Syn sa iba fláka...

Príspevok v téme: Syn sa iba fláka...
Ivana3984

s Manželom mám jedného syna. Má 20 rokov, nikde nepracuje, po nociach sa fláka s kamarátmi. Bývame v rodinnom dome. Doma ani v záhrade nič nepomoze. Spí do 12--tej
ide von príde o tretej ráno a zase to iste. Nepomozu vyhrazky ani dobre slovo.!
Ja sa už 5 rokov liečim na depky s Citalecom je to z mojej strany lepšie v tom, že nemávam stavy uzkosti. Preto sa co najmenej rozculujem. S manzelom podnikame tam mame starosti dost... Manžel tiez vo výchove rezignoval. Boli časy ked nam mizli peniaze, teraz nie lebo su popzamykané. Nie je syn zlý človek, len sa dostal do zlej partie. Hoci jeho kamoši pracujú. Ako mu mam vysvetlit, že my mu chceme len dobre aby sa zaradil do života a nebol z neho povalač???!!!!

emko11

ahoj,
sam som bol pocas strednej skoly podobny vykvetok. teraz sa snazim studovat, pracovat. kludne to aj jeho moze prejst. Aj ked su aj taki co ich to nepreslo..

marcel BA

milá bibba, áno, ako som tvrdil, je to vec výchovy!
Samozrejme, že deti chodia do spločnosti, do školy, medzi kamarátov, ale sú dosť inteligentné na to, aby zvážili, kto pre nich vhodný.
Ľudia so zdravým sebavedomím vedia, kto-čo, je pre nich to správne a nikdy sa nedajú ovplyvniť menšinou.
Je to tak u detí, ale aj u dospelých. Koľko dospelých primitívov behá po svete? A prečo? Lebo nemajú vlastný názor a nechajú sa stiahnuť!

raban83

v poho tym si prejde vela mladych a potom ho to prestane baviť... podľa mna mal robiť od malička profesionalne niaky šport a ten by mu zocelil hlavne charakter a bol by z neho chlap a nie 20ročne decko

bibba

marcel BA, ty si nejaky velmi mudry pocuvaj: ze vec vychovy a nemate problemy s detmi, ved ja poznam tolko slusnych rodicov a maju problemy so svojimi detmi, ten kym si sa stavas, ano, aj doma, ale casom aj vonku, ved tvoja spolocnost nie je len rodina, ale kamarati takisto a ti maju castokrat velky vplyv na cloveka takze si myslim ze je dost zbytocne chudakov rodicov este obvinovat z toho ze mali medzi sebou zlu komunikaciu, vztah rodic-dieta. ano, aj v tom moze byt samozrejme problem ale niekedy zato nemozes, niekedy to neustrazis, niekedy to nejde aj ked sa snazis, ved aj ja som mala bujnu pubertu a vlastne nemusela by som byt vobec taka, vsetko v mojej rodine v poriadku nebolo ale keby som sa nadtym povzniesla tiez by som mohla byt ina a nie len najhorsia. to najhorsie je rodicov obvinovat. v skutocnosti za nic nemozu a aj ked ich niekedy nenavidime oni su ti ktori by sa najviac zrutili keby sa nam nieco stalo.

AdamKrt

Vyhodit na ulicu by ho slo. Ved nestuduje...

Inak, aj keby studoval, tak starostlivost sa da ponimat rozne. Napr. moze dostat pohar vody, suchy chleba a byvat v pivnici. Nikde neni pisane, aky ma mat komfort...

Jednoznacne ZIADNE VRECKOVE a nech on este, ak chce jest a byvat tam, nech prispieva.

No a keby sa jednalo aj o vyhodenie na ulicu. Moze zalovat rodicov. Bude mat peniaze na pravnika ? Tazko. A keby aj, je to na dlhe lakte a co rodicom urobia ? Za tu dobu, kym sa to sudne vyriesi to bude aj premlcane :) A pochybujem aj o vyske trestu, co by rodicia dostali.

marcel BA

Čo si kto zaseje, to bude žať.
Je to vec výchovy.
Mám syna(21) a dcéru(19), doposiaľ sme s našimi deťmi nemali žiadne problémy.
S manželkou sme im vytvorili dobré rodinné zázemie a hlavne o všetkom s nimi od malička komunikujeme.
Kde viazne komunikácia a nezáujem o deti, tak tam nastáva problém.
Prajem všetkým rodičom trpezlivosť a pevné nervy.

radik

ok, tak z pohladu laika.. tvrdit ze rodina ma v case puberty na decko vacsi vplyv ako jeho partia je bullshit, sam si to uvedomujem kedze mam 16. dobra vychova samozrejme nieje na skodu ale odzrkadli sa neskor, myslim ze rodicia mi dali najlepsiu aku len vedeli a v sucastnosti sa podla nej ked som s kamaratmi ani na 20% nespravam. co sa tyka vaseho syna myslim ze najrozumnejsie by bolo nejakym sposobom dat na vedomie ze je vo veku kedy by si mal urcit priority... lenze je pravdepodobne ze ma trochu oneskorenu pubertu ked na to neprisiel sam. keby mne rodicia zatrhli vreckove alebo ma nutili najst si pracu (ak by som uz bol dospely samozrejme), spravil by som co odomna chcu ale na druhej strane by ma s prepacenim nasralo ze nieje po mojom. treba aby na to ze je cas prestat sa flakat prisiel sam a zacal sa rozvijat, rovnako ako som na to ja prisiel pred cca dvoma mesiacmi. nejak ho motivovat alebo donutit ho zamyslat sa. ako to fakt neviem niesom psycholog... spominali ste ze sa liecite 5 rokov z depky, to znamena ze vam robi problemy od svojich 15stich? alebo ta depka nema suvis s vasim synom? a snad posledna vec... vyhrazky su uplne zbytocne ked niesu dopredu poriadne racionalne premyslene a uskutocnene... to je jednym uchom dnu druhym von. a co sa tyka dobreho slova... mozte si rozpravat on aj tak buchne dverami a mavne rukou (sam to robievam). takze ak chcete aby zacal nieco robit povedzte mu ze ked napr. nepomoze v zahrade nedate mu ziadne peniaze, alebo ze ak sa vrati domov o tretej rano bude spat pred domom lebo bude zamknute. ale stojte si za svojim.. netreba zvysovat hlas, treba byt asertivny. lepsie vam poradit neviem, dufam ze som vam pomohol.

ivana4837

lipka33,

som toho istého názoru ako ty,dobrá výchova síce nie je 100% úspechu,ale základom na ktorom sa stavia,buduje osobnosť.Samozrejme vravím o výchove založenej na vyváženosti autority a priateľstva,lebo byť iba autorita bez porozumenia nestačí ako nestačí byť dieťatu iba kamarátom bez autority!!!Ja som baby vychovávala tak,že som sa s nimi vždy o všetkom rozprávala a ony si vo mne dokonca aj v puberte našli kamarátku,lebo som im veci ohľadom sexu,cigariet,drôg a podobne vysvetľovala nie ako diktátor,ale ako človek,ktorý tiež prešiel pubertou,ale ak niečo prehnali museli znášať aj dôsledky.Moje deti-baby sú vo veku 19 a 17 rokov,ale ak sa rodičia zaujímajú s kým trávi ich dieťa čas a vidia,že niečo nie je OK a stalo sa to Xkrát aj mne,tak som im to vysvetlila...prečo je dobré sa istým situáciám a ľudom vyhnúť.Často rodičia sa ani nezaťažujú s tým kde ich ratolesť je.My sme si námatkovo často overili či naše deti naozaj sú tam kde,alebo s kým tvrdia,že sú.Zistili sme,že neklamú tak nebola príčina nedôverovať.Nie je predsa nikdy na škodu držať sa príslovia DOVERUJ,ALE PREVERUJ!!!

(Na svoj vek sa správajú veľmi zodpovedne a myslím,že už dostali základ do života aký potrebovali,teraz je to už len na nich...)

rofl

lipka33: sama si to napisala, "vseto, co prezijeme v detstve, prenasame do dospelosti". predpokladam, ze tvoje deti neziju v sterilnom prostredii a pohybuju sa aj mimo domu (napr. chodia aj do skoly) a nebehas im stali za zadkom. nemozes byt pri vsetkom, co tvoje dieta zazije. to proste nejde. a uz duplom nie, ked bude mat tych 14 az 18 rokov. myslim, ze mas moc uzky pohlad na tuto vec. vychova da skutocne vela, ale proste su veci, ktore vychovou neovplivnis. navyse si myslim, ze kazde dieta, raz prestane byt dietatom a zacne sa pomaly formovat samo.