ako zistim ze mam operny hlas?

manina

Ahoj epina,
tvoj vek je uz dost vysoky na to, aby si zacinala. V tomto veku operne spevacky obvykle dostavaju svoje prve vacsie role. Ale len na Slovensku- v zahranici by to este preslo. Ak tvoj hlas ale nema nespravne spevacke navyky, nie je zniceny nespravnym skolenim, ale naopak je cisty a zaujimavy, ak by si mala stastie na pedagoga, ktory by videl v tebe potencional a bol by ochotny sa ti venovat, sanca by tu bola. To by ale musel posudit odbornik- bud pedagog na Konzervatoriu (statnom!) alebo na VSMU ci AU.

epina

Ahojte..nahodou som nadabila na tento prispevok..tak sa pokusim ho vyuzit aj vo svoj prospech..a rada by som si vami nechala poradit... Mam 26 rokov, a do 23 som sa venovala opernemu spevu..no len na ZUS, lebo som bola nerozvazna, nevazila si hudbu tak ako je tomu teraz a dalej talent nepodporovala...strasne moc sa ale pohravam s myslienkou vratit sa k spevu opat..pri kazdej arii mam slzy v ociach, no neviem..nie je takmer 27 rokov uz prilis vela na to, aby som v podstate zacala?

manina

K "opernemu hlasu" dospejes tak, ze disponujes silnym, zvucnym hlasom, ktory ma v sebe mierne prvky vibracie a hlas ma aj vacsi rozsah...atd.....
Ak mas silny hlas a bavi ta opera, doporucujem ti navstivit ucitela na Zakladnej umeleckej skole, ktory posudi tvoje hlasove danosti a nasmeruje ta ako dalej. Bud ti navrhne spolupracu a zacne ta pripravovat na dalsie studium- teda Konzervatoriu a neskor VS. Alebo...hodiny ti umozni, ale len zo zaluby, bez dalsej perspektivy. Ak mas v okoli Konzervatorium, mozes sa priamo nakontaktovat na profesora spevu a poziadat o predspievanie na posudenie tvojich danosti. Umelecke skoly tohto typu totiz umoznuju studium aj bez predosleho vzdelania, na kolko pri speve je prvorady talent a ten potom mozu rozvijat dalej. A ako chlapec by si bol este vo vyhode, kedze tych je malo :-)
Pozor, ale na sukromne skoly tohto typu. Ak mas zaujem o seriozne a kvalitne studium, obrat sa skor na statne.

datelinka

mal by si chodit na hodiny spevu, k nejakemu dobrenmu ucitelovi, ktory by ta naucil techniky a "vycistil" by ti hlas. no a samozrejme tvrda drina :-)