Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Farmaceutický priemysel do výskumu a vývoja investuje viac než ktorýkoľvek iný sektor

Paríž/Bratislava, 27. jún 2008 – Asociácia európskeho farmaceutického priemyslu EFPIA zverejnila publikáciu „Farmaceutický priemysel v číslach“ pre rok 2008, ktorá ukazuje, že podiel farmaceutického priemyslu na globálnych výdavkoch na výskum a vývoj je až 19 %. Ide o sektor s najvyšším podielom investícií do výskumu a vývoja k čistým tržbám (15,9 %). Toto odvetvie v Európe zamestnáva vyše 643 100 ľudí, z čoho 107 000 pracuje v útvaroch výskumu a vývoja.

„Tieto čísla dokazujú, aký cenný je výskumne orientovaný farmaceutický priemysel pre Európu, jej zdravie a ekonomiku. Náš príspevok by sa však nemal považovať za samozrejmosť“, povedal Brian Ager, generálny riaditeľ EFPIA. „Už vyše desaťročie Európa postupne stráca pozíciu výskumnej základne s postupným presunom svojho výskumu a vývoja do iných častí sveta, najmä do USA, kde je prostredie viac naklonené farmaceutickej inovácii”.
Od roku 1990 do roku 2007 zaznamenali investície do výskumu a vývoja v USA 5,2-násobný nárast, kým v Európe bol tento rast len 3,3-násobný. K rapídnemu rastu výskumného prostredia dochádza aj v rozvíjajúcich sa ekonomikách, akými sú Čína a India. Ak sa neurobí nič preto, aby sa odborné skúsenosti v oblasti objavovania liekov udržali v EÚ, súčasná tendencia zatvárať výskumné a vývojové pracoviská v Európe a otvárať nové pracoviská v Ázii bude mať o pár rokov dramatické následky.

„Je neodškriepiteľné, že inovácie sú v oblasti farmaceutického priemyslu nevyhnutné - bez nich by sme nezaznamenávali pokrok v liečbe pacientov. Takže význam hľadania nových originálnych liekov je nesporný. Vďaka novým inovatívnym liekom sa mnoho chorôb stalo liečiteľnými alebo lepšie znesiteľnými a je úžasné, že pacientov takýmito najmodernejšími prípravkami môžeme liečiť aj na Slovensku. Avšak, čo je v tejto súvislosti nesmierne dôležité, je podnecovať inovácie v regióne EÚ, ktorého je už aj naša krajina súčasťou,“ dodáva MUDr. Miroslav Lednár, predseda predstavenstva SAFS.

„Ak si Európa stanoví za svoju prioritu číslo jeden odmeňovať a stimulovať inováciu, výskumne zameraný priemysel bude nielen schopný zlepšiť zdravotnú starostlivosť v Európe, prinášať európskym pacientom inovačné lieky rýchlejšie, ale prispeje aj k splneniu lisabonského cieľa ekonomického rastu, väčšieho počtu a lepších pracovných pozícií a tým zaručí vysoký životný štandard pre súčasné a budúce generácie európskych občanov“, uzavrel Brian Ager.

Publikácia „Farmaceutický priemysel v číslach“ pre rok 2008 je k dispozícii na priloženej linke („Farmaceutický priemysel v číslach”).

V prípade potreby dodatočných informácií kontaktujte, prosím: SAFS – Ing. Štefánia Cicková, manažér pre PR a komunikáciu, tel. 0915 987 629, prípadne 02/5022 1414, e-mail: cickova@safs.sk.

SAFS (www.safs.sk) je asociácia farmaceutického priemyslu založená v roku 1997. Členovia SAFS sú medzinárodné farmaceutické spoločnosti orientované na výskum a vývoj, ktoré pôsobia na Slovensku s podielom portfólia originálnych prípravkov minimálne 70 % z lokálneho obratu. SAFS združuje 22 spoločností, ktoré zamestnávajú viac ako 1100 odborníkov – lekárov, farmaceutov, ekonómov a iné profesie.

Členovia SAFS: Abbott, AstraZeneca, Bayer, Biogen Idec, Boehringer Ingelheim, GlaxoSmithKline, Janssen-Cilag, Lilly, Lundbeck, Merck, Merck Sharp & Dohme, Novartis, Novo Nordisk, Nycomed, Pfizer, Pierre Fabre Medicament, Roche, sanofi-aventis, Servier, Schering Plough, Solvay Pharma, Wyeth Whitehall.

SAFS je členom Európskej federácie farmaceutického priemyslu EFPIA.

EFPIA (www.efpia.org) zastupuje európske farmaceutické asociácie a spoločnosti orientované na výskum a vývoj.
Prostredníctvom priameho členstva 32 národných farmaceutických asociácií a 43 vedúcich farmaceutických spoločností presadzuje na európskej pôde záujmy približne 2 200 spoločností orientovaných na výskum a vývoj. Tieto spoločnosti prinášajú nové liečivá a zlepšujú zdravie a kvalitu života pacientov na celom svete.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Farmaceutický priemysel do výskumu a vývoja investuje viac než ktorýkoľvek iný sektor - ZDRAVIE.sk