Sociálna pomoc - opatrovanie alebo?

Príspevok v téme: Sociálna pomoc - opatrovanie alebo?
Mangel

Ahojte,
potrebujem radu. Mám veľmi vážne chorú manželku, má preukaz ZŤP, nepoberá žiadne dávky, pretože do istého času pracovala. Je vážne chorá a potrebuje teraz pomoc pri prevoze do nemocnice (chodí tam denne), obliekaní, podávaní jedla a podd. na čas, kým prídem z práce ja. Informoval som sa na UPSVaR a povedali mi, že musí dokladovať príjem za rok 2008. Nie je to choré, keď potrebuje pomoc teraz a teraz je bez príjmu, že chcú rok 2008? Pretože takto jej nevznikne nárok na nič, pretože v roku 2008 mala vysoký príjem (cca 450-500 Eur). Ale od januára tohto roku nemá ani korunu! Má nárok na osobnú asistentku, opatrovateľku alebo niečo podobné? Nie sme schopní si ju platiť sami, pretože mesačne za liečbu dopláca 210 Eur!!! Na koho sa mám obrátiť? Už fakt nevládzem. To mám teraz čakať až do januára, aby jej vznikol nárok? A čo dovtedy??

mangel

radana
aha, to som prehliadol, že na mňa i na manželku je ta suma. Mne to na úrade vysvetlili tak, že spolu nesmieme prekročiť 1,3 násobok životného minima a bol som vybavený. Ďakujem za radu, zajtra zas pojdem na urad a som zvedavý, čím ma odbijú tentokrát. S manželkou som bol na posudkovom v maji tohto roku a povedal mi lekár, že si ešte počkáme. jemu sa čaká! A to je manželka po 8 operaciach a rok sa trapi s onkologickym ochorenim. Dokonca ma odbili aj v agenture domacej osetrovatelskej straroostlivosti. Je to hroza. Dam vam vediet ako som dopadol. Ešte raz dakujem.

radana

A s tym invalidnym dochodkom by ste si on mali co najskor poziadat a necakat,kedy sa jej definitivne uzavrie zdravotny stav.Od toho je tam posudkovy lekar,aby podla dokladov od lekarov urcil,ci ma narok,alebo nema pri chorobe ktoru ma.Ved to je hlupost cakat.Uz po roku marodovania mate narok si on ziadat.Ked ma chorobu,u ktorej uz nie je predpoklad,ze by sa velmi zlepsovala nie je na co cakat.

radana

Potom je dalsia moznost ist na obecny urad a robit jej asistenta.Oni vas pridu navstivit a urcia,kolko hodin preplatia a kolko hodin potrebuje asistenciu...

radana

Ale ked ste 2-clenna posudzovana rodina,tak sa rata na nu troj nasobok a aj na teba troj nasobok zivotneho minima.Cize vas spolocny prijem za minuly rok nesmie byt vyssi nez 5579x6.

mangel

radana
veď to je ten problém, my sme prekročili tú sumu 5579x3. V roku 2008 sme mali spolu vyšší príjem, ale teraz, keď potrebujeme pomoc, nemá ani korunu, lebo od marca už nedostáva ani nemocenské dávky, pretože už prekročila 365 dní. A invalidný jej vraj dajú, až keď sa definitívne uzavrie jej zdravotný stav. Je na PN už 18 mesiacov. Ja fakt neviem, z čoho žiť, keď za jej liečbu treba mesačne platiť 210 Eur.

radana

Mangel-Da sa vybavit opatrovatelsky prispevok -vtedy je tam podmienka,ze nesmiete prekrocit 3-nasobok zivotneho minima-dava sa doklad o prijme za minuly rok.Ked ste dvaja-vas prijem by nemal presiahnut 5579x3 na manzelku a to iste aj na vas.Dokladujete prijem aj vy,aj vasa manzelka.
Ak by ste toto presahovali,trba sa pytat na obecnom urade,kde vam mozu poskytnut asistenta na cas,kedy ste vy v praci...
A dalsia vec-nevybavujete na manzelku invalidny dochodok?