Tehuľky, korenistá strava neprospieva vášmu "brušku"

Tehotné ženy zvyknú mať silne túžbu na zvláštne druhy potravín. Najčastejšie sú tieto chute buď prehnane slané, sladké, kyslé alebo pikantné. Mnohé nastávajúce mamičky majú obavy jesť napríklad čierne korenie.

Tehotné ženy zvyknú mať zvláštne chute. Najčastejšie sú buď prehnane slané, sladké, kyslé alebo pikantné. Mnohé nastávajúce mamičky majú obavu jesť napríklad čierne korenie, či nemá zlý vplyv na nenarodené dieťa.

Vedci sa stále nevedia zhodnúť, nakoľko je pre budúcu matku korenie nebezpečné. Vedecké dôkazy sú obmedzené. Napriek tomu sa odporúča gravidným ženám ubrať z konzumácie veľkého množstvo korenia počas tehotenstva, aby sa zabránilo možným komplikáciám, o ktorých neraz ani netušíme.

Výhody

Čierne korenie je jedným z najstarších a najrozšírenejších druhov na svete. Okrem úlohy dodať príchuť pri varení, má rad priaznivých účinkov na zdravie. Práve tento fakt je aj ústrednou myšlienkou indickej medicíny stovky rokov. Tá lieči korením celý rad zdravotných problémov, vrátane porúch trávenia, zápchu, bolesti zubov, ochorenia pľúc, problémy s pečeňou, a dokonca aj spálenie kože.

Nutričné údaje

Čierne korenie je vynikajúcim zdrojom mangánu. Dve lyžičky korenia obsahujú viac ako 12 percent vášho denného príjmu tejto dôležitej látky. Rovnaké množstvo korenia obsahuje 8 percent denného odporúčaného množstva vitamínu K a 7 percent železa. Korenie je tiež dobrým zdrojom vlákniny a obsahuje takmer nula kalórií, cholesterolu a tukov.

Ťažšie tehotenstvo

Normálna dávka korenia nemusí byť škodlivá, no existujú potenciálne závažné nežiaduce účinky pre tehotné matky. Korenie môže stimulovať maternicu, čo by mohlo spôsobiť, že tehotná žena dostane skôr kontrakcie.

Ďalšie možné vedľajšie účinky sú tráviace ťažkosti, ktoré sú škodlivé pre nenarodené dieťa tým, že matka prežíva tehotenstvo akosi ťažšie. To platí najmä v treťom trimestri, kedy rastúci plod kladie značný tlak na matkin žalúdok a zažívacie ústrojenstvo.

Bohužiaľ, žiadny dôkladný vedecký výskum s použitím klinických štúdií zahŕňajúcich korenie a jeho účinky na nenarodené deti nie je v súčasnej dobe k dispozícii.

Okrem toho, každé tehotenstvo je špecifické. Najmúdrejšia rada je počúvať svoje telo a poradiť sa so svojím pôrodníkom, ak budete mať neodolateľnú chuť v kuchyni koreniť.