Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ako predísť túto zimu problémom s dýchacími cestami?

Vonku je zima a v našich domácnostiach sa začalo kúriť. Práve tieto dve kombinácie spôsobujú niektorým z nás suchú a podráždenú pokožku. Ak ste navyše podobné typy ako ja, s častými problémami s dýchacími cestami, určite zažívate pocit suchej sliznice nosa a hrdla vždy po prebudení.
kasel

Zdroj: Shutterstock.com

Pre mňa to začala byť tento rok až príliš neznesiteľná situácia, a tak bolo treba zájsť po radu. Ako už veľa krát pred tým, aj teraz mi dala najlepšiu radu mama. Zaspomínali sme si, ako mi v detstve púšťala v izbe zvlhčovač vzduchu. Neviem koľkí z vás mali možnosť zažiť staré zvlhčovače, ale pre mňa to bola vtedy katastrofa. Hučalo to tak, že ste nemali šancu zaspať ani s vankúšom na hlave. Všetko okolo zvlhčovača bolo mokré, ako po veľkonočnej oblievačke a navyše, akosi zvláštne ten zvlhčovač zapáchal. Na základe tejto skúsenosti sa mi do toho veľmi nechcelo, ale hovorím si, doba pokročila, možno aj zvlhčovač vzduchu prekvapí.

Keďže som sa chcela vyvarovať zlej skúsenosti, prebehla som si najprv viaceré recenzie. Toto odporúčam spraviť každému pred kúpou produktov. Následne som si vybrala PHILIPS HU4803/01 pretože okrem hodnotení ma presvedčil aj obrázok. Oproti väčšine zvlhčovačov, tento vyzeral ozaj elegantne, takže bola uspokojená aj moja ženská stránka.

zvlhcovac

Zdroj: súkr.archív

Poskladať sa dal veľmi jednoducho, keďže sa skladá iba z troch častí a to zo spodnej časti, kde nalejete vodu, obrovského filtra a vrchnej časti s displejom. Všetko spolu zaklapnete a môžete ísť na to. Po zapnutí mi začali na displeji behať čísla. Zvlhčovač začal merať vlhkosť vzduchu v mojom byte. Najviac som sa však tešila, že nevydával takmer žiadne zvuky. Máte možnosť troch rýchlostí, pričom aj najvyššia rýchlosť je pomerne tichá. Plus môj najobľúbenejší nočný režim, keď je prístroj úplne ticho a dokonca sa vypne čiastočne aj displej.

zvlhcovac

Zdroj: súkr.archív

Zvlhčovač mi nameral v kuchyni vlhkosť okolo 42% a v spálni okolo 35%. Odporúčaná vlhkosť v miestnosti je od 40% do 60%. Podľa preferencie si viete priamo na displeji nastaviť 40%, 50% alebo 60% vlhkosť. A všetko ostatné už robí zvlhčovač, to znamená, že vypúšťa do miestnosti neviditeľný zvlhčený vzduch až kým nedosiahne požadovanú vlhkosť a potom už je len udržiavacia fáza. Ja som necítila žiadnu vlhkú paru, ani keď som prechádzala rukou ponad prístroj, iba jemný chladný vzduch.

Po prvej noci som sa zobudila spokojná, žiadne rušivé zvuky počas noci ma nezobudili. Veci naokolo aj zem bola suchá, a pritom bol vzduch zvlhčený na požadovanú hodnotu. Ale najväčšie plus bolo, že ma neštípalo hrdlo, ako sa mi to stávalo ostatné dni. Zvlhčovať sa dá prepnúť aj na nočný režim, v tom prípade modré svetlo z displeja žiari minimálne. To som sa však naučila prekryť niečím malým a v izbe bola tma. V nádobe ostalo dokonca ešte trocha vody. Neskôr som zistila, že prístroj sa sám vypne, ak sa voda minie, takže sa netreba báť, že by išiel na prázdno.

zvlhcovac

Zdroj: súkr.archív

Aktuálne používam zvlhčovač tretí týždeň a musím povedať, že môj problém s dýchaním sa vďaka tomu vo veľkej miere vyriešil. Aby som si to overila, skúsila som jednu noc zvlhčovač nezapnúť. Ráno som však rozdiel nepostrehla. V druhý týždeň používania som zvlhčovať nespustila dva dni po sebe a druhé ráno som už cítila opäť hrdlo a nos.

Zhrnutie klady:

  • Veľmi tichý chod, pri nočnom režime úplne bez zvukov
  • Digitálny inteligentný displej s vlhkomerom, ktorý prepočítava aktuálnu vlhkosť vzduchu
  • Inteligentný systém vypne a zapne zvlhčovač podľa potreby a podľa množstva vody v nádobe
  • Žiadna voda, nadmerná vlhkosť alebo para v okolí zvlhčovača
  • Zlepšenie dýchania, vymiznutie pocitu suchého hrdla a nosu, menej mi elektrizovali vlasy
  • Elegantný dizajn

Zhrnutie zápory:

  • Modré svetlo z displeja, ktoré žiari v tme, v nočnom režime je však nebadateľné
  • Väčšia starostlivosť o filter

Zaujímavý postreh pre mňa bol aj pocit chladu v noci, ktorý som pocítila pri 60% vlhkosti. Niekoho to môže potešiť, ja som však celkom zmrloš. Taktiež treba dbať na čistotu filtra, keďže určite chcete dýchať vzduch bez baktérií. Treba ho pravidelne prepláchnuť a nechať vyschnúť, aby sa nevytvorili plesne. To je ale asi štandard, ktorý by bol aj pri iných zvlhčovačoch s filtrom. Každopádne, PHILIPS HU4803/01 sa čistí úplne jednoducho.

Ak sa tiež trápite s dýchacími problémami v období kúrenia, verím, že vám moja skúsenosť pomôže. Zdravie máme iba jedno a niekedy sa dá problém vyriešiť pomerne jednoducho aj vďaka takýmto šikovným vynálezom.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať