Anulovanie manzelstva

Príspevok v téme: Anulovanie manzelstva
beata11

Chcela by som poprosit o radu,lebo som zufala a neviem ,co mam robit. Vydavala som sa z uprimnej lasky ako 34 rocna pred par mesiacmi za muza,ktoreho som poznala dva roky,bol rozvedeny s jednym zavazkom,s umyslom usadit sa a zalozit si konecne rodinu.
Pocas vzajomneho spoznavania som obdivovala na nom vlastnosti,ktore nasvedcovali,ze je zrely na vazny vztah. Tesila som sa,ze nema vztah k alkoholu,vobec nepije, ze nevyhladava rozne spolocenske posedenia a oslavy a ze ma citovy vztah k dietatu z prveho manzelstva,ktore pravidelne navstevoval.
Povahovo bol oproti mne dost uzavrety,vela toho ani s druhymi nenarozpraval,horko tazko sa dal nahovorit na nejaky spolocny vylet alebo kulturne podujatie,kdezto ja som bola zvyknuta volny cas vyuzivať vzdy aktivne.Brala som to tak,ze je odomna starsi a ze je viac ustalenejsi a vsetky zabavky uz ma za sebou. Casto mi hovoril,ze mu na mne zalezi a ma ma rad.Vydavat som sa nemusela,
jednoducho to rozhodnutie prislo postupne ako nieco samozrejme. A vsetko to peklo,ktore teraz prezivam,zacalo prave na svadbe. Nakolko sme obaja veriaci,sobas bol v kostole. Na svadobnej hostine,som si zrazu vsimla,ze zacal obracat do seba jeden poharik za druhym.Velmi ma to prekvapilo,lebo pocas nasho chodenia nikdy nic nevypil a o alkohole sa vyjadroval s odporom. Vtedy som si pomyslela,ze to bude suvisiet s tym,ze sa druhykrat zeni a ze to je len kratkodoba psychicka zalezitost. No zial,od toho dna pije kazdy den. Byvame v rodinnom dome u jeho rodicov a ja ako novomanzelka kazdy den ked pride z prace ho vidim opiteho,alebo zamkne sa sam do izby a tam pije a ja len vyhadzujem prazdne flase a hladam,kde ma ukryte dalsie. Po vytriezveni ma prosi na kolenach o odpustenie a v stave opilosti ma zas vyhana z domu. Trikrat som uz od neho odisla k rodicom,ale na jeho naliehave prosenie som sa zas vratila a takto to stale pokracuje. Dokonca niekedy nejde aj par dni do prace. Zacala som cez jeho znamych skumat jeho minulost a aj svokra mi potvrdila,ze kedysi bol alkoholik,podstupil liecbu a 8rokov absolutne nepil. Lenze tuto skutocnost mi moj mily zatajil, ako aj to,ze splaca vysoky uver a ostava mu len zivotne minimum.Chcela som tuto situaciu riesit tak,ze bud pristupi na liecbu a budeme nas vztah budovat aj napriek tomu,co spravil,alebo manzelstvo ukoncime. Slubil,ze podstupi liecbu,ja som vybavila konzultaciu na psychiatri,kde sme isli obidvaja,no lekarka bola zhrozena ako odmietal spolupracovat a vsetko to skoncilo fiaskom,povedal,ze nie je psychopat a ani alkoholik a jeho pitie trva nadalej.Rodina ma presviedca,nech sa vratim z kratsej cesty a rozvediem sa ,ze s alkoholikom a jeho pozickami budem mat tazky zivot a ked budeme mat deti,budu trpiet vsetci.Zufala som z toho,ze neviem ako sa mam rozhodnut. Na jednej strane realita nevhodneho vyberu partnera,na druhej strane moja silna viera v Boha. Bola som sa poradit aj s fararom,kde som mu povedala,ze partner ma pred sobasom neinformoval o svojich problemoch s alkoholom a pozickami a ze by som chcela sobas anulovat. Jeho odpoved bola taka,ze musim byt trpezliva a modlit sa pre jeho zachranu,obetovat sa a nemysliet na seba a stat pri nom v dobrom aj v zlom. Takze teraz trpim,lebo takyto start do manzelstva som si ani v tom najhorsom sne nepredstavovala,a v pripade rozchodu budem zatratena zo strany cirkvy mojim nedodrzanym manzelskym slubom pred oltarom. Prosim poradte ako to zvladnut a za akych podmienok moze byt sobas anulovany.Dakujem.

lentilka58

takže. kludne si môžeš požiadať o anulovanie manželstva, ktoré si myslím je už aj tak neplatné. nerozhoduje henď o tom pápež, ale cirkevný sud. to je taký istý ako štátny, obhajca a odporca. tak musiš dokázať, že ti o týchto skutočnostiach nepovedal. tým pádom to manželstvo zneplatnuje, keďže za okiolnosti, keby si to bola vedela by si toto manž. neuzavrela. tým pádom bolo uzavreté na podvode a je neplatne. ak ti váš farár nerozumie, tak sa kludne obráť hneď vyššie a potom sa tým už bude musieť zaoberať aj on. alebo na neho zatlač a povedz mu o čom vlastne točí, keď fakty su takéto. inak pri tom musí byť fakt aj civilný rozvod, alebo aspoň podanie žiadosti na rozvod, aby sa tým cirk. sud zaoberal. tak veľa šťastia a rieš to....

beata11

Dakujem vsetkym za prispevky,ste zlati,ze ste ma povzbudili a vyjadrili svoj nazor na moj problem.Musim si to vsetko upratat v hlave,stale je to pre mna sok,ved som len tri mesiace vydata.Musim to vyriesit,lebo sa z toho zblaznim,ja nechcem takto zit,hoci som vstupovala do manzelstva len s tymi najlepsimi umyslami.
Momentalne som v citovom rozpolozeni,preto sa aj kazdeho pytam na nazor.Viem,ze vsetko, co sa bude diat dalej bude zavisiet len od mojho rozhodnutia.

jajka001_

hm no dufam ze nie vsetci farari su taki alibisti
boh urcite nechce aby si trpela, mas svoj rozum a volu, pouzi ju. mas moznost volby, tak ju vyuzi.
ja by som sa nenatahovala s anulovanim,papierovacky, byrokracia, politika.... odstahuj sa, podaj ziadost o rozvod. cirkev a boh nie je to iste, to si treba uvedomit.

bazalka

No aj ja som veriaca, ale v tomto prípade si myslím, že to nie je o tom zostať s manželom v dobrom aj v zlom, pretože on ti zatajil, že má problémy s alkoholom a s peniazmi. Čiže ťa oklamal. Keby ti to nezatajil a povedal ti o tom, tak v tom prípade by to bolo o tom, že si o tom vedela a aj napriek tomu si si ho zobrala a musíš s ním ostať v dobrom aj zlom. Lenže on ťa oklamal a z môjho pohľadu by nemal byť problém manželstvo anulovať, lebo bolo založené na klamstve.

ivi_ka87

Ahoj,
myslím, že by si sa so svojim problémom mala obrátiť na niekoho, kto sa venuje cirkevnému právu, ten by Ti vedel asi najlepšie poradiť.
Aspoň tak v skratke, čo sa podarilo nájsť mne: relevantné zániky manželstva podľa cirkevného práva:
- prehlásením za neplatné pred cirkevným súdom (vraj je to najčastejšia otázka, ktorú tieto súdy riešia) + potom by si sa musela ešte normálne rozviesť pred civilným súdom
-cirkevné rozviazanie manželstva pápežom (dochádza k nemu len vo výnimočných prípadoch) - ak nedošlo k naplneniu manželstva, čo je v rozpore s jeho prirodzeným účelom
- na základe privilégia viery alebo v prospech viery (to sa dá použiť len keď je jeden s manželov neveriaci)

Alebo môžeš skúsiť dosiahnuť aspoň rozluku manželstva, keď to oficiálne pred cirkvou nezanikne, ale nebudete mať povinnosť spoločne žiť (tam by podľa mňa dôvod bol: keď je manžel pre teba zdrojom vážneho nebezpečia a pre dušu a telo alebo je život s ním pre teba príliš tvrdý)

Ale tiež si myslím, že bez ohľadu na to, ako to dopadne pred cirkvou, tak by si nemala trpieť za niečo, za čo nemôžeš. A hlavne si daj pozor a nezabudni, že máte bezpodielové vlastníctvo, to znamená, že dlhy, ktoré odteraz narobí, budú aj tvoje.

ojka

1. karioll to tvrdíš,ty,..ale je to len jeden z nazorov, tak fajn(:
2. beata11 určite je ťažké žiť po boku takého človeka, tak by sa to važne malo nejak riešiť a ak chceš, tak si skus tuto niečo prečítať ec.europa.eu. ale neviem, či to bude to čo hladáš. Držím palce, aby sa dali tieto veci čímskôr do poriadku.

sajfina

odíď čím skôr,to mám najradšej tie farárske kecičky,ako máš trpieť a stáť pri ňom...prečo by si sa mala obetovať pre toho,kto o to ani nestojí?to akože kvôli nejakej viere si chceš pokašlať celý zvyšok života?rodina ti dobre radí,odíď od neho,či už anulovaním alebo rozvodom.

cajik

Vsetci tu maju pravdu. Znici ta psychicky.. a to je horsie, nez keby ti daval facky.. Viem ako alkoholizmus dokaze znicit cele rodiny, takze viem o com hovorim.