Má vplyv odber plazmy na zdravie?

Weva

no ok, rovnako ako darovat oblicku len preto ze mame dve nie je pre telo optimalne :)

ale RNG vidis teda rozdiel v darcovstve krvi a plazmy, ci si to myslel principialne?

RNG

Ja mam svoj nazor, ze clovek nie je navrhnuty ako "dojna krava na plazmu" a preto to poskodzuje /oslabuje telo, bez ohladu, co na to lekari hovoria.

Weva

cela ta oblast je podla mna zlozita - na jednej strane chapem, ze platba znie akosi degradujuco, ale nie je to na druhej strane nefer, ze okrem samotnej krvi (ci plazmy, ci dosticiek) si musis brat volno, cetovat tam, riskovat oslabenie imunity...

A peniaze mozes pre dobry pocit poslat neskor nejakej nadacii ak si ich nechces nechat...

B737

peter23, tiez som pocula ze plazmou odchadza vsetko dobre a vracaju sa len ostatne zlozky, vlastne odchadza to "tekute z krvi".. ja som bola parkrat darovat dosticky, tiez to dlho trva a ide to cez separator ale v zivote mi nenapadlo brat za to peniaze, ani za darovanie krvi.. preto plazmu urcite nikdy darovat nepojdem... moj nazor...

Weva

Katka a ako casto si tu plazmu davala? Znie to fakt neprijemne, tak ma zaujima pri akej frekvencii take problemy vznikli - ze Ti znicili zily?
A s tou imunitou verim, to telo potrebuje vsetko nahradit, tak to zrejme vysili...

Katka87

Ja som chodievala darovat plazmu do Rakuska a uz nikdy viac. Jednak to znizuje imunitu, v tom obdobi ked som tam chodila som mala stale herpesy. Okrem toho mi znicili zily, predtym som ich mala dobre, tolko mi ich dopichali, ze sa mi potom uz ani nedali napichnut a ked aj hej, praskali. Nastatie, jak som s tym skoncila sa to postupne zase zlepsilo. Ale tak nie kazdy ma taketo problemy, kto ma fakt ze dobru imunitu a dobre zily tak tam moze chodit aj roky a bez problemov, poznam takych ludi. Akurat treba ratat s tym, ze ak tam budes chodit tak dlho, ostanu ti dost viditelne jazvy. Ak ste partneri a chcete mat neskor dieta, mozte darovat, neni to problem, len zena by s tym mala skoncit ked sa rozhodne otehotniet, to urcite, inak moze ohrozit dieta.

Weva

no poprve - preco by ti branie LEN plazmy ublizilo viac ako branie celej krvi? Ked Ti bude chybat len cast a nie cela krv???

A okrem toho, ved kazde telo si krv (a i jej casti teda plazmu) predsa nahradza. Istu dobu potrva kym sa hodnoty vratia ale s otehotnenim to nema nic spolocne. Podla mna ten odber praveze i telo nabudi a to produkuje vsetko rychlesie a "cerstve"...

Plati sa za nu, lebo to trva ovela dlhsie ako odber krvi a tak chcu cloveku nahradit ten cas a namahu s tym spojenu...

danyela

pri odbere plazmy ide do pristroja cela krv, ktora sa cez centrifugu rozdeli a pristoj odoberie jednu cast z krvi, napr. plazmu. Zbytok "ochudobneny" o plazmu sa vrati darcovi naspat. V hadickach moze ostat mozno 1 dcl krvi ... vsetky casti krvi sa vedia v krvi nahradit. Urcite to nema zasadny vplyv na tehotenstvo v buducnosti.

Berger

Nemá to žiadny vplyv na zdravie. Odoberá sa 350ml krvi na 4-5krát za sebou, plazma sa odstredí a krvné doštičky Ti vrátia späť. Trvá to najmenej 40minút.