Co si myslite o pomoci inym? Pomahate niekomu vo svojom okoli?....

Príspevok v téme: Co si myslite o pomoci inym? Pomahate niekomu vo svojom okoli?....
dobra vila

Ahojte,
velmi by ste ma potesili, keby ste mi napisali vase nazory a skusenosti na tuto temu. Mojou "domacou ulohou" je pripravit nieco ako anketu/projekt na otazky kladene rozlicnym ludom o pomahani si a pomoci vseobecne.

Vymyslela som napriklad, ci pomahate niekomu vo svojom okoli a akou formou (napr.ci je to pomoc fyzicka, materialna, penazna, ci napriklad nejaka rada) a co si ludia myslia vo vseobecnosti o pomoci inym.
Dostala sa vam uz od niekoho pomoc a ked ano, v akej situacii?
Ako vselijako by ste pomohli, keby to bolo vsetko vo vasich silach?

Popytala som sa na toto aj svojich kamaratov, ale vacsina mi iba "mékala" a "békala", to nikto nikdy nikomu nepomohol a nedostal ziadnu pomoc? :-O. Dost ma to prekvapilo. To pomahanie tak vyslo z mody? Asi odovzdam pracu o tom, ako boli ludia zaskoceni tymito otazkami, hehe :-P. Ci to mam postavit cele na vymysloch? To by uz bola seriozita :-/. Prave preto by som sa chcela spytat vas a naozaj, by som velmi ocenila, keby ste prispeli vasimi skusenostami. Fakt ma to zaujima. Tak ma nesklamte a podiskutujme o vzajomnej pomoci :).

kaitlyn

happi:-) - kde studujes tu socialnu pracu + zdravotnictvo? o socialnej praci som pocula, ale sklbene so zdravotnictvom ani nie. kde sa to da studovat? dakujeeem.

dobra vila

zla vila, ok, vsak mas pravo sa na to spytat, preto som ti aj odpovedala, ved to je v najvacsom v poriadku, ze si sa spytala. Hocikto by bol zvedavy, rada by som odpovedala, slo tu aj o to, ze som to chcela postavit z objektivnejsieho hladiska (kedze je to skolny material, uloha) ako na baze vymyslov, preto som to zalozila.
A diky vsetkym, co zatial prispeli, cenim si to!! :))

jajka001_

ja ochotne pomozem kazdemu, kto pomoc potrebuje alebo vidim ze tu pomoc potrebuje, ak mozem pomoct, myslim ze je to prirodzené a slušné a mal by to robit každý. vždy ma prekvapí akí vedia byť ludia na seba hnusní, v beznom kontakte, na ulici, v praci. ja sa chovam slusne, ked sa da, pomozem, a vrati sa mi to, v tom ako ma ludia vidia a berú. ked ma niekto zneuzije, viac mu nepomozem. jedine tak v ohrozeni zivota :) ked sa ludia chovaju ako hulvati, casto ma to vytoci ale potom si poviem ze kvoli par idiotom sa nebudem menit, pomoc potrebuje ohromne mnozstvo ludi. pripada mi normalne pomahat si v rodine, boli sme tak vychovavani, drzime pokope. zda sa mi zvlastne ak clenovia rodiny si nie su ochotni pomoct, robia si naprieky a podobne...je mi luto ze napr. susedske vztahy nie su take ake boli kedysi, teraz sa vsetci boja. dnes som pocula jedneho starceka, co si nieco kupoval, bol tak neskutocne zdvorilý, až to uši trhalo...v dnesnej dobe ked je uz normalne len hadky a nadavky pocuvat.

jaaj a este nieco :) robi mi to radost, ked niekomu pomozem. a strasne ma tesi, ked niekoho potesim. viem ze mu to osvetlí den a bude to šíriť dalej. aj ked su to len drobnosti.

zla vila

Tak to tazko mozu posudit podla vlasnostiach a povahy,lebo keby som mala zlu povahu a vlastnosti tak ani nepomaham,vacsinou su to ludia,ktory prave vyuzili a potom odsudili.Tak skor oni maju zlu povahu,podla mna.
Nemam s tym problem,ale tak zaujimalo ma,ako ty pomahas,ked chces vediet od druhych ako pomahaju.

dobra vila

zla vila, ak to je pravda, neries to. To potom nie ty si nespravna. Pretoze snad mile slovko za pomoc si zasluzi kazdy. A to nie je vychcanost, ked ty potrebujes nieco a obratis sa na niekoho.
Ale ak sa to netyka konkretne pomoci a nie na toto si myslela, tak mozno by si mala popripade porozmyslat este nad tym, ci ten "zly clovek" ti nie je pripisovane kvoli niecomu uplne inemu, kvoli povahe, vlastnostiam. To uz je potom na inu debatu.
A este ked tak rozmyslam, tak kazdy clovek je u niekoho dobry, u ineho zly. NIKTO nie je u kazdeho pozitivnou bytostou. Len tie pomery sa odlisuju. Mnohokrat clovek nemusi byt zly, aby bol neoblubeny, mozu mu trebars zavidiet. Tak sa zamysli, ci to nie je preto a ked sa kvoli tomu citis zle, hladaj inych ludi, s ktorym si budes "šmakovať".

