Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Môjmu 2 rocnému synovi bol v nose z výteru zistený pneumokok, ktorý je vraj citlivý na penicilín. Avšak môj syn je alergik a to tiež konkrétne na penicilín. Minulého roku bol naštastie zaockovaný prevenarom, pretože sme si už s pneumokokom svoje užili. V

Otázka

Môjmu 2 rocnému synovi bol v nose z výteru zistený pneumokok, ktorý je vraj citlivý na penicilín. Avšak môj syn je alergik a to tiež konkrétne na penicilín. Minulého roku bol naštastie zaockovaný prevenarom, pretože sme si už s pneumokokom svoje užili. V súcasnosti mu len noštek vystriekavam morskou solou (Physiomer), odsávam mu žlté soplíky, na ulahcenie vykašliavania mu podávam Stodal. Teploty ani iné problémy nemá. Naša p. lekárka nám zatial antibioka nedala, kvôli tej alergii. Tiež mu môžem do nošteka kvapkat Pamycon. Mohla by som Vás požiada? aj o Váš názor na riešenie tejto situácie?

Odpoveď

Očkovanie Prevenarom chráni proti invazívnym sérotypom pneumokokov (celkoce je asi 90 tzv. sérotypov Pneumokoka, ale nebezpečných je iba asi 12, z toho 7 sérotypov, proti ktorým chráni Prevenar poskytuje v epidemiologickej situácii na Slovensku a v dlhodobom časovom horizonte asi 80%nú protektivitu (ochranu) pred ťažkými, život ohrozujúcimi pneumokokovými infekciami. Pneumokok, ktorý má Váš synček v nose patrí s najväčšou pravdepodobnosťou medzi "krotké" pneumokoky. Po zaočkovaní by som tento nález bral ako nosičstvo neinvazívneho ("krotkého") typu a neznepokojoval by som sa. Zvýšená tvorba hlienu v nošteku môže ísť na úkor alergickej dispozície Vášho syna (ja by som u namiesto všetkých lieov, ktoré mu dávate skúsil podávať cetirizin alebo loratadin sirup - 1 odmerku denne po dobu troch mesiacov. Ide o protialergické lieky znižujúce o.i. aj hlienotvorbu. Mám zato, že ak je Váš syn alergický na penicilín, je možno alergický aj na bežné alergény. Situácia by sa pravedepodobne normalizovala k Vašej spokojnosti. Podstatné je, že takýto liečebný pokus s horeuvedenými liekmi je z hľadiska prípadných vedľajších účinkov bezpečný. Alergia na Penicilín sa dá diagnostikovať pomocou vyšetrenia špecif. IgE protilátok proti penicilínu.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať