VITAMIN C - A DAVKOVANIE

Príspevok v téme: VITAMIN C - A DAVKOVANIE
bingham

Vitaminy a stopove prvky su velmi dolezite pre zdravy chod ludskeho organizmu v primeranych davkach (rad by som upozornil na slovo v primeranych), ktore si clovek zabezpeci ak ma dostatocny privod RACIONALNEJ VYZIVY

Vitamin C (kyselina askorbova) patri do skupiny vo vode rozpustnych, posilnuje imunitny system, pomaha pri vyvoji zubov, kosti, podporuje vstrebavanie zeleza, pomaha udrzat zdravu kozu

DENNA ODPORUCANA DAVKA JE pre dospelych 100mg a pre deti starsie ako 3 roky 45mg

Samozrejme ze davka sa moze aj zvysit podla potreby - horna hranica je 1000mg

HYPERVITAMINOZA sa prejavuje narusenym vstrebavanim medi a selenu, sposobuje zaludocne problemy ako hnacka, nafukovanie a u vnimavych jedincov aj oblickove kamene( najma u ludi ktori maju sklony k tvorbe oxalatovych kamenov), poruchy spanku, bolesti hlavy, velmi vysoke davky by sa nemali podavat tarchavym zenam

Na zaver by som rad povedal ze som sa umyselne zameral najma na vedlajsie ucinky, vzhladom na niekorych prispievatelov ktory uvadzaju davky az 80g - co je zatial cista hypoteza ktora sa zaklada na experimentovani a jej vysledky o uspesnosti(ak vobec budu) sa ukazu az v buducnosti
------------------
www.zdravie.sk Vitamín C a megaskorbická liečba - zabudnutý poklad

Peto T

kaciatko7: Neodporucam kapsulu otvarat, ester sa v zaludku rozklada na kyselinu askorbovu + to, z coho je to ester. Ta kapsula ma pravdepodobne ochranny ucinok, aby sa vstrebaval az v crevach. Bez kapsule z toho vlastne urobis obycajnu kyselinu askorbovu.

kaciatko7

Peto T., len som tak rozmyslala nad tym infuznym, vedela som, ze pri rakovine je vhodny, len som mala nejasnosti, ci nie aj pri niecom inom. ale vidim aj sama na sebe, ze niektore dni mam spotrebu vit C vacsiu (napr. pri strese) a niekedy ovela mensiu. telo mi same zareaguje, ze uz mam dostatok. teraz, ked uz nefajcim, tak aj spotreba sa mi znizila, predtym pri tolkych cigaretach som isla az na 20 - 25g urcite. lenze, bolo to aj citit, ziadny kasel, ziadne hlieny...inac neviem, ci robim zrovna dobre, ked poslednu davku jem tesne pred spanim.
k tomu esteru. pytala som sa preto, ze minule som si na sebe vsimla, pri zacinajucej viroze som brala mensie davky castejsie a myslim, ze mi to lepsie urobilo. neviem, ci je to individualne, alebo to tak ma byt. predtym, ked nieco na mna liezlo, som uziva viac naraz a pasovala som sa s tym dlhsie ako pri mensich davkach castejsie. takze asi bolo prospesne ten moj pokus vytvorit urcitu hladinu vit c v tele. ten ester musim vyskusat, len nachadzam vsade len v kapsuliach. myslis, ze aj ten sa da vysypat do pohara a zaliat vodou (pouzit tak ako praskovu formu)? viem, ze je to v podstate jedno, ale mne ovela viac vyhovuje takto v prasku, aj kvoli pitnemu rezimu, kiezby vsetky vyzivove doplnky boli v prasku :)
Vdaka za rady

Peto T

kaciatko7: Tvrdí sa, že ester by mal byť účinnejší najmä pri rakovine. Je dobrý aj pri lokálnom použití, napr. ako súčasť pleťového krému (v kozmetike sa používa ako v tuku rozpustný stabilizátor). Roztok esteru C by mohol byť veľmi dobrý lokálne pri popáleninách (Dr. Klenner odporúčal 3% roztok vitamínu C, ale vtedy ester ešte nebol známy a používal askorbát sodný alebo kyselinu askorbovú).

Peto T

kaciatko7: Podľa mňa, infúzny vitamín C je vyslovene liečebný nástroj pre vážnejšie zdravotné stavy. Nemá zmysel, aby ho užíval zdravý človek. Nevidím v tom žiadne výhody pre zdravý organizmus.