zla vila

Vobec ma to nevystihuje ten nick,ja osobne som pomohla vela ludom a aj tak mi pripisuju,ze som zly clovek.A pomahala som im s tym,ze som od nich nikdy nic necakala.

dobra vila

Zla vila, myslis mna?
Inac, zaujimavy nick, vystihuje ta? Hehe :D.
Ja pomaham rozne. Iba ako strucne priklady ti uvediem napriklad to, ze som kupovala bezdomovcom pravidelne stravu na stanici, ked som sla zo skoly.
Niektore moje hracky a saty, ktore som mozno mala raz na sebe, su v detskom domove. Ak napriklad vyhadzujeme nieco, co iny moze zuzitkovat, nikdy to nevyhodime priamo do kosa, ale vedla kosa zvlast zabelene, a ti ludia, ci uz bezdomovci, alebo cigani, si ich poberu!!(pre pripad, ze ti to znie smiesne). 3 roky za sebou som vo svojom meste vyzbierala najviac penazi v ramci kampane proti rakovine!! Samozrejme, som aj sama prispela.
A samozrejme, ak si niekto pyta rady, ci potrebuje akukolvek pomoc, som vzdy tam, pokial je to v mojich silach. Ci uz potrebuju nieco ohladom skoly, vo vztahoch som ochotna pomoct. Studujem napriklad v NR a pokial idem do skoly autom, vyzdvihnem po ceste aj moje kamaratky, bez toho, aby mi zaplatili co i len cent (to uz neviem, ci je pomoc, alebo moja hlupost, ale nie som odkazana na to, aby mi platili, ked do tej skoly by som v ten a ten den aj tak sla autom). Skonci to az vtedy, ked JA potrebujem pomoc a nik mi nepomoze!! (ale takto sa mi zatial skoncilo "iba" jedno priatelstvo).
A toto uz nie je konkretne moja pomoc, ja este moc nezarabam, ale z maminho a otcovho konta odchadzaju peniaze na dobrocinne ucely. Takze ja skor pomaham financne ak sa da, psychicky a podobne. Fyzicky nie... zatial tak na mna nebol nik odkazany a dufam, ze v blizkej dobe ani nebude, lebo si myslim, ze je to velmi tazky druh pomoci, pokial si to vyzaduje kazdodennu pomoc! Uprimne - je to narocne tak pre pomahajucu stranu, ako aj pre tu, ktora tu pomoc potrebuje. Asi tolko...Ale ak chces, mozem si sadnut a detailne ti snad napisat vsetky moje dobre skutky v zivote, ked si to uz chcela pocut.
Ja a tak ma napada, kamoske som zaplatila v Prahe pokutu, lebo cestovala v metre bez listka (peniaze mi chcela vratit, nevzala som ich, lebo to dievca sa cely zivot moze spoliehat jedine tak na seba!).
A teraz mozes napisat ty, ako pomahas, zla vila :)). Ja sa tymto menom "dobra vila" predstavujem vzdy, ale teba nepoznam. Coho sa bojis?

happi:-)

mesacne prispievam jednej rodine s tazko chorou dcerou prostrednictvom jednej organizacie a som si sto percentne ista, ze to, co im davam sa k nim naozaj dostane v plnej vyske. Studujem socialnu pracu a zdravotnictvo. Minuly rok som praxovala v utulku pre bezdomovcov, tento rok mam prax v utulku pre slobodne matky. Do jedneho utulku pre psikov sme s kamoskami chodili vencit psov, nosili sme im stare kabaty, deky, raz sme spravili na SS zbierku a kupili im granule. Takisto sme vyzbierali hracky, oblecnie a zaniesli do ustavu pre mentalne postihnute deticky. Chcela by som chodit darovat krv, ale nemozem premoct svoj strach z ihiel.
Co sa tyka pomoci rodine, znamym-brachovi som varovala jeho dceru vzdy ked potrebovali, uz od maleho babatka, aj kamoske v pohode povarujem. Financie-nemam problem pozicat, ak mam, mozem sa spolahnut, ze vzdy vratia. Dennodenne pomaham doma-varenie, nakupovanie, upratovanie, prace okolo domu.
Nikdy som za svoju pomoc nic neocakavala, najkrajsi je ten pocit, ze som mohla pomoct, ze som nieco spravila pre druhych. ALE, nikdy nejdem za moje pomyselne hranice, pretoze parkrat ma uz ludia sklamali.

sestricka010

Zdravotna sestra ..... myslim ze pomaham :)) A chcem byt zachranarka.. tak bude zachranovat to NAJ co mame..:)) drzte palce