Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Mam 33. rokov. Od 16 rokov mam alergiu na prach. Postupne mi pribudlo viac a viac alergii: na cigaretovy dym, niektore vonavky, studeny vzduch, atd. Pred styrmi rokmi som nadobudla alergiu na orechy (mala som anphylacticky sok, zachranili ma v nemocnici p

Otázka

Mam 33. rokov. Od 16 rokov mam alergiu na prach. Postupne mi pribudlo viac a viac alergii: na cigaretovy dym, niektore vonavky, studeny vzduch, atd. Pred styrmi rokmi som nadobudla alergiu na orechy (mala som anphylacticky sok, zachranili ma v nemocnici po pichnuti adrenalinu) a predtym sa mi objavila alergia na latex, kiwi, pomarancovu aromu, med, slnecnice cierne korenie a stiplavu papriku. Ked som v chladnom prostredi, tak zacnem strasne kychat, slzia mi oci, zacnem rozpravat na nos. Momentalne mam problemy s palenim hrdla. Moj lekar mi povedal, ze to moze byt asi acide reflax, no nedal mi ziadne lieky. Hrdlo ma stipe iba dole, pri hltane, nie hore. Cez den ma sem-tam stekli podnebie a usi. Zistila som, ze sa to stava pri zjedeni tychto veci: cierneho korenia, stiplavej papriky v hocijakom mnozstve a v hocijakom jedle, po zjedeni ovocia(pomarance, jablka, broskyne) alebo po vypiti dzusov (jahodovy, broskynovy, ceresnovy, hroznovy, atd.) Zabudla som na paradajky alebo paradajkovy pretlak. Neboli ma brucho, nepali ma zaha, len to hrdlo. Trva to uz 5-6 rokov.Co to moze byt? Dalej som zistila, ze mam pravdepodobne alergiu na mlieko. Ked vypijem mlieko, tak mam hnacku do 20 minut. K tomu ma stale trapili akne. Vynechala som mlieko na mesiac. Akne zmizli. Skusila som jest mlieko znovu, vsetko sa opat opakuje. Je to alergia? Od 25. rokov mojho zivota mam astmu. Striedavo som brala lieky Ventolin, Seretide-Adwaire, Syntholin, albuterol, symbicort a na alergiu clarinex, claritine, loratadine, alegra, xyzal. Moze ma palit hrdlo v dosledku niektoreho lieku, alebo to je fakt acide reflax?

Odpoveď

Zrejme ste naozaj pomerne silný alergik. Z vašich údajov však vyplýva, že napriek tomu, že viete, že máte alergiu trebárs na čierne korenie, papriku a pod.- tak tieto veci ďalej konzumujete. Je možné, že práve v dôsledku toho, že nedodržujete vylúčenie potravín (alebo pochutín), na ktoré ste alergická, sa Vaše alergie postupne stupňujú a nabaľujú o ďalšie látky.
Základom životosprávy alergika je vyhýbanie sa veciam, na ktoré je alergický, pokiaľ je to možné. Vylúčenie týchto potravín zo stravy by malo trvať aspoň 5 rokov, potom sa dá opatrne skúsiť, či alergia medzitým „nevyhasla“. Niekedy však je nutné určité veci vylúčiť doživotne, najmä také, po ktorých vznikli závažnejšie reakcie.
Pocity šteklenia na slizniciach po viacerých jedlách rastlinného pôvodu a koreninách však súvisí aj s tzv. orálnym alergickým syndrómom, ktorý sa vyskytuje ako sprievodný znak pri alergii na rôzne druhy peľov a znamená, že dané potraviny majú niektoré spoločné látky s peľmi, na ktoré je daný jedinec alergický. Takisto však platí, že ich treba vylúčiť (aspoň dočasne) zo stravy.
Pocit pálenia v hrdle môže byť ako prejavom potravinovej alergie, tak i prejavom refluxnej choroby pažeráka. To je ale už problém, ktorý by malo vyriešiť gastro-enterologické vyšetrenie, podobne ako aj problémy po konzumácii mlieka. Tieto môžu byť na podklade alergie na zložky mlieka, ale i na inom, nealergickom podklade.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať