Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Moja mama, ktorá trpí už druhý rok reumatickou artritídou, na ktorú berie lieky, zacala pred asi dvomi mesiacmi opúchat. Prvý opuch vznikol po aplikovaní lokálnej anestézie u zubára a opuchy sa neustále vracajú a sú stále castejšie, raz jej opuchne polovi

Otázka

Moja mama, ktorá trpí už druhý rok reumatickou artritídou, na ktorú berie lieky, zacala pred asi dvomi mesiacmi opúchat. Prvý opuch vznikol po aplikovaní lokálnej anestézie u zubára a opuchy sa neustále vracajú a sú stále castejšie, raz jej opuchne polovica tváre, potom jazyk, vyskytol sa už aj opuch ruky. Mama dlhodo berie antihistaminiká. Je alergická na prach a niektoré potraviny, avšak opuchy prichádzajú nepredvídane. Mama pre 6 rokmi prekonala aj onkologické ochorenie a boli jej odobraté niektoré lymfatické uzliny.

Odpoveď

Opuchové reakcie sú celkom určite podmienené imunologickou reakciou, ktorej spúšťačom môže byť teoreticky aj spomínané podanie lokálneho anestetika,alebo i zubno lekársky zákrok, najmä ak bolo prítomné nejaké infekčné ložisko v tkanivách okolo zuba. Stav si vyžaduje podrobné imuno-alergologické vyšetrenie so zameraním na možné alergické, ale i nealergické mechanizmy.V každom prípade by sa Vaša matka mala obrátiť v prvom rade na imuno-alergológa, ktorý ju má v sledovaní pre spomínanú alergiu a ktorý jej indikoval antihistaminiká.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať