Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ansilan

cps 25x10 mg (fľ.skl.hnedá)

Súhrn

Názov
Ansilan
Balenie
cps 25x10 mg (fľ.skl.hnedá)
ATC Skupina
70
Kód
96175

Príbalový leták (PIL)

Príloha č. 2 k Rozhodnutiu ku zmene registrácie , ev. č.0069/2003

Písomná informácia pre používateľa

ANSILAN ®

(medazepamum)

LIEKOVÁ FORMA

kapsuly

Držiteľ rozhodnutia o registrácii

Lek Pharmaceuticals d.d. Verovškova 57

1526 Ljubljana Slovinsko

KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Každá kapsula obsahuje: 10 mg medazepamum(medazepam)

Pomocné látky: lactosum monohydricum (monohydrát laktózy), silica colloidalis anhydrica (koloidný oxid kremičitý), magnesii stearas (magnéziumstearát).

Farmakoterapeutická skupina

anxiolytikum

Charakteristika

Medazepam je psychotropná látka(s účinkom na duševný stav človeka)zo skupiny benzodiazepínov.

V nízkych dávkach znižuje psychické napätie, zmierňuje nepokoj a úzkosť,vo väčších dávkach vykazuje utišujúci (sedatívny) účinok a znižuje svalové napätie. Medazepam pôsobí na základné emocionálne poruchy: strach, úzkosť, napätie a nespavosť. Zmierňuje psychosomatické poruchy v srdcovo-cievnom, tráviacom, dýchacom a močovo-pohlavnom systéme a obnovuje narušenú neurovegetatívnu rovnováhu.

Indikácie

Na symptomatickú liečbu akútnych a chronických stavov úzkosti, napätia a rozrušenia.

Upozornenie

Nie všetky stavy úzkosti,napätia a rozrušenia vyžadujú medikamentóznu terapiu.Často sú prejavom telesného alebo duševného ochorenia a je možné ich ovplyvniť inými opatreniami prípadne liečbou

základného ochorenia.

Kontraindikácie

Ansilan neužívajte, ak ste precitlivený na medazepam alebo nejakú inú zložku tohto liečiva alebo iné benzodiazepíny

Ansilan sa nesmie podávať pri myasthenia gravis (choroba prejavujúca sa rýchlou únavou až obrnou svalov), pri poruchách koordinácie,pri ťažkých respiračných ochoreniach, pri krátkodobom spánkovom zastavení dýchania, pri syndróme závislosti v anamnéze, pri precitlivenosti na medazepam a iné súčasti lieku alebo na iné benzodiazepíny.

Ansilan sa nesmie podávať pri vážnych poškodeniach pečene, pri žltačke, akútnom glaukome s uzavretým uhlom, pri akútnej otrave alkoholom, alebo pri otrave látkami tlmiacimi centrálny nervový systém.

Nežiaduce účinky

Často treba rátať s nasledujúcimi nežiaducimi účinkami:

Nežiaduco silné upokojenie počas dňa ako aj únava (ospanlivosť,malátnosť,omámenosť,predĺžený reakčný čas),pocit závratu,poruchy chôdze a pohybu (ataxia), bolesti hlavy, zmätenosť,časovo ohraničené výpadky pamäte (anterográdna amnézia).

Ráno po večernom podaní môžu reakčnú schopnosť znížiť pretrvávajúce účinky (poruchy koncentrácie a zvyšková únava).

Kvôli výraznému myorelaxačnému účinku Ansilanu je najmä u starších pacientov potrebná opatrnosť (nebezpečenstvo pádu).

Zriedkavé sú poruchy gastrointestinálneho traktu (nevoľnosť, vracanie, ťažkosti v nadbruší, zápcha,hnačka),žltačka,zadržanie moču, kŕč hlasiviek, bolesti v hrudníku, pokles krvného tlaku,

spomalenie srdcového tepu( bradykardia), skleslosť (depresia),zníženie pohlavnej žiadostivosti a u žien poruchy menštruácie,zvýšenie chuti do jedla, suchosť v ústach, alergické zmeny kože (ako

napr.svrbenie,začervenanie kože, kožná vyrážka) ako aj útlm dýchania.

Utlm dýchania sa môže zvýrazniť pri dýchavici spôsobenej zúžením dýchacích ciest a u pacientov s poškodením mozgu.Toto treba vziať do úvahy najmä pri podávaní súčasne s inými centrálne pôsobiacimi látkami.

U pacientov trpiacich depresívnym ochorením sa môže zvýrazniť symptomatika.

Nežiaduce účinky vo všeobecnosti po redukcii dávky ustúpia a spravidla je možné zabrániť im starostlivým individuálnym stanovením dennej dávky.

Pri vysokom dávkovaní a dlhšom užívaní Ansilanu sa môžu vyskytnúť reverzibilné poruchy ako spomalená alebo nezreteľná reč (poruchy artikulácie), poruchy zraku, dvojité videnie (diplopia),

nejasné videnie(nystagmus), neisté pohyby a chôdza.

Liečbu Ansilanom treba ukončiť,ak sa vyskytnú halucinácie ako aj “paradoxné“ reakcie,ako napr.akútne stavy rozrušenia,úzkosť,samovražedné úmysly (suicidalita),nespavosť,návaly zlosti, častejšie svalové spazmy.

Pri dlhšom alebo opakovanom užívaní Ansilanu sa môže znížiť jeho účinnosť (vznik tolerancie).

Pri náhlom vysadení lieku po dlhšom každodennom užívaní sa cca po 2 - 4 dňoch môže objaviť nespavosť a zvýšené množstvo snov.Úzkosť, stavy napätia ako aj rozrušenie a vnútorný nepokoj sa môžu opätovne dostaviť vo zvýšenej miere.Súhrn príznakov sa môže prejaviť triaškou a potením

a vystupňovať sa až do nebezpečných telesných (napr. záchvaty kŕčov) a duševných reakcií ako sú

symptomatické psychózy (napr. abstinenčné delírium).Preto sa liečba musí ukončiť postupne.

Ansilan má primárny návykový potenciál.Už pri každodennom užívaní počas niekoľkých týždňov je nebezpečenstvo vývoja závislostí.Platí to nielen pri nadmernom užívaní osobitne vysokých dávok,ale aj pre terapeutický rozsah dávok.

Ak na sebe pozorujete nežiaduce účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto informácii pre používateľa, informujte o tom prosím svojho lekára alebo lekárnika.

Liekové a iné interakcie

Alkohol a látky s účinkom na centrálnu nervovú sústavu, napr.lieky používané pri psychických poruchách( neuroleptiká a psychofarmaká), niektoré lieky proti bolesti (analgetiká), na spanie (hypnotiká), na znecitlivenie (anestetiká),na potlačenie alergických reakcií (antihistaminiká) a pri epileptických záchvatoch (antikonvulzíva), pri súbežnom užívaní s liekom Ansilan . Niektoré látky, napr. antidepresíva, isté antibiotiká, cimetidín a propranolol môžu zvýšiť účinky Ansilanu z dôvodu zníženého metabolizmu a vylučovania medazepamu.

Učinok myorelaxancií sa môže zosilniť.

Pri súbežnom užití cimetidínu,disulfiramu a omeprazolu sa účinok Ansilanu môže zosilniť alebo predĺžiť.

Pri fajčení sa môže urýchliť vylučovanie Ansilanu.

Teofylin v nižšom dávkovaní ruší Ansilanom vyvolané upokojenie . Ansilan môže potlačiť účinky levodopy.

V zriedkavých prípadoch môže Ansilan utlmiť metabolizmus fenytoinu a zvýšiť jeho účinok. Fenobarbital a fenytoin môžu spomaliť metabolizmus medazepamu.

Na základe pomalej eliminácie Ansilanu sa aj po skončení liečby Ansilanom ešte musí rátať s možnými nežiaducimi účinkami.

U pacientov, ktorí sa dlhodobo liečia inými liekmi, ako napr.centrálne pôsobiacimi antihypertenzívami,beta-blokátormi,antikoagulanciami,antidiabetikami,srdcovými glykozidmi

a kontraceptívami,nie je možné predvídať druh a rozsah nežiaducich účinkov.Ošetrujúci lekár by preto

mal byť pred podávaním Ansilanu informovaný,či sa u pacienta nevykonáva táto dlhodobá liečba.Preto je pri súbežnom užívaní týchto liekov,najmä na začiatku liečby potrebná osobitná opatrnosť.

Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie sa riadi individuálnou reakciou,vekom a hmotnosťou pacienta ako aj druhom a závažnosťou ochorenia. Pritom platí zásada udržiavať dávku čo najnižšiu a dobu liečby čo najkratšiu. Ak nie je predpísané inak,platia nasledujúce odporúčané dávky:

Liečba stavov napätia, rozrušenia a úzkosti:

Denná dávka je spravidla 1- 3 tablety Ansilanu (zodpovedá 10 - 30 mg medazepamu) rozdelené na 2

-3 jednotlivé dávky alebo ako jedna večerná dávka.Podľa potreby sa môže denná dávka zvýšiť (zohľadňujúc všet-

ky preventívne upozornenia) až na 6 tabliet Ansilanu (čo zodpovedá 60 mg medazepamu).Ťažisko liečby treba klásť na večer.

Vyššie dávkovanie je nutné len v zriedkavých prípadoch (napr. psychiatrické a neurologické

ochorenia)

a spravidla sa realizuje len pri hospitalizácii.

Zvláštne dávkovanie:

U starších a oslabených pacientov ako aj u pacientov so srdcovou nedostatočnosťou a/alebo nízkym tlakom (hypotenziou),ktorí častejšie reagujú na benzodiazepíny silnejšie ako je potrebné, ako aj u pacientov s organickými zmenami mozgu,je podanie potrebné starostlivo zvážiť (dodržiavame dávkovaciu schému).Platí to aj pre pacientov s obmedzenou funkciou pečene alebo obličiek.

Tablety sa užívajú počas dňa, nezávisle od času jedla, nerozhryznuté a s dostatočným množstvom tekutiny.

Večer treba liek užiť asi ½ hodiny pred spaním a nie na plný žalúdok, pretože inak sa musí rátať s predĺženým nástupom účinku a - v závislosti od dĺžky spánku - so silnejšími nežiaducimi účinkami nasledujúce ráno.

Pri akútnych ochoreniach by sa malo užívanie Ansilanu obmedziť na jednotlivé dávky alebo niekoľko dní.

Pri chronických ochoreniach sa dĺžka liečby riadi ich priebehom.Po dvojtýždennom každodennom podá-

vaní by mal lekár zistiť pomocou postupného zníženia dávky ,či je ďalšia liečba Ansilanom účelná. Liečba by však nemala trvať dlhšie ako 4 týždne.

Pri dlhodobej terapii sa odporúčajú kontroly krvného obrazu a funkcie pečene.

Pri dlhšom podávaní (viac ako týždeň ) by sa pri vysadení Ansilanu mala jeho dávka znižovať postupne.

Pritom sa musí vziať do úvahy prechodný výskyt možných abstinenčných príznakov (Pozri Nežiaduce účinky ).

Upozornenie

Podobne ako všetky benzodiazepíny aj Ansilan sa má opatrne podávať starším a oslabeným pacientom, ako aj pacientom s mozgovým poranením alebo organickým poškodením mozgu. U týchto pacientov aj malé dávky lieku môžu silne tlmiť centrálny nervový systém.

Skôr ako začnete užívať Ansilan, lekár by mal skontrolovať činnosť pečene a obličiek. Pokiaľ máte výrazne poškodenú činnosť obličiek, lekár vám primerane zníži dávku, pri závažnejšom znížení činnosti pečene vám môže navrhnúť prerušenie liečby.

Počas liečby Ansilanom sa nesmú konzumovať alkoholické nápoje, alebo užívať látky tlmiace centrálny nervový systém. Ak užívate iné lieky, predovšetkým antipsychotiká (látky na liečbu duševných porúch) alebo antidepresíva (látky na potlačenie depresií), informujte svojho lekára. Súbežné užívanie Ansilanu s inými benzodiazepínmi môže zapríčiniť vznik závislosti. Nezvyšujte dávky, ktoré vám predpísal lekár a ani nepredlžujte liečbu stanovenú lekárom. Ak by ste z akýchkoľvek príčin mali zvýšiť dávku, alebo predĺžiť liečbu, poraďte sa ešte pred koncom terapie so svojím lekárom. Mal by vám poradiť postupne znižovať dávky a kontrolovať krvný obraz a činnosť pečene.Najneskôr po 4 týždňoch užívania by sa mal lekár rozhodnúť,či sa musí v liečbe pokračovať.Pri súbežnom užívaní medazepamu lítiom, neuroleptikami, antidepresívami, analgetikami, hypnotikami, antihistaminikami a liekmi tlmiacimi centrálny nervový systém, zvlášť alkohol treba zvýšenú opatrnosť.

V prípade zabudnutej dávky užite v ďalšom stanovenom čase predpísanú dávku,avšak v žiadnomprípade dávku nezdvojnásobujte.

Podávanie deťom

Klinické skúsenosti s touto skupinou pacientov nie sú dostatočné.Nikdy nepodávajte liek deťom z vlastného rozhodnutia.Prenechajte rozhodnutie o užívaní lieku lekárovi.

Používanie v gravidite a počas laktácie

Počas tehotenstva by ste Ansilan nemali užívať.Jeho podávanie pred pôrodom môže u novorodenca zapríčiniť zníženie krvného tlaku, útlm dýchania a abstinenčný syndróm slabé cicanie (tzv. “Floppy- Infant-Syndrom“). Jeho užívanie sa preto indikuje len v urgentných prípadoch, kde predpokladaný prínos je vyšší ako riziko, čo posúdi lekár. Dojčenie počas liečby sa neodporúča,pretože medazepam a jeho metabolity sa vylučujú do materského mlieka.Ak je liečba nevyhnutná, treba dojčenie ukončiť.

Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje

U jednotlivých pacientov môže toto liečivo podstatne znížiť schopnosť viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje alebo vykonávať iné nebezpečné činnosti, najmä ak sa liek užíva spolu s alkoholom. Preto je potrebné upustiť od vedenia vozidiel,obsluhy strojov alebo iných nebezpečných činností,prinajmenšom prvé dni liečby.Rozhodnutie v každom jednotlivom prípade patrí ošetrujúcemu lekárovi,ktorý zohľadní individuálnu reakciu a použité dávkovanie.

Predávkovanie

Pri každom zistení otravy by sa malo pomýšl'at' na možnost' viacnásobnej otravy užitím viacerých liekov, napríklad v samovražednom pokuse.

Príznaky predávkovania sa zvýrazňujú účinkom alkoholu a iných liečiv účinkujúcich centrálne tlmivo.

 1. Príznaky predávkovania

Príznakom ľahkeho predávkovania môže byt' napr. zmätenost', somnolencia, ataxia, dysartria, hypotenzia, svalová slabost'.

V prípadoch závažnej otravy môže dôjst'- k centrálnemu útlmu funkcií krvného obehu a srdca a dýchacích funkcií (zmodranie, bezvedomie až po zastavenie dychu, zastavenie srdca).V takýchto prípadoch je nutná intenzívna starostlivost'!

Vo fáze odoznenia sa môžu vyskytnúť závažné stavy rozrušenia.

 1. Terapeutické opatrenia pri predávkovaní

V skorom štádiu otravy je indikovaný výplach žalúdka a/alebo vracanie, ako aj iné opatrenia na zníženie vstrebávania (živočíšne uhlie).

Na zrušenie centrálne tlmivého účinku benzodiazepínov je k dispozícii špecifický antagonista

benzodiazepínov flumazenil.

Varovanie

Liek sa nesmie použiť po uplynutí času použiteľnosti, ktorý je vyznačený na obale.

Uchovávanie

Uchovávajte mimo dosahu detí. Uchovávať pri teplote do 25 °C.

Balenie

Liekovka z tmavého skla,papierová skladačka,písomná informácia pre používateľa. Veľkosť balenia:25 kapsúl

Dátum poslednej revízie textu:

Súhrn charakteristických vlastností (SPC)

Príloha č.1 k Rozhodnutiu o predľžení registrácie,ev.č.1435/2000

SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU

1.NÁZOV LIEKU

Ansilan ®

MEDAZEPAMUM

 1. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE LIEKU

Každá kapsula obsahuje: 10 mg medazepamum

 1. LIEKOVÁ FORMA

Kapsuly

 1. KLINICKÉ ÚDAJE

 1. Terapeutické indikácie

Na symptomatickú liečbu akútnych a chronických stavov úzkosti, napätia a rozrušenia.

Nie všetky stavy úzkosti,napätia a rozrušenia vyžadujú medikamentóznu terapiu.Často sú prejavom telesného alebo duševného ochorenia a je možné ich ovplyvniť inými opatreniami prípadne liečbou základného ochorenia.

 1. Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie sa riadi individuálnou reakciou,vekom a hmotnosťou pacienta ako aj druhom

a závažnosťou ochorenia. Pritom platí zásada udržiavať dávku čo najnižšiu a dobu liečby čo najkratšiu. Ak nie je predpísané inak,platia nasledujúce odporúčané dávky:

Liečba stavov napätia, rozrušenia a úzkosti:

Denná dávka je spravidla 1- 3 tablety Ansilanu (zodpovedá 10 - 30 mg medazepamu) rozdelené na 2 -3 jednotlivé dávky alebo ako jedna večerná dávka.Podľa potreby sa môže denná dávka zvýšiť (zohľadňujúc všet- ky preventívne upozornenia) až na 6 tabliet Ansilanu (čo zodpovedá 60 mg medazepamu).Ťažisko liečby treba klásť na večer.

Vyššie dávkovanie je nutné len v zriedkavých prípadoch (napr. psychiatrické a neurologické ochorenia) a spravidla sa realizuje len pri hospitalizácii.

Zvláštne dávkovanie:

U starších a oslabených pacientov ako aj u pacientov so srdcovou insuficienciou a/alebo hypotenziou, ktorí častejšie reagujú na benzodiazepíny silnejšie ako je potrebné, ako aj u pacientov s organickými zme-

nami mozgu,je podanie potrebné starostlivo zvážiť (dodržiavame dávkovaciu schému).Platí to aj pre pacien- tov s obmedzenou funkciou pečene alebo obličiek.

Tablety sa užívajú počas dňa, nezávisle od času jedla, nerozhryznuté a s dostatočným množstvom tekutiny. Večer treba liek užiť asi ½ hodiny pred spaním a nie na plný žalúdok, pretože inak sa musí rátať s predĺženým

nástupom účinku a - v závislosti od dĺžky spánku - so silnejšími nežiaducimi účinkami nasledujúce ráno.

Pri akútnych ochoreniach by sa malo užívanie Ansilanu obmedziť na jednotlivé dávky alebo niekoľko dní.

Pri chronických ochoreniach sa dĺžka liečby riadi ich priebehom.Po dvojtýždennom každodennom podá- vaní by mal lekár zistiť pomocou postupného zníženia dávky ,či je ďalšia liečba Ansilanom účelná. Liečba by však nemala trvať dlhšie ako 4 týždne.

Pri dlhodobej terapii sa odporúčajú kontroly krvného obrazu a funkcie pečene.

Pri dlhšom podávaní (viac ako týždeň ) by sa pri vysadení Ansilanu mala jeho dávka znižovať postupne. Pritom sa musí vziať do úvahy prechodný výskyt možných abstinenčných príznakov (Pozri Nežiaduce účinky ).

 1. Kontraindikácie

Ansilan neužívajte, ak ste precitlivený na medazepam alebo nejakú inú zložku tohto liečiva alebo iné benzodiazepíny.

Ansilan sa nesmie podávať pri myasténii gravis,cerebrálnych a spinálnych ataxiach, pri ťažkých respiračných poruchách, spánkovom apnoe, závislosti v anamnéze.

Ďalšími chorobnými stavmi, pri ktorých sa Ansilan nesmie podávať sú ťažké poškodenie pečene, žltačka, akútny glaukóm s uzavretým uhlom, akútna otrava alkoholom,hypnotikami,analgetikami, ale aj

psychofarmakami (neuroleptikami,antidepresívami a lítiom).

 1. Špeciálne upozornenia

Rizikové skupiny,preventívne opatrenia:

Na začiatku terapie by mal ošetrujúci lekár kontrolovať individuálnu reakciu pacienta na liek,aby mohol

čo najskôr rozpoznať eventuálne predávkovanie.Platí to najmä pre starších a oslabených pacientov, ako aj pre pacientov s organickými poruchami mozgu, obehovou alebo dychovou insuficienciou, ako aj zníženou funkciou pečene alebo obličiek.

Ďalej by sa mali pacientom podať presné pokyny,ako sa správať v každodennom živote s ohľadom na ich špecifickú životnú situáciu (napr.zamestnanie).Pri viactýždňovom užívaní Ansilanu je nebezpečenstvo vzniku psychickej a fyzickej závislosti.V užívaní by sa malo pokračovať len pri naliehavej indikácii po starostlivom uvážení terapeutického úžitku oproti riziku návyku a závislosti.

Po ambulantnom podaní na diagnostické účely by mal pacient opustiť ambulanciu až za hodinu a len v sprievode inej osoby.

Ďalej treba pacienta upozorniť,že nesmie požívať alkohol.

 • Liekové a iné interakcie

Alkohol a látky s účinkom na centrálnu nervovú sústavu, napr. neuroleptiká, niektoré analgetiká, hypnotiká,psychofarmaká,anestetiká, antihistaminiká a antikonvulzíva pri súbežnom užívaní s liekom Ansilan môžu ovplyvniť jeho účinok t.j.zosilniť . Niektoré látky, napr. antidepresíva, isté antibiotiká, cimetidín a propranolol môžu zvýšiť účinky Ansilanu z dôvodu zníženého metabolizmu a vylučovania medazepamu.

Učinok myorelaxancií sa môže zosilniť.

Pri súbežnom užití cimetidínu,disulfiramu a omeprazolu sa účinok Ansilanu môže zosilniť alebo predĺžiť.

Pri fajčení sa môže urýchliť vylučovanie Ansilanu.

Teofylin v nižšom dávkovaní ruší Ansilanom vyvolané upokojenie . Ansilan môže potlačiť účinky levodopy.

V zriedkavých prípadoch môže Ansilan utlmiť metabolizmus fenytoinu a zvýšiť jeho účinok. Fenobarbital a fenytoin môžu spomaliť metabolizmus medazepamu.

Na základe pomalej eliminácie Ansilanu sa aj po skončení liečby Ansilanom ešte musí rátať

s možnými nežiaducimi účinkami.

U pacientov,ktorí sa dlhodobo liečia inými liekmi, ako napr.centrálne pôsobiacimi antihypertenzívami,beta-blokátormi,antikoagulanciami,antidiabetikami,srdcovými glykozidmi

a kontraceptívami,nie je možné predvídať druh a rozsah nežiaducich účinkov.Ošetrujúci lekár by preto mal byť pred podávaním Ansilanu informovaný,či sa u pacienta nevykonáva táto dlhodobá

liečba.Preto je pri súbežnom užívaní týchto liekov,najmä na začiatku liečby potrebná osobitná

opatrnosť.

