Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Verejné zdravotné poistenie

Reforma zdravotníctva prináša výrazné zmeny v systéme zdravotného poistenia. Pacient sa stane skutočným klientom svojej zdravotnej poisťovne, ktorá bude mať povinnosť starať sa, aby dostal správnu a kvalitnú liečbu. Bude sa môcť rozhodnúť, či sa pripoistí na poskytnutie niektorých nadštandardných služieb. Zdravotné poistenie sa rozdeľuje na dve časti – na verejné zdravotné poistenie a individuálne zdravotné poistenie.

Toto poistenie je povinné. Týka sa osôb s trvalým pobytom na Slovensku. Získava ho však aj občan s trvalým pobytom na Slovensku, ktorý bol predtým poistený v cudzine a toto poistenie sa skončilo, resp. občan s trvalým pobytom mimo Slovenska, ktorý sa zamestná alebo podniká na území Slovenska.

Každý poistenec (v prípade narodenia dieťaťa jeho zákonný zástupca) je povinný podať prihlášku na verejné zdravotné poistenie.

Povinnosť podať prihlášku sa netýka súčasných poistencov, ktorí sú už poistení v existujúcich zdravotných poisťovniach.

Zdravotné poisťovne sa majú pretransformovať na akciové spoločnosti. Ak do 30. mája 2005 nezískajú povolenie, sú povinné o tom informovať svojich poistencov, ktorí musia podať prihlášku v inej zdravotnej poisťovni. Tá im vydá nový preukaz poistenca, najneskôr však do 31. 7. 2005

Je možné, že vzniknú nové zdravotné poisťovne. Poistenec však môže byť poistený len v jednej zdravotnej poisťovni, ktorú smie zmeniť raz ročne. Prihlášku do novej poisťovne musí podať do 30. septembra príslušného roku, a poistencom novej poisťovne sa stane od 1. januára nasledujúceho roku. Ak podá prihlášku v období od 1. októbra do 31. decembra, poistencom novej poisťovne sa stane až od nasledujúceho 1. januára, teda o rok.

Zákon ukladá zdravotným poisťovniam množstvo povinností a podmienok na vykonávanie verejného zdravotného poistenia. Na ich dodržiavanie dohliada Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Zákon garantuje poistencovi, ktorý riadne platí poistné, že zdravotnú starostlivosť dostane aj v prípade, keď jeho zdravotná poisťovňa skrachuje. Vtedy povinnosť uhradiť občanovu zdravotnú starostlivosť preberie iná zdravotná poisťovňa.

Aká starostlivosť patrí občanovi z verejného zdravotného poistenia?

Na základe tohto poistenia má poistenec nárok na poskytnutie zdravotnej starostlivosti, ktorú zákon určil, že sa z neho hradí plne alebo čiastočne. Z verejného zdravotného poistenia sa plne hradí prevencia, neodkladná zdravotná starostlivosť, diagnostikovanie ochorení a liečba všetkých závažných ochorení. Toto poistenie tiež zahŕňa náklady na lieky a zdravotné pomôcky vo výške, ktorú určí kategorizačná komisia ministerstva zdravotníctva.

V praxi pôjde o takmer všetku zdravotnú starostlivosť, akú doteraz dostával poistenec na základe zdravotného poistenia. O vyňatí niektorej zdravotnej starostlivosti musí rozhodnúť najskôr komisia ministerstva zdravotníctva a potom aj vláda, k čomu dôjde najskôr koncom roka 2006.

Solidárnosť verejného zdravotného poistenia

Verejné zdravotné poistenie je solidárne poistenie. Platí princíp, že zdraví a zamestnaní občania platia a chorí jedinci čerpajú. Všetci občania majú právo na poskytnutie zdravotnej starostlivosti v rovnakom rozsahu, aj keď platia rôzne. Za ekonomicky neaktívnych občanov platí poistné štát.

Bremeno spočíva na ekonomicky aktívnych občanoch. Tí platia príspevky do verejného zdravotného poistenia bez ohľadu na to, či zdravotnú starostlivosť potrebujú, alebo nie. Zdravý človek, ktorý roky nebol u lekára, sa nemôže odhlásiť z platenia povinného verejného zdravotného poistenia, pretože by jeho platby chýbali na úhradu starostlivosti o tých občanov, ktorí sú chorí. Zamestnaný občan s vyšším príjmom platí vyššie poistné, v rámci verejného zdravotného poistenia však nemá právo na lepšie služby ako nezamestnaný, za ktorého celé poistné platí štát.

Platby odvedené do verejného zdravotného poistenia sa neukladajú na „osobnom účte“ platiteľa, ale plynú do spoločného balíka. Z neho sa hradí liečba pacientov, ktorí to práve potrebujú. Dnešní mladí platia za starostlivosť o dnešných starých. Niekdajší mladí - dnešní starí - počas svojho aktívneho života platili za vtedajších starých.

Solidárnosť je základným princípom sociálneho štátu. V Európe má vyše storočnú tradíciu. Je zárukou, že občan dostane zdravotnú starostlivosť aj v prípade, ak bude potrebovať takú drahú liečbu, akú by si nikdy nebol schopný zaplatiť sám (kardiologická, onkologická liečba a iné).

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Verejné zdravotné poistenie - ZDRAVIE.sk