, mohla by si mi napísať na môj mail? mal by sa Ti zobraziť. Alebo aspoň nejaký typ, ako na nich,čo robiť a tak. Ale ak nechceš, nemusíš, nechcem niekoho nútiť rozprávať o niečom zo svojho súkromia.

Inak ďakujem všetkým, ktorí si čítajú moje príspevky a píšu mi na ne aj svoje názory a skúsenosti.

mojko12

lizzie : mne rodicia nikdy nezakazovali niekam chodit. ked som mala 18r. urobila som si vodicak a zacala som jazdit autom vsade, na diskoteky, na stanovacku a tak rozne. akurat som oznamila svojim rodicom, ze s kym idem, stale som im zavolala, ked som isla na viac dni a vzdy som prisla vtedy, ako sme sa dohodli. nikdy ma neobmedzovali, no viem, ze ked som bola diskoteke, tak moja mama nikdy nespala, aj ked sa tvarila, ze spi. rodicia mi doverovali a ja som ich nikdy nesklamala.
teraz som uz sama mamou, mam este dieta-skolaka, no obavam sa, ze ja zrejme nebudem taka, aki boli moji rodicia. velmi sa toho obavam, ked bude chciet robit to, co som robila ja. aj ked ja som nikdy nepila, nefajcila, drogy absolutne nie, ale predsa ten strach z toho, ze sa mu moze nieco stat mi neda... uz viem, preco moja mama nespala, kym som bola ja prec z domu.