 • Používanie v gravidite a počas laktácie

Bezpečnosť užívania lieku Ansilan počas tehotenstva nebola potvrdená. Jeho podávanie pred pôrodom môže spôsobiť nízky krvný tlak, potlačenie dýchania a abstinenčný syndróm u novorodenca. Jeho užívanie sa preto indikuje len v urgentných prípadoch, kde predpokladaný prínos je vyšší ako riziko, čo posúdi lekár. Dojčenie počas liečby sa neodporúča,pretože medazepam a jeho metabolity sa vylučujú do materského mlieka.U novorodencov sa dlhšie metabolizuje ako u detí a dospelých.

Zdá sa,že riziko vrodených chýb pri užívaní terapeutických dávok benzodiazepínov je malé, Aj keď z niektorých epidemiologických štúdií vyplýva zvýšené riziko vzniku rázštepu.

Existujú hlásenia prípadov vrodených chýb a duševnej retardácie prenatálne exponovaných detí po predávkovaní a otravách.

Pri užívaní medazepamu počas tehotenstva vo vysokých dávkach alebo dlhší čas môže návyk

a závislosť spôsobiť postnatálne abstinenčné príznaky (hyperaktivita,dráždivosť,hypotónia, slabý cicací reflex atď.)

Užitie počas pôrodu môže spôsobiť “Floppy-Infant-Syndrom.“

 1. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje

U jednotlivých pacientov môže toto liečivo podstatne znížiť schopnosť viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje alebo vykonávať iné nebezpečné činnosti, najmä ak sa liek užíva spolu

s alkoholom. Preto je potrebné upustiť od vedenia vozidiel,obsluhy strojov alebo iných nebezpečných činností,prinajmenšom počas prvých dní liečby.Rozhodnutie v každom jednotlivom prípade patrí ošetrujúcemu lekárovi,ktorý zohľadní individuálnu reakciu a použité dávkovanie.

 1. Nežiaduce účinky

Často treba rátať s nasledujúcimi nežiaducimi účinkami:

nežiaduco silné upokojenie počas dňa ako aj únava (ospanlivosť,malátnosť,omámenosť,predĺžený reakčný čas),pocit závratu,ataxia, bolesti hlavy, zmätenosť,anterográdna amnézia.

Ráno po večernom podaní môžu reakčnú schopnosť znížiť pretrvávajúce účinky (poruchy koncentrácie a zvyšková únava).

Kvôli výraznému myorelaxačnému účinku Ansilanu je najmä u starších pacientov potrebná opatrnosť (nebezpečenstvo pádu).

Zriedkavé sú poruchy gastrointestinálneho traktu (nevoľnosť, vracanie, ťažkosti v nadbruší, zápcha,hnačka),žltačka,zadržanie moču, kŕč hlasiviek, bolesti v hrudníku, pokles krvného tlaku,

bradykardia, skleslosť (depresia),zníženie pohlavnej žiadostivosti a u žien poruchy

menštruácie,zvýšenie chuti do jedla, suchosť v ústach, alergické zmeny kože (ako napr.svrbenie,začervenanie kože, kožná vyrážka) ako aj útlm dýchania.

Dychová depresia sa môže zvýrazniť pri obštrukcii dýchacích ciest a u pacientov s poškodením mozgu.Treba to vziať do úvahy najmä pri podávaní súčasne s inými centrálne pôsobiacimi látkami. U pacientov trpiacich depresívnym ochorením sa môže zvýrazniť symptomatika.

Nežiaduce účinky vo všeobecnosti po redukcii dávky ustúpia a spravidla je možné zabrániť im

starostlivým individuálnym stanovením dennej dávky.

Pri vysokom dávkovaní a dlhšom užívaní Ansilanu sa môžu vyskytnúť reverzibilné poruchy ako spomalená alebo nezreteľná reč (poruchy artikulácie),poruchy zraku (diplopia, nystagmus),neisté pohyby a chôdza.

Liečbu Ansilanom treba ukončiť,ak sa vyskytnú halucinácie ako aj “paradoxné“ reakcie,ako napr.akútne stavy rozrušenia,úzkosť,suicidalita,nespavosť,návaly zlosti, častejšie svalové spazmy. Pri dlhšom alebo opakovanom užívaní Ansilanu sa môže znížiť jeho účinnosť (vznik tolerancie).