Vnútrožilové podávanie je dobré vtedy, ak chceme dosiahnuť rýchlo veľmi vysokú hladinu v plazme, čo môže byť potrebné napr. pri neutralizácii jedu (hada, hmyzu, drogy apod), záchrane pri otrave CO, alebo ťažkom vírusovom ochorení. Vitamín C v plazme vykoná svoj cieľ, ale tkanivá tela z týchto vysokých hladín profitujú len krátko a málo.

Pre zdravý organizmus je určite prirodzenejšie, keď si sám rozhodne, koľko vitamínu C prijme z čriev, a aj hladina v plazme sa mení plynulejšie a v rozpätiach, aké si určí telo samotné.

Peto T

kaciatko7: Ak má len mierne zvýšený tlak, tak by som asi tiež pouvažoval nad vysadením liekov a úpravou životosprávy. Každý deň aspoň trochu pohybu, aspoň jeden kus ovocia, menej sladkého, a aspoň 500mg vitamínu C (viac je lepšie). Schudnúť s mierou a z vlastného rozhodnutia.

Peto T

karioll: Ďakujem za starosť. Ale popri tých silných slovách, našiel by sa nejaký pádny dôkaz?

Vieš, spolu s binghamom tu stále vypisujete rôzne hmlisté temné prognózy, ale už by sa patrilo, aby ste ich nejako podložili. Z môjho pohľadu, kým ich niekto nedokáže, patria do hojných sfér medicínskych mýtov.

A keď už aj FNB/IOM zhodnotil, že ide o mýty (úbytok B12, kamene, atď), tak už by nad nimi naozaj mohol niekto zatiahnuť záves a zhasnúť svetlo.

kaciatko7

Peto, sorry, ze ta zahrnam otazkami. stale rozmyslam nad esterovanou formou. zatial som ju neuzivala, ak neratam asi 5 kapsul, ktore som uzila. v com a pri akych ochoreniach je vyhodnejsie uzivat ester?

Peto T

bingham: Zhodneme sa na tom, že vitamín C má veľké rozpätie bezpečnosti, v porovnaní s niektorými inými vitamínmi. Napríklad vitamínom D sa dá predávkovať, aj keď to nie je také jednoduché, ako si mnohí (aj lekári a lekárnici) predstavujú. Toxické účinky sa prejavia až pri dávkach nad 10000UI denne, a aj to len pri užívaní takýchto dávok po niekoľko mesiacov (cca pol roka).

Aj pyridoxínom (B6) sa dá predávkovať, ak sa berie viac než 500mg denne po niekoľko mesiacov (pol roka až rok).

Ale príde mi trápne, že vitamín D je na predpis. Chcem vidieť človeka, ktorý by užíval také dávky dlhodobo. A ak, tak je to jeho vec. Prečo nie je na predpis ibuprofen? S tým sa dá predávkovať kedykoľvek a za niekoľko hodín. Alebo hoci aj kvapky do nosa, tie vedia spôsobiť nepekné krvácanie. A mohli by sme pokračovať.

Inými slovami, bezpečnostné rozpätie pre vitamíny sa asi nedá porovnávať so žiadnym syntetickým liekom. To je skutočnosť, ktorá neustále dráždi farmaceutický priemysel.

kaciatko7

Peto T., vdaka za odpoved. inac ma napadlo, ci vysoky tlak nemoze byt sposobeny aj syndromom bieleho plasta. pytam sa kvoli jednemu mojmu znamemu, berie tbl na vysoky tlak, uz mu zmenili 3x lieky a velmi je po nich ospaly. mam pocit, akokeby mu ten tlak znizovali az prilis. a dost mu to strpcuje zivot. jeho lekar mu nove nasadil s tym, ze vyskusame, ked nesadnu, vymenime. inac, zaujimave na celej veci je, ze v ordinacii ma tlak ovela vyssi, ako ked si meria doma. tak ma napadlo, ze vlastne ten tlak moze mat aj v poriadku. aj ked popravde, ma nejake kilecka navyse, mozno by stacilo pochudnut....rozmyslala som, ze ked ten tlak nema taky tragicky, ze by vit C zregeneroval cievy, aj pomohol precistit telo, myslim, ze by sa mu zdravotny stav len zlepsil. zatial uzival len kyselinu askorbovu, aj to nie pravidelne a okrem toho v mizernych malych davkach. no ale ide zmenit na neutralnu formu, tak uvidime. este by ma zaujimalo, ci aj clovek, ktory netrpi rakovinou, moze uzivat vnutrozilovy vit C, alebo mu staci len oralne. samozrejme, nie take davky, ako pri rakovine, mensie.