sex po svadbe?

Príspevok v téme: sex po svadbe?
mikuska90

som veriaca,ale len posledne tyzdne ma to tak dost chytilo...zacinam rozmyslat o bozich prikazaniach a teda aj o smilstve,ci je lepsie so sexom pockat do svadby....ale vezme si ma niekto?existuju v tejto dobe chlapi,muzi ktori su na tom podobne?alebo je to len akasi krestanska naivita?kde pozriem tam same rozchody,rozvody,kazdy kazdeho podvadza.....co je vlastne laska??ako ju nadobudnut?ako budem vediet ze je ta prava???

isabella

myslim, ze by sme si mali hlavne ujasnit, ze metoda plodnych a neplodnych dni, tak ako ju prezentuje cirkev nie je celkom to, co si kazdy clovek pod tym predstavi... vychadza to samozrejme z toho, ze ludia nepouzivaju dobry nazov... metoda, ktoru cirkev propaguje sa nazyva symptotermalna metoda a je to ovela hlbsia zalezitost ako kalendarne urcovanie plodnych a neplodnych dni... pri tejto metode, ak sa zena dobre nauci sledovat sa je velmi malo pravdepodobne, ze by otehotnela ak nechce, lenze ide tu aj o prax, o znalost danej metody a znalost vlastneho tela, kedze to zahrna meranie bazalnej teploty, sledovanie pozicie a stavu krcka maternice a takisto pozorovanie hlienu krcka maternice...
osobne si myslim, ze ak by sa niekomu chcelo v ramci ochrany pred nezelanym tehotenstvom toto vsetko praktizovat a spojil by to pripadne s tzv. prerusovanou sulozou, tak to z mojho hladiska moze byt dost efektivne... ale samozrejme je to narocne na znalost metody a vlastneho tela, to je taka nevyhoda...
ja osobne som o tom nastudovala viac, a skusala tuto metodu kedze som otehotniet chcela a neslo to len tak hned v prvy mesiac a musim uznat, ze sa mi zda celkom fajn... len by som asi nemala nervy sa takto dlhodobo sledovat

niekto

vevericka hak tvori pre cirkev problem v tom ze je to abortivna metoda
ucinkuje 3ma sposobmi :
zabranuje uvolneniu vajicka ako si uz pisala
zahustuje hlien takze to maju spermie tazsie
a zabranuje uhniezdeniu vajicka to znamena ze ked sa nahodou vajicko uvolni a nahodou oplodni dojde k "potratu"

metoda plodnych dni zase nie je uplne neucinna ale z hak sa samozrejme porovnavat neda

vevericka

no neviem, kde ten pan na blogu prisiel na to, ze HIV dokaze prejst cez kondom..kondomy su ochranou pred HIV aj pred inymi roznymi pohlavne prenosnymi ochreniami..
dalej antikonecpecia (HAK, hormonalna) jej hlavnou ulohou je zabranovat uvolneniu vajicka(pomocou hormonov, ak sa totiz jemne dvyhne hladina hormonov, ktore vplyvaju na uvolnenie vajicka, dosiahne sa prave opacny efekt,. ak je tychto hormonou viac..vysle sa signal spat do hypofyzy a hypotalamu a to nsledne (vola sa to negativna spatna vazba) zastavi proces uvolnovania vajicka(laicky povedane, odborne by nie kadzy pochopil)..teda ak sa ziadne vajicko neuvolni nema sa ani ake oplodnit..a teda ani ake zahniezdit..
pisatel uvazda metosdu plodnych a neplodnych dni za efektivnu..statisky ale vravia nieco ine..vzhladom na to ze nie kazda zena ma cyklus ukazkovy a nie u kazdej sa to da odsledovat,aj ked su stastlivky ktore ho maju ako hodinky..bohuzial je ich malo..

isabella

kafik, bohuzial mam s cirkvou a jej zastupcami ovela horsie skusenosti a prave preto ju ako instituciu vobec neuznavam a to nema nic zo skolou, ja na skolu nespominam v zlom, len nazory sa nam snazili natlct do hlav, no nikdy mi nijak podobne neublizili ako som to zazila prave v poslednych rokoch... pre mna je to len banba ludi co v kostole krista strhaju z kriza, no maju svedomie na take veci na ktore by ani ateista nemal zaludok, ale to je uz moj osobny problem a to tu rozoberat nebudem ani nemienim, cirkev je pre mna jedna velka banda a tym to hasne... jedini ludia z cirkvi, ktorych uznavam a v mojich ociach neklesli su prave niektori z tych co som na skole poznala, tot vsjo... urcite svoje dieta k cirkvi viest nebudem...

kafe

Isabella, ďakujem, že si ma osvietila :)
Prečítala som si tie odkazy. Na stránke Normalnyboh.. píšu, že "neabortívna antikoncepcia (kondóm) je v rovine NEUSTÁLENÝCH názorov" teda sú asi tábory veriacich za a tábory proti (tam patrí určite ten odkaz kňazi.sk). Ale nehovorí nič o tom, že NEABORTÍVNE spôsoby antikoncepcie sú zlé, hriešne, neprípustné pre veriacich a neviem aké. Tiež "prirodzené plánovanie rodičovstva je tam ODPORÚČANÉ", nie že je to jediný spôsob pre veriacich, ako NEsplodiť dieťa.
Na sme blogu, spomína chlapec kondómy, že nedokážu zabrániť šíreniu HIV - preto je Cirkev proti nim, nie kvôli tomu, že zabraňujú počatiu. A skôr ako propagovať kondómy, považuje za lepší spôsob vychovávať/učiť ľudí k zodpovednosti. Tiež síce v zátvorke, ale spomína tam "splodenie určitého počtu detí po zodpovednej spoločnej úvahe" a nie rodenie detí ako na bežiacom páse, lebo možnosť počatia musí byť súčasťou sexu.

Ja ti verím, že máš "zážitky" zo školy na celý život :) a urobila si si svoj obraz o celej Cirkvi, jej učení a veriacich. Neberiem ti ho. Len nesúhlasím s tým, čo píšeš.

Modlitba

A laska, laska je obeta a davanie sa partnerovi, obetovanie sa prenho, chapanie a dvovera, to je laska...vztah dvoh ludi je ako kolac, dlho sa pecie a pripravuje sklada s az roznych prisad, zo spolocnych zzaitkov obetovani, potom je tam dvovera ktora akoby spaja to vsetko (tie dve pomyslene cesta do jedneho, je akoby nejaka plnka,) a potom na vztahu treba pracovat, teda akoby piect tu tortu (pozehnat manzelstvom vztah), a potom sa na kolac da slahacka a to je ten sex,,, je ot to ze sa chces partnerovi odovzdat nieje vvtom ziadne sebecke uspokojovanie, a ani poziadavka ze sa vyspim lebo ho lubim a bojim sa ze ho stratim to je somarina,,, sex je ako slahacka na tej torte, a nemal by byt pred manzelstvom,,,lebo tak ako budes ty s vedomim ze uz niesi panna lebo si zlizla tu slahacku, tak to bude vediet aj partner,,,myslim si ze clovek by chcel skvor jest tortu so slahackou nez bez slahacky,,, co je to za torta bez nej?...
tak tu aj pisem, ktory chlapec by nechcel pannu? cistu zenu ktora s ada len jemu jedinemu?,,myslim ze takych chlapcov je malo, a ak su, uz aj oni maju zvratene hodnoty, lebo nemozes dat chlapcovi vecsi dar k manzelstvu nez seba a svoje panictvo.

Motlidba

Neboj sa vezme si ta niekto.
Najdi si chlapca tiez ktori veri a zije taky zivot ako ty s Bohom a prikazaniami.

A su same rozvody rozchody a podvadzanie, ale clovek ktory zije ako ty to nespravi, lebo sa to prieci svedomiu, neboj sa, nepostihne ta to, len si najdi dobreho chlapca ktori ta bude lubit a nebude na teba tlacit, lebo nieje laska to ze ak ma lubis vyspi sa somnou,,, ale ak ma lubis pockaj az po svadbe,
Lebo pozri sa kto ma viac, ty ktora si panna a chces sa dat jednemu chlapcovi ktory ta bude lubit a preto ta bude chcet cistu,,,alebo take dievca ktore spava s chalanmi?...len sa pozrina akej urovni ste voci sebe,,, Ona nikdy nebude moct byt uz pannou, no ty hocikedy kedy si zmyslis mozes byt na jej urovni(cize spat s chalanmi).... myslim ze tym padom ty mas ovela viac a aj viac das v manzelstve svojmu buducemu, lebo mu das seba, ale seba uplne celu a cistu. Boh stebou, a modli sa zato ;)

isabella

niekto - ja osobne si nemyslim, ze postupia dalej, podla mna je to len o tom, ze ked hlasaju lasku, tak nemozu cakat od ludi co sa z lasky vzali, ze sa navzajom nebudu pritahovat... a celkovo mi to pride ako zobudenie sa po temnom obdobi, po tom stredoveku, ako nejaka renesancia antiky, bo ono sa to stale strieda v dejinach, takze skor ako cirkev "volnych mravov" je mozne, ze pride dalsie obdobie temna...

isabella

www.redemptoristi.sk
niekto- netusim kedy nastal ten prelom, ze sa pri tom moze prezivat aj rozkos... ono bez nej by to u chlapa asi ani neslo, ze? :-D
ale co som chcela... museli to zmenit, bo sa menila spolocnost a cirkev uz nemala taku velku moc, tak v niecom predsalen pokrocila smerom s dobou, teda to si o tom myslim aspon ja... ale ich podstatou je aby manzelsky sexualny zivot plnil dve funkcie - spojovaciu a plodivu, cize manzelov spaja a sucasne umoznuje plodit potomstvo a teda nemoze to byt jedno od druheho oddelene...