Vapnik?

sssia

Maria velmi surne, lebo moj maly je velky papkac a ja nechcem neskor trpiet osteoporozou alebo hnilymi zubami, lebo stravou nie som schopna dodavat vapnik aj do tela aj do mlieka, tak preto. Inak jem obrovske kvantum surovej zeleniny, ovocia aj maku a inych semien a orechov..
Ale objavila som toto, tak si to idem objednat..-odkaz odstránený-

sssia

No super, ja som prave dobrala 100 tabletove balenie uhlicitanu vapenateho s Vit. D. Tak aku formu vapniku si mam v lekarni vypytat?

vap-k

potraviny, ktore obsahuju velke mnozstvo vapnika, by sa mali konzumovat cca 30 min. vece pred spankom. nekombinovat so sladkostami alebo mastnym jedlom, inak sa v zaludku vytvori tzv. mydlova hmota, ktora neuvolni vapnik do organizmu.

RNG

Uhlicitan vapenaty je kamen: vapenec,travertin, mramor, krieda.
Nie je vodorozpustny a cast z neho sa premeni v zaludku na chlorid, cim znizi potrebnu kyslost zaludka na travenie a obranu proti roznym mikrobom, ktore sa tak cez nekysly zaludok mozu dostat rovno do tela. Clorid vapenaty sa pomerne rychlo vyluci mocom(malicka molekula) preto toto nie je dobry zdroj vapnika.
Dobre zdroje mineralov na kosti maju dobu absorbovatelnost(vodorozpustne), vacsie molekuly aby obiehali v tele dost dlho a spravne pomery na budovanie kosti. Kosti obsahuju nielen vapnik, ale aj horcik, zinok,med, bor stroncium a rozne stopove prvky, plus pri budovani kosti treba aj vitaminy D-3, K a rozne nukleoticke kyseliny.
Taka zmes ma sancu sa zabudovat az vyse 40%, podobne ako mineraly z roznorodych jediel.

radca

Vsetky tabletkove vapniky su zle. Cim lahsie sa vapnik z tabletiek vstrebava, tym je to horsie. SKus jest orechy, kapustu, karfiol, mak... Tie obsahuju zaroven vsetko, co na vstrebanie vapniku clovek potrebuje a v presnom pomere.