Pri náhlom vysadení lieku po dlhšom každodennom užívaní sa cca po 2 - 4 dňoch môže objaviť

nespavosť a zvýšené množstvo snov.Úzkosť, stavy napätia ako aj rozrušenie a vnútorný nepokoj sa môžu opätovne dostaviť vo zvýšenej miere.Súhrn príznakov sa môže prejaviť triaškou a potením

a vystupňovať sa až do nebezpečných telesných (napr. záchvaty kŕčov) a duševných reakcií ako sú symptomatické psychózy (napr. abstinenčné delírium).Preto sa liečba musí ukončiť postupne. Ansilan má primárny návykový potenciál.Už pri každodennom užívaní počas niekoľkých týždňov je

nebezpečenstvo vývoja závislostí.Platí to nielen pri nadmernom užívaní osobitne vysokých dávok,ale

aj pre terapeutický rozsah dávok.

 1. Predávkovanie

Pri každom zisteni otravy by sa malo pomýšl'at' na možnost' viacnásobnej otravy užitím viacerých

liekov, napríklad pri samovražednom pokuse.

Príznaky predávkovania sa zvýrazňujú účinkom alkoholu a iných liečiv účinkujúcich centrálne tlmivo.

 1. Príznaky predávkovania

Príznakom ľahkého predávkovania môže byt' napr. zmätenost', somnolencia, ataxia, dysartria, hypotenzia, svalová slabost'.

V prípadoch závažnej otravy môže dôjst' k centrálnej depresii funkcii krvného obehu a srdca a dýchacích funkcií (cyanóza, bezvedomie až po zastavenie dychu, zastavenie srdca). (Intenzívna starostlivost'!)

Vo fáze odoznievania sa môžu vyskytnút' závažné stavy rozrušenia.

 1. Terapeutické opatrenia pri predávkovaní

V skorom štádiu otravy je indikovaný výplach žalúdka a/alebo vracanie, ako aj iné opatrenia na zníženie resorpcie (živočíšne uhlie).

Popri kontrole dýchania, tepovej frekvencie, krvného tlaku a telesnej teploty je vo všeobecnosti indikovaná náhrada tekutín ako aj podporné opatrenia a pripravenosť na intenzívnu starostlivosť, ak by sa príp. vyskytla obštrukcia dýchacích ciest.

Pri hypotenzii sa môžu podávať sympatomimetiká. Pri dychovej insuficiencii, ktorá môže byť podmienená aj periférnou svalovou relaxáciou, asistované dýchanie.

Antagonisty morfínu sú kontraindikované.

Na základe vysokej väzby na bielkoviny plazmy a veľkého distribučného objemu medazepamu príp. jeho metabolitov je forsírovaná diuréza alebo hemodialýza pri "čistých" otravách medazepamom málo užitočná.

Na zrušenie centrálne tlmivého účinku benzodiazepínov je k dispozícii špecifický antagonista benzodiazepínov flumazenil.

 1. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

 1. Farmakodynamické vlastnosti Farmakoterapeutická skupina: anxiolytikum ATC: NO5B A 03

Medazepan je psychotropná látka zo skupiny benzodiazepínov. Tak ako iné bezodiazepíny, medazepam má anxiolytický, sedatívny, hypnotický účinok,vo vysokých dávkach aj myorelaxačné a antikonvulzívne pôsobenie.

Podobne ako všetky benzodiazepíny aj medazepam účinkuje predovšetkým na limbický systém (amygdaloidné jadrá a hypotalamus). Menej ovplyvňuje neokortex a retikulárnu formáciu v mieche, ktoré sú tiež distribučnými miestami benzodiazepínových receptorov.

Benzodiazepíny zvyšujú inhibičný účinok kyseliny gamma-aminomaslovej (GABA), väzbou na špecifické benzodiazepínové receptory v centrálnom nervovom systéme ako antagonista, čo vyvoláva pozitívne alosterické modulácie.

Ak sú GABA A receptory aktivované, uľahčuje sa prienik cez chloridový kanál, ako aj samotná väzba medzi GABA a chloridovým kanálom.Zosiľuje sa učinnosť GABA, ale len v určitom rozsahu.

Noradrenergný, serotonínergný a dopaminergný systém sú pod inhibičným vplyvom GABA. Benzodiazepíny môžu inhibovať ich aktivitu v závislosti od dávky. Pôsobia na základné emocionálne poruchy: strach, napätie, nepokoj a nespavosť.

Medazepam zmierňuje psychomotorické príznaky v oblasti kardiovaskulárneho, gastrointestinálneho, respiračného a urogenitálneho systému. Obnovuje narušenú neurovegetatívnu rovnováhu.

 1. Farmakokinetické vlastnosti

Medazepam sa ľahko absorbuje z gastrointestinálneho traktu. Jeho biologická dostupnosť sa pohybuje medzi 49 - 76 %. Maximálne hodnoty koncentrácie v krvi sa dosahujú do 1-2 hodín po podaní. Prakticky celé množstvo absorbovaného medazepamu sa viaže na bielkoviny plazmy a nepenetruje do krvných buniek.

Pečeňou sa rýchlo metabolizuje na aktívne a neaktívne metabolity. Najdôležitejšie sú aktívne metabolity medazepamu (desmetylmedazepam, diazepam, desmetyldiazepam, temazepam a oxazepam) ktoré sú zodpovedné za jeho terapeutický účinok.

Polčas eliminácie je krátky (2 hodiny) a výrazne sa líši od polčasu eliminácie jeho aktívnych

metabolitov: diazepamu a desmetyldiazepamu.

Pri dlhšom dennom užívaní (5 dní,50 mg perorálne)sa desmetyldiazepam kumuláciou stáva hlavným metabolitom.

Odbúravanie diazepamu prebieha prevažne v pečeni, pričom vznikajú rovnako aktívne metabolity desmetyldiazepam, temazepam a oxazepam.

Diazepam má eliminačný polčas 20 - 100 hodín. Vylučovanie prebieha prevažne renálne, čiastočne aj biliárne.

Eliminačný polčas aktívneho metabolitu desmetyldiazepamu je asi 50 - 80 hodín.

Aktívny metabolit.oxazepam sa glukurónuje v pečeni, vylučovanie prebieha prevažne renálne. Terminálny plazmatický polčas je medzi 6 -25 hodinami.

Priechodnosť cez placentu, laktácia:

Nie sú k dispozícii pokusy s prestupom medazepamu cez placentu. Pretože sa medazepam metabolizuje na diazepam, desmetyldiazepam a oxazepam a je dokázaný prestup týchto benzodiazepínov cez placentu, môže sa považovať za isté, že tieto účinné metabolity prechádzajú z materského do embryonálneho /fetálneho kompartimentu. Vo všeobecnosti je placentárny transfer benzodiazepínov v neskorom tehotenstve o niečo vyšší ako skorom tehotenstve.

Medazepam ako aj jeho aktívne metabolity sa vylučuje do materského mlieka.

 1. Predklinické údaje o bezpečnosti

Akútna toxicita

V štúdii akútnej toxicity sa zistila relatívne nízka toxicita medazepamu. V pokusoch u potkanov je LD50 po perorálnom podaní 900 mg/kg hmotnosti a 91 mg/kg hmotnosti po intravenóznom podaní. Toxický účinok bol spojený s nasledovnými symptómami: somnolencia, svalová slabosť a respiračné ťažkosti. Podobné symptómy sa prejavili u myší (LD50 710 mg/kg hmotnosti po p.o. podaní) a králikov (LD50 530 mg/kg hmotnosti po p.o. podaní).

Mutagenita/Karcinogenita

Dlhodobé pokusy na zvieratách nepotvrdili karcinogénny potenciál medazepamu.

Viaceré pokusy poskytli slabé dôkazy o mutagénnom potenciáli vo vysokých koncentráciách, ktoré však vysoko presahujú terapeutické dávky u I'udí.

Teratogenita

Nie sú k dispozícii pokusy s priechodom medazepamu cez placentu.Aktívne metabolity ,diazepam a oxazepam,prestupujú cez placentárnu bariéru. Medazepam aj jeho aktívne metabolity sa vylučujú do

materského mlieka.

Riziko vrodených chýb sa pri užívaní terapeutických dávok zdá malé, aj keď epidemiologické štúdie poskytli údaje o zvýšenom riziku vzniku rázštepov.

Existujú hlásenia prípadov vrodených chýb a duševnej retardácie prenatálne exponovaných detí po predávkovaní a otravách.Výsledky štúdií na zvieratách priniesli dôkazy o poruchách správania potomkov dlhodobo exponovaných samíc.

 1. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

 1. Zoznam pomocných látok

lactosum monohydricum,silica colloidalis anhydrica,magnesii stearas

 1. Inkompatibility

Nie sú známe.

 1. Čas použiteľnosti

5 rokov

 1. Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania

Uchovávať pri teplote do 25 °C Uchovávať mimo dosahu detí!

 1. Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia

Liekovka z tmavého skla,papierová skladačka,písomná informácia pre používateľa. Veľkosť balenia:25 kapsúl

 1. Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom

Len na lekársky predpis.

 1. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Lek Pharmaceuticals d.d.

Verovškova 57, 1526 Ljubljana, Slovinsko

 1. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

70/0171/96-S

 1. DÁTUM REGISTRÁCIE / DÁTUM PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Predĺženie registrácie do:

 1. DÁTUM POSLEDNEJ REVÍZIE TEXTU

Textová Inzercia

Osobný rozvoj inak

Riešenie Vašich osobných problémov jednoduchým, účinným a tým najprirodzenejším spôsobom. Staňte sa sebe tým najlepším liečiteľom.

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.