Povinné očkovanie proti TBC bolo na Slovensku ukončené v roku 2011. Mladšie ročníky sa s týmto ochorením nikdy nestretli, stále však nie je zabudnuté. Tuberkulóza vo svete zabije vyše milión ľudí ročne.
Napiť sa čistej, čerstvej vody je pre ľudské telo to najprirodzenejšie a najzdravšie. Všeobecne platí, že ak človek chce byť zdravým, výkonným, s dobrou náladou, musí vypiť dostatok čistej vody.
Alergénová imunoterapia je jediná kauzálna liečba alergie, ktorá lieči samotnú príčinu, nie je však určená pre každého pacienta.
Tuk je prirodzená súčasť jedálnička, uprednostniť by sme však mali jeho zdravé formy, teda nenasýtené tuky a omega-3 mastné kyseliny.
Neviete si bez kávy predstaviť ani jeden deň? Pijete šálku, dve alebo viac? Rozmýšľali ste nad tým, aké množstvo je pre telo prospešné a aký má na človeka vlastne vplyv?
Pravidelná fyzická aktivita má množstvo dokázaných zdravotných výhod, napríklad znižuje množstvo telesného tuku a krvný tlak a zároveň dlhodobo zlepšuje kondíciu a spánok.
Urologické problémy trápia mnohých Slovákov, tí ich však často odsúvajú na vedľajšiu koľaj. Pravidelné preventívne prehliadky u urológa sú pritom prvým krokom k úspešnej liečbe, dokážu včas odhaliť aj vážne zdravotné komplikácie.
Napriek tomu, že Európsky parlament už pred viac ako desiatimi rokmi vyhlásil boj proti rakovine hrubého čreva, vysokú mieru úmrtnosti sa v niektorých členských krajinách, vrátane Slovenska, stále nedarí znížiť.
Rakovina prsníka je na Slovensku ročne diagnostikovaná 3000 ženám, z toho až 30 % žien má ochorenie v pokročilom štádiu. Tretina žien sa z rakoviny nikdy nevylieči.
Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku, si spoločne s primárom Oddelenia dlhodobo chorých, MUDr. Petrom Bártom, symbolicky pripomína „suchý február“. V geriatrii alkoholizmus nie je najväčším zdravotným problémom, no v žiadnom veku, rozhodne, neprispieva k zlepšeniu zdravotného stavu pacienta.
Odborníci Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR odporúčajú zaočkovať sa proti kliešťovej encefalitíde už vo februári či marci.
Hoci najnovšie údaje Národného centra zdravotníckych informácii (NCZI) ukazujú, že závislých od alkoholu pribudlo na Slovensku najmenej za posledné roky, alkohol je na u nás dlhodobým problémom.
Dokážem piť kontrolovane, alebo už mám sklony k alkoholizmu? Aj tieto otázky môže zodpovedať zapojenie sa do Suchého februára. Jeho podstatou je nepiť celý mesiac. Ak to človek nedokáže a napije sa už po dvoch týždňoch (alebo skôr) je žiaduce vyhľadať odbornú pomoc.
Smäd sa zvyčajne dostaví v horúcom počasí, pikantnom jedle alebo pohybovej aktivite. Pokiaľ sa však hlási často a bez zjavnej príčiny, je dôležité spozornieť. Môže ísť o príznak ochorenia.
Cukrovka alebo diabetes mellitus je chronické metabolické ochorenie, ktoré môže v prípade nedodržiavania nastavenej liečby viesť k vážnym komplikáciám. S porušovaním režimu a stravovacími prehreškami sa však diabetológovia nestretávajú len po sviatočnom období, ale celoročne.
Podľa odborníkov je dôležité oddýchnuť si od sociálnych sieťach, pretože štúdie ukazujú, že príliš veľa času stráveného na sociálnych sieťach môže zvýšiť pocity stresu, úzkosti a depresie.
Pokročilému štádiu rakoviny hrubého čreva a konečníka sa dá pravidelnou preventívnou kolonoskopiou predísť. Ročne je toto ochorenie diagnostikované takmer 4000 pacientom a viac ako 2000 pacientov na diagnózu rakovina hrubého čreva a konečníka zomrie.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva ohrozujú naše zdravie predovšetkým vírusové infekcie. Najčastejšie ide o prechladnutie, chrípku či covid-19. Výnimkou ale nie sú ani ochorenia spôsobené RS vírusmi. Tie sprevádzajú vysoké horúčky, podráždenosť alebo nechutenstvo a môžu sa vyvinúť do bronchitídy či zápalu pľúc.
Národná transfúzna stanica (NTS) SR ubezpečila, že nemocnice sú aj napriek nízkym zásobám zásobované plynulo.
Aktuálnu chrípkovú sezónu pokladajú odborníci za najťažšiu za posledných päť rokov. Ťažší priebeh chrípky spôsobil aj jej nižší výskyt v uplynulých rokoch, ktoré boli poznačené pandémiou COVID-19. Ako odborníci dokážu predpovedať, kedy chrípková sezóna prepukne? Je vhodné sa pri príznakoch testovať na covid? Aj tieto otázky zodpovedala skúsená pneumologička Nemocnice AGEL Bánovce MUDr. Ľubica Schutová, MPH.