Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

cviky na chrbticu

tugan

no aj sa malo hybem nemam vybeh hii
mam zablokovanu chrbticu tak aj preto
:(
dajake cviky by som si osvojila take co by som mohla prvidelne doma cvicit

tugan

:) este nie ved sak nejdem cvicit pred spanim ..........
ale diky za odpoved zajtra idem nato cvicit lebo ma boli chrbat a svaly ale nie so valovice......

Denz

Rozum a vnem
Aby ste sa ale hrozivému scenáru označenia invalid úspešne vyhol, potrebujete vedieť čo a ako. Nie, nemusíte si podávať prihlášku na vysokú školu telesnej výchovy a nemusíte ani platiť za osobného trénera. Postačí rozmýšľať nad prevádzaným pohybom a pozorne svoje telo pri ňom vnímať. Aktívne zapájanie nielen svalstva, ale predovšetkým rozumu a vnemu bude teda základným predpokladom prevencie proti následkom škodlivého pohybu. Správne cvičiť sa totiž treba tiež len naučiť.

Top nebezpečná zóna
Vedieť predchádzať znamená ovládať riziká. Vo všeobecnosti na vás nebezpečie číha všade tam, kde si pohyb zabúdate uvedomovať, prevádzate ho prudko, či príliš rýchlo, šviháte namiesto vykonávania ťahom, nezapájate dych, idete do extrémnych rozsahov pohybu a myslíte si, že čím vyčerpanejší budete, tým lepšie cvičíte.

Tajomstvo správneho cvičenia sa ale skrýva v pokojnej psychike a je úplne jedno, či práve idete odbehnúť maratón, alebo zdolávať súpera v boxerskom ringu. Vytrvalý, výbušný, silový, či akýkoľvek iný druh športovej aktivity si predovšetkým vyžaduje vnútornú rovnováhu. Ak je hlava v tomto smere v poriadku, nedovolí vám robiť veci, čo by mohli uškodiť.

Pozor na chrbát
Medzi najrizikovejšie partie tela nepochybne patrí chrbtica a s tým súvisiace cvičenia, pri ktorých chrbát zapájate. Sú to cviky na chrbtové svalstvo, sú to však aj cviky na úplne iné partie, kde chrbát plní funkciu vedľajšej zapájanej skupiny, prípadne kde vôbec nemá byť zapojený, ale absenciou znalostí, či dostatočnej sily zaťažený je. Ide o širokú škálu posilňovacích cvikov s vysoko pozitívnym účinkom, avšak len pri správnom prevádzaní.

Cvičenia na chrbát vyžadujú správne nastavenie stroja, výber zvládnuteľnej záťaže a technicky presné prevádzanie. Posilňovanie nepozná švih, preto pohyb robte ťahom, pričom pri kontrakcii svalstva vydychujte a za pomalého uvoľňovania sa nadýchnite. Bezpochyby najrizikovejšou je spomedzi cvikov na chrbát hyperextenzia. Slúži na spevnenie spodnej časti chrbta. Ak však cvičenec neodhadne zdravotne nezávadný rozsah pohybu, môže chrbtici viac uškodiť ako pomôcť.

Bedrá, kolená, ramená, lakte
Odlišnou kategóriou sú kĺbové partie horných a dolných končatín. U všetkých platí, že nemajú rady žiaden extrém. Zaťaženiu ohýbaním, či prepínaním do absolútneho maxima sa preto radšej vyhýbajte. Týka sa to najmä cvikov, kde je pohyb vykonávaný zapájaním kolenných, či lakťových kĺbov. Akýkoľvek cvik s činkou, či bez nej preto treba vykonávať v bezpečnom rozsahu, čo znamená neísť do úplného ohnutia a vykonať len dopnutie, nie prepnutie.

Pozor najmä na drepy, vytláčanie činky, tricepsové kľuky, cviky na ramená, predkopávanie, či zakopávanie a zdvíhanie kladky do strán nohami. Vedzte, že maximálny rozsah pohybu vám vôbec nezabezpečí pevnejšie svaly, stačí preto pohyb vykonávať do takej miery, aby ste prácu zapájanej svalovej partie dokázali precítiť.

Zdravé brušáky
Chybou mnohých je posilňovanie brušných svalov za pomoci krku. Cviky na brucho sú určené výlučne na posilnenie svalov tejto oblasti, vykonávanie pohybu vyťahovaním krku teda nemá žiaden význam. Nielen, že svalom brucha to vôbec nepomôže, ale vy si privodíte silnú svalovicu na prednej, či zadnej strane krku, prípadne i problémy v krčnej chrbtici.

Ak nesprávne posilňujete spodné partie brucha, do rizika uvádzate krížovú časť chrbta. Odizolujte preto kríže a pohyb vykonajte len do takej miery, pokiaľ vládzu vaše brušné svaly. Akonáhle už musíte záťaž preniesť do spodnej časti chrbta, prestaňte, môžete si ublížiť.

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.