Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Kolko hodin denne pri kopirke?

Príspevok v téme: Kolko hodin denne pri kopirke?
alberta

chcela by som poprosit, ci neviete nejake linky alebo informacie o tom, kolko hodin je zo zdravotneho hladiska unosne stat denne pri kopirovacom stroji.
Lebo v praci niekedy kopirujem aj 5 hodin, su to same hrube spisy, jeden list za druhym, mravcia praca, nemame na kopirke podavac zhora a teda by som chcela vediet, nakolko na nete som zatial nic nenasla. Dakujem

datelinka

alberta, ide ti o statie, alebo o expoziciu prchavym organickym latkam, a inym toxinom, ktore vznikaju pri kopirovani?

Fallo

Kopírky Sharp a ekológia

Už v roku 1992 si firma SHARP CORPORATION stanovila základné smernice, ktoré určujú príspevok firmy k obmedzenému používaniu látok, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu, ku krokom smerovaným proti vzniku skleníkového efektu a ku zníženiu produkcie odpadov a k recyklácií použitých materiálov.

Firma je zapojená do celoeuropského projektu EUREKA Care Vision 2000, ktorý sa celoeurópsky zaoberá ekologickými aspektami technológií, designu, marketingu a logistiky. Podobne je firma SHARP aktívne zapojená v programe pre nemecký pracovný kruh pre ekologický management BAUM. Všetkým výrobným závodom kopírovacích strojov bol udelený medzinárodný certifikát za systém riadenia vo vzťahu k životnému prostrediu ISO 14001.

Zdravotná nezávadnosť
Všetok spotrebný materiál používaný v kopírovacích strojoch SHARP je zdravotne úplne nezávadný. Jedná sa hlavne o svetlocitlivé valce, u ktorých sa už niekoľko rokov používa ako citlivá vrstva výlučne organický polovodič /OPC/, ktorý je zdravotne nezávadný a likviduje sa ako bežný domový odpad. Taktiež používané tonery sú podrobované prísnym zdravotným testom AMES.
Medzi základné faktory, ktoré u kopírovacích strojov predstavujú ohrozenie životného prostredia patrí tvorba ozónu, prachu, hlučnosť.

Ozón - škodlivý faktor číslo 1
Ozon (O3) je na jednej strane užitočný tým, že jeho vrstva v stratosfére slúži ako filter pre nebezbečné ultrafialové žiarenie. Stenšovanie tejto ozónovej vrstvy predstavuje jeden z najväčších problémov v oblasti ochrany životného prostredia dneška. Na druhej strane môže byť ozón na zemi vo svojích väčších koncentráciách človeku nebezpečný. Spôsobuje hlavne nepríjemný zápach, dráždi oči a krk a celkove negatívne pôsobí na psychickú odolnosť človeka.

V kopírkach a iných elektronických zariadeniach vzniká ozón pri elektrostatickom nabíjaní. Ochrana človeka proti ozónu je alebo aktívna a to tým, že sa vyvíjajú systémy nabíjania, ktoré už vznik ozónu značne obmedzujú - bežné drôtové korony sa napríklad nahradzujú koronami pilovitými. Ako pasívna ochrana sú kopírky vybavené špeciálnymi filtrami, ktoré bránia prieniku ozónu von z kopírovacieho stroja.

Prach - škodlivý faktor číslo 2
Prach predstavuje ďalší negatívny faktor, ovplyvňujúci pracovné prostredie a spôsobuje pri vyšších koncentráciách bronchitídu a podráždenie dýchacích ciest, stres, neschopnosť sa sústrediť. Výrobcovia kopírovacích strojov sa preto snažia znížiť na minimum možnosť vzniku prachu v kopírke a to hlavne správnou voľbou zloženia toneru a dostatočným utesnením násypky toneru.

Hluk - škodlivý faktor číslo 3
Hluk predstavuje v dnešnej dobe jeden z najpálčivejších problémov. Prispieva k tomu hlavne enormný nárast dopravy a neustále sa zvyšujúce používanie rôznych prístrojov a zariadení. V dôsledku vysokej hladiny okolitého vzduch dochádza ku znižovaniu koncentrácie a vnímania, zvyšovaniu nervozity a duševnej únavy. Ako určitú hladinu hluku, ktorá je už škodlivá ľudskému zdraviu je možné uviesť hodnotu 80 dB.

Výrobcovia kopíriek, pokiaľ chcú vyrábať kopírky citlivé k životnému prostrediu sa preto musia maximálne snažiť o zníženie hluku, ktorý vzniká pri práci kopírky. Zníženie hluku kopírovacích strojov sa dosahuje hlavne použitím moderných hnacích mechanizmov akými sú ozubené remienky, pri sorteroch náhradou elektromagnetov šnekovými mechanizmami.

karioll2

kedysi bolo na inspektorate prace oddelenie hygieny,bezpecnosti a zdravia pri praci
ako to je teraz neviem,ale musi take nieco existovat