Chorobné míňanie peňazí

Príspevok v téme: Chorobné míňanie peňazí
M74

Ahojte, chcel by som vedieť váš názor na nasledujúci problém:
Kamarátkina matka ( 60r ) trpí mániou depresiou. Kvôli tomu je aj na invalidnom dôchodku a liekoch. Stavy prehnanej aktivity, striedajú stavy hlbokej depresie, kedy ani poriadne nevychádza z domu. Žije sama so psom. Absolvovala aj niekoľko liečení, ale bez väčších úspechov. Občas má aj problémy s alkoholom. Čo je ale závažnejší problém, vôbec nevie hospodáriť s peniazmi. Dostáva 500E dôchodok, platíme za ňu účty za bývanie, kupujeme jej jedlo a napriek tomu má peniaze neustále popožičavané od množstva známych aj cudzích ľudí. Nemá problém obiehať bývalé kolegyne, alebo vedúcich obchodov a všade si požičiavať. Dlhuje aj v banke minimálne 3000E, o tom koľko má v skutočnosti dlhov netušíme. A keď na ňu naliehajú s vrátením, tak si požičia inde, niečo splatí a tak dookola. Raz som bol svedkom ako si vzala pôžičku 100 000Sk a výsledkom bola čiastočne opravená kuchyňa za 20 000SK, zvyšok peňazí išiel na splátky dlhov a hore komínom. Situácia sa zhoršuje a už po nás chce aby sme za ňu platili jej dlhy. Ja už mám ale pocit, že toto nie je riešenie. Vyhadzovať každý mesiac do vzduchu 200-300E sa mi nezdá ako najlepší nápad. Ak by ste si mysleli, že doma má nejaké hodnotné veci, tak ste na veľkom omyle. Jedinou novou vecou je chladnička a práčka, ktorú sme jej kúpili. Zvyšok ( nábytok, elektronika )má tak 30 a viac rokov. Jediné čo má sú haldy oblečenia zo second handov, ktoré aj tak nenosí.
Kamarátka ale tento problém odmieta riešiť, ja som navrhoval zbaviť matku svojprávnosti, z jej dôchodku zaplatiť byt, jedlo a oficiálne pôžičky. Zas je možné že by na to ten dôchodok ani nestačil, o svojej finančnej sitácii sa odmieta baviť. A keď si bude požičiavať od ľudí bude to len jej problém, kým ľudia nepochopia, že jej požičiavať nemajú. Ona je v podstate nemajetná, byt nie je jej a nevlastní ani žiaden majetok, čo by stál za to. Takže, ak by zomrela, dedičstva by sa kamarátka vzdala.
Zaujímal by ma váš názor a prípadné skúsenosti.

AdamKrt

Mozno by pomohlo napisat aj verejny list, napr. strana A4 a vylepit ju na nastenku vo vchode, ci v danom panelaku, alebo v predajniach, kde si poziciava. Ze jej nemaju nic verit a nikto jej nikdy neodsuhlasi ziadne poziciavanie od druheho.

Najlepsie navstivit pravnika a poradit sa o moznostiach...

AdamKrt

Pred zbavenim svojpravnosti, asi dlhy ostanu a bude to asi na osobe, ktora je na nu zodpovedna, aby to vyriesila.

Alebo napadnut to sudnou cestou, vsetky tie dlzoby, ale to sa bude tazko dokazovat a vysledok je velmi neisty. Co uz existuje ako dlzoba, asi ostane a neostava to len splatit.

Ak by to nezvladala, existuje nieco aj ako osobny bankrot.

M74

To zbavenie svojprávnosti nás asi neminie, ale ako je to potom s prípadnou zodpovednosťou? Kto zodpovedá za činy takejto osoby? "Oficiálne" dlhy spraviť nemôže, ale čo keď si napožičiava po známych?
Prváveže známy vedia o čo ide, ale ona je hrozne presvedčivá a nástojčivá. Naposledy si vymyslela že potrebuