Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Tehotenstvo - 25. až 32. týždeň tehotenstva

V siedmom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo) prekoná nervová sústava plodu závažné zmeny, aj naďalej sa vyvíjajú mozgové  bunky, zdokonaľujú sa a kostné jadrá začínajú tvrdnúť. V 25. týždni tehotenstva váži vaše dieťa asi 0,6 kg a meria asi 34 cm. Plodu sa začína pod kožou usadzovať tuk, tým sa koža vyhládza a tak stráca zvráskavenie a dieťa sa zaobľuje. V 27. týždni tehotenstva sú oči plodu otvorené a plod vidí svetlú brušnú stenu. Začína si precvičovať prehĺtacie a cicacie schopnosti. Povlak tvorený lanugom mizne a pretrváva len na chrbte a ramenách plodu. Srdce tlčie rýchlosťou asi 150 tepov za minútu.

Za posledný týždeň pribral ďalších 10 gramov, je úplne vyvinutý, má podobu novorodenca a ak by sa narodil v tomto týždni, mal by veľkú šancu na prežitie. Už váži asi jeden kilogram. Kostná dreň prebrala celkovú zodpovednosť za tvorbu červených krviniek. Plod už riadi svoju vlastnú telesnú teplotu, ruky má úplne vyvinuté a rastú mu nechty.

Dieťa sa bude nepríjemne vrtieť, ak vaše telo zaujme polohu, ktorá  mu bude nepohodlná. V priebehu tohto mesiaca bude pravdepodobne ešte otočené hlavičkou smerom nahor. Ak však bude rásť veľmi rýchlo, môže sa otočiť do pôrodnej polohy (angažovanie hlavičky smerom nadol). Tento fakt je typický pre prvorodené deti.

V tomto období tehotenstva sa vám pravdepodobne začne tvoriť v prsníkoch kolostrum – sladká vodnatá tekutina, ktorá je menej výdatná ako materské mlieko. Po pôrode ním budete kŕmiť dieťa, kým sa vám v prsníkoch začne tvoriť materské mlieko.

Rastúce dieťa vám ustavične tlačí na močový mechúr, čo má za násloedok, že častejšie pôciťujete potrebu močiť. Pri spánku sú už pre vás niektoré polohy nepohodlné. Kvôli posunu ťažiska a menším uvolnením panvových kĺbov môžete pociťovať bolesti v chrbte. Odporúča sa obuv bez opätkov a sedenie s vystretým chrbtom.

Na začiatku ôsmeho mesiaca tehotenstva (tehotenstvo) zaberá plod takmer celý obsah maternice a hlava je viac-menej proporcionálna k zvyšku tela. Obočie a riasy sú už úplne vyvinuté a plod má množstvo vlasov, ktoré stále rastú. Oči, ktoré sa teraz už môžu otvárať a zatvárať, už zaostrujú. Plod sa pohybuje menej dôrazne, pretože má v maternici málo miesta. Aby si vytvoril pohodlnú polohu, má ruky aj nohy prekrížené. Orgány plodu sú už takmer úplne vyvinuté, okrem pľúc, ktoré ešte nie sú úplne zrelé.Vylučujú zvýšené množstvo surfaktantu, ktorý ich chráni pred skolabovaním, kým začnú dýchať vzduch. Mozog stále rastie a spoje teraz fungujú. Okolo nervových buniek sa tvorí ochranný obal, aby správy putovali rýchlejšie a plod sa môže viacej učiť. Už teraz môže cítiť bolesť, na podnet sa pohybuje a môžete cítiť, že pri náhlom zvuku poskočí. Plod teraz vái asi 1,4 kg a meria 40 cm, je plný energie a má obdobie extrémnej aktivity, keď v tele cítite ako sa pohybuje, pretože neustále rastie. Do konca ôsmeho mesiaca tehotenstva (tehotenstvo) priberia o ďalších 20 gramov. Takmer všetky deti narodené v tomto období vývinu prežívajú. Farba kože je už skôr ružová ako červená, vzhľadom na množstvo bieleho tuku uloženého pod kožou. Zásoby tuku sa tu ukladajú aby dodali plodu dostatok energie a regulovali telesnú teplotu, keď sa narodí. Ochranný maz, vernix caseosa,  ktorý pokrýva kožu dieťaťa je veľmi hrubý.

Nechty na rukách už dorástli, no na nohách ešte nie sú dostatočne dlhé. Dúhovky dieťaťa sa už dokážu rozširovať a sťahovať. Budú sa kontrahovať pri reakcii na jasné svetlo a umožnie deťaťu zaostrovanie aj napriek tomu, že túto schopnosť nepotrebuje do pôrodu rozvíjať.

Od konca siedmeho mesiaca tehotenstva (tehotenstvo) sa začínajú vrstvy placenty stenčovať. Aby placenta vytvorila estrogén,  premieňa hormón podobný testosterónu, ktorý produkujú nadobličky dieťaťa. V tomto mesiaci dosiahnu tieto žľazy veľkosť, ktorá je porovnateľná s veľkosťou žliaz dospelého človeka a každý deň vyprodukujú 10 krát viac hromónu ako nadobličky dospelého. Ponarodení sa rýchlo zmenšia.
Vak plodovej vody, čiže amnionový vak, obsahuje väčšie množstvo tekutiny, z ktorej väčšinu tvorí moč dieťaťa, dokáže vylúčiť až pol litra denne. Nechýba ani nadbytočný maz, dôležité živiny a produkty nevyhnutné na dozrievanie plodu.

Pupočná šnúra je dlhá, pevná a tuhá. Tuhá želatinózna substancia obklopuje krvné cievy a zabraňuje vytvoreniu slučiek, či uzlov na chorde, ktoré by mohli ovplyvniť zásobovanie dieťaťa.
V tomto období tehotenstva (tehotenstvo) sa už budete musieť podrobovať týždenným kontrolám, na ktorých bude lekár kontrolovať tlak, moč a polohu dieťaťa. Maternica vám tuhne a sťahuje sa, čím sa pripravuje na pôrod. Tieto tzv. Braxtonove-Hickove kontrakcie môžu trvať len pol minúty a vy si ich ani nevšimnete. Panva sa rozťahuje a môže byť bolestivá najmä v chrbtovej oblasti. Veľkosť plodu sa natoľko zvýšila, že maternica pritláča na dolné rebrá, takže môžete pociťovať dosť veľké bolesti, brucho je tak napnuté, že je pupok vypučený a pigmentácia linea nigra sa zvýšila.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Tehotenstvo - 25. až 32. týždeň tehotenstva - ZDRAVIE.sk