VITAMIN C - A DAVKOVANIE

Príspevok v téme: VITAMIN C - A DAVKOVANIE
bingham

Vitaminy a stopove prvky su velmi dolezite pre zdravy chod ludskeho organizmu v primeranych davkach (rad by som upozornil na slovo v primeranych), ktore si clovek zabezpeci ak ma dostatocny privod RACIONALNEJ VYZIVY

Vitamin C (kyselina askorbova) patri do skupiny vo vode rozpustnych, posilnuje imunitny system, pomaha pri vyvoji zubov, kosti, podporuje vstrebavanie zeleza, pomaha udrzat zdravu kozu

DENNA ODPORUCANA DAVKA JE pre dospelych 100mg a pre deti starsie ako 3 roky 45mg

Samozrejme ze davka sa moze aj zvysit podla potreby - horna hranica je 1000mg

HYPERVITAMINOZA sa prejavuje narusenym vstrebavanim medi a selenu, sposobuje zaludocne problemy ako hnacka, nafukovanie a u vnimavych jedincov aj oblickove kamene( najma u ludi ktori maju sklony k tvorbe oxalatovych kamenov), poruchy spanku, bolesti hlavy, velmi vysoke davky by sa nemali podavat tarchavym zenam

Na zaver by som rad povedal ze som sa umyselne zameral najma na vedlajsie ucinky, vzhladom na niekorych prispievatelov ktory uvadzaju davky az 80g - co je zatial cista hypoteza ktora sa zaklada na experimentovani a jej vysledky o uspesnosti(ak vobec budu) sa ukazu az v buducnosti
------------------
www.zdravie.sk Vitamín C a megaskorbická liečba - zabudnutý poklad

agaven

tak už nechapem preco ked som jej denne davala 35mg stale mala opakované sople atd. teras davam pol s tych 600.0 mg to je 300.0 denne a sople nadchu znasa dobre inak ma ju 2/3 dni pretym aj 2 tyzdne a lekarnicka povedala s tej tablety co ma 600.0mg davajte jej polku to je 300.0 nie tak preco nepovedala davat iny slabsi vyrobok alebo nie je vhodny atd tak do koko denne moze to dieta ties 600.0mg

Peto T

Veľmi silným dôkazom o bezpečnosti dlhodobého užívania vitamínu C sú štúdie od Curhan et al. Sledovali 85 557 zdravých žien a 45 619 zdravých mužov po⁠ dobu 14 rokov zvýšeného príjmu vitamínu C, až⁠ do⁠ 1,5g/deň. Riziko obličkových kameňov, ani iné vedľajšie účinky vitamínu C sa nepotvrdili, dokonca sa pozoroval mierny preventívny vplyv na kamene u⁠ mužov, ktorí konzumovali aspoň 1,5g denne, oproti mužom, ktorí konzumovali menej než 250mg denne.

K tomuto asi už niet čo dodať.

Obsiahlejšie pojednanie o historickom pozadí "odporúčaných dávok", spotrebe, bezpečnosti a využití vitamínu C nájdete napríklad v tejto knihe: rizikaockovania.sk

Peto T

Takzvané "odporúčané denné dávky" boli stanovené na základe chybného historického predpokladu, že úlohou vitamínov v strave je len prevencia deficientných ochorení. Pri vitamíne C, ODD 60-100mg je dávka, ktorú musí ZDRAVÝ človek konzumovať, aby neochorel na terminálne (smrteľné) štádium deficitu - klinický skorbut, SADS alebo srdcové ochorenie.

Takže pojem "odporúčaná" dávka je politický eufemizmus, presnejší výraz by mohol byť "minimálna denná dávka".

Okrem toho, každý človek má individuálne nastavený metabolizmus, a sú veľké odchýlky v spracovaní jednotlivých výživných látok. ODD boli stanovené pre vymyslenú priemernú štatistickú bytosť. Pre konkrétneho človeka v jeho životnej situácii NEMAJÚ ŽIADNU VÝPOVEDNÚ HODNOTU.

Medicína nikdy širšie neskúmala, aké dávky vitamínov ľudia potrebujú k dobrému zdraviu. Pokusy na zvieratách však ukázali, že to môže byť u vitamínu C aj 250-krát viac, než postačuje na prevenciu deficitu. Tento údaj korešponduje so spotrebou VŠETKÝCH ostatných cicavcov, a tiež s množstvom vitamínu C? ktoré zdravý človek prijme zo stravy. Podľa všetkých týchto údajov, optimálna denná dávka leží niekde medzi 1-15 gramami denne, najčastejšie okolo 2-4g.

Peto T

Rád by som upozornil, že uvádzané vedľajšie účinky sú vyložene špekulatívneho charakteru a nikto ich doteraz nebol schopný konkluzívne dokázať. Z času na čas sa vyskytne znovuopakovanie starých mýtov, čím sa udržujú nažive, a lekári ich citujú dokola. Stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou.

V roku 2000 sa Food and Nutrition Board pri americkom Inštitúte Medicíny podujal vyhodnotiť dostupné vedecké dôkazy a stanoviť všeobecne bezpečný rámec dávkovania pre antioxidanty (vitamíny C, E, selénu a karotenoidov).

Po 483-stranovom pojednaní vydali definitívne, autoritatívne stanovisko: TIETO TVRDENIA O NEŽIADÚCICH ÚČINKOCH VITAMÍNU C NEMAJÚ VEDECKÉ OPODSTATNENIE.

Ako ÚPLNE BEZPEČNÉ vyhodnotili u bežnej dospelej populácie dávky DO 3000mg DENNE. Vyššie dávky spôsobili u citlivejších jedincov miernu osmotickú hnačku alebo nevoľnosť. ŽIADNE INÉ NEŽIADÚCE ÚČINKY NEBOLI KONZISTENTNE ZAZNAMENANÉ ANI PRI VYŠŠÍCH DÁVKACH.

Keďže tieto ťažkosti sú veľmi mierne a prechodné, zvolili faktor opatrnosti 1,5 a odporúčaný horný rámec stanovili na 2000mg denne.

Európska potravinová autorita potvrdila dávky do 3000mg ako bez vedľajších účinkov, ale z neznámych dôvodov použili faktor opatrnosti 3, takže ako voľne odporúčaný limit publikovala 1000mg denne.