Prečo chodia ľudia do kostola?

Príspevok v téme: Prečo chodia ľudia do kostola?
ateistka

Je pre mna nevysvetlitelnou zahadou,preco tolko ludi,aj vzdelanych, sa utieka pravidelne modlit do kostola.Roky sa snazim tomuto porozumiet,preco tam chodia pocuvat stale tie iste kazne,odriekavaju donekonecna otcenas,v com im to zlepsuje kvalitu zivota. Ja nie som veriaca,ani nic proti veriacim nemam,len sa snazim ludi posadnutych vierou pochopit,no zial sa mi to nedari. Citala som aj bibliu,ci evanjelium,no nijako ma to neoslovilo. Kostoly a chramy su pre mna len kulturna pamiatka spojena s estetickym zazitkom a cirkevne sviatky vnimam ako dni volna.Poznam vela veriacich ludi,ktori sa vsak v realnom zivote prejavuju ako sebecke,mamonarske, intriganske,zakeracke,falosne bytosti ale pridu na spoved a vsetko je im odpustene.Tak k comu je potom cela viera,vie mi to niekto vysvetlit?

Liluška4

Ešte trošku som to čudne napísla, aby si tu jednu vetu nepochopila zle...o tom chodení do kostola..myslela som to tak, že nikto predsa nechodí domov len pár krát do roka, ale domov sa teší a chodí tam každý deň, alebo ak už býva sám, tak aspoň tak často ako môže, príde navštíviť svojich rodičov...:-)

zuzic

dakujem, a tu poslednu vetu si myslim aj ja:) vies ja som veriaca, no neznasam tych ludi akych si opisala. jednoducho nemam klapky na ociach a ked s niecim nesuhlasim napr. co sa tyka aj cirkvi tak to poviem. ked sa mi nepaci pristup knaza tak mu to poviemdo oci a nehram pred nim svetu a za rohom ho ohovarat. som veriaca ale pre svoju potrebu a nerozdelujem ludi na dobrych a zlych len preto ci veria alebo nie. poznam kopu ateistov co su v mojich ociach ovela vyssie a ovela viac si ich vazim ako niektorych veriacich. podla mna nezalezi na tom ci je veriaci ale na tom aky ma charakter...

Liluška4

Ahoj...Tak ja som jedna z tých "posadnutých" vierou.
Neboj, nejdem Ti "vymývať" hlavu ako to niektorí ľudia berú a s polutovaním musím priznať, že aj robia...
Takže poporiadku... Prečo chodím osobne do kostola ja...Pretože ma tam čaká môj Boh, ktorý je tu pre mňa vždy, aj keď ľudia sa mi otočia chrbtom...čakám tam na mňa vo svätostánku. Osobne si nemyslím, že všetky kázne sú rovnaké, ale to závisí od kňaza, čo dokáže do kázne vložiť, či tam vkladá srdce,alebo to berie len ako svoju robotu...Vieš, pravidelnosť chodiť do kostola veriaci nevníma ako povinnosť,ale ako radosť...to máš tak, akoby si chodila domov len pár krát do roka,šak to je ok.
Je mi veľmi ľúto toho, že si sa stretla s takými veriacimi ako hovoríš...a chcem sa ti ospravedlniť za seba (pretože ja som tiež neni dokonalá) a aj za nich. Ale ísť na spoveď ešte nič neznamená, ak nemajú v sebe túžbu polepšiť sa. Takáto spoveď je dokonca neplatná a svätokrádežná. A spoveďou (dobrou) je nadviazané len priateľstvo s Bohom Otcom, ale tresty zostávajú...To máš tak, keď sa nahneváš na svoje dieťa, urobí niečo veľmi zlé, potrestáš ho, ale keď sa príde ospravedlniť so slzami v očiach odpustiš mu, ale trest mu zostane...no nie...
Dúfam, že som ti to trošku vysvetlila...a trochu pochopíš VERIACICH (aj keď kto z nás môže povedať, že je skutočne veriaci...)

veve23

prosim ta ako mozes takto zovseobecnovat???Ja tiez do kostola nechodim a je mi do smiechu ked vidim niekt.ludi vspinat ruky v kostole ale pritom su to zakeraci na druhu..ale nie kazdy je taky...vela ludi prave ich viera posuva dalej,pomaha im prezivat zivotne uskalia a nachadzaju pokoj prave v kostole..moze byt xy dovodov pre ktore tam clovek ide...nechapem preco by som sa mala pozastavovat nad tym,ze niekto chodi do kostola..je to jeho osobna vec,jeho presvedcenie a nik nema pravo druhemu do tychto veci zasahovat a posudzovat ho skrz toho ci chodi alebo nechodi do kostola.

lizanka

zuzic:tou predposlednou vetou si to vystihla NADHERNE :)

kdesi som raz pocula nieco v zmysle, ze nabozenstvo sa uprimnej viere z presvedcenia podoba asi tak popularita skutocnemu priatelstvu.

zuzic

no su ludia ktori veria v Boha a je to pre nich ako nieco ze dom kde byva...no ti ludia co si ich opisala aj taki su, ja ich nemusim ale ti nie su skutocne veriaci, oni sa na takych len hraaju. ti co su skutocne veriaci o tych ani nevies ze maju vierovyznanie. nikomu ho nevnucuju a nekazu, jednoducho ziju vieru pre svoju potrebu. tak v skratkke z mojho pohladu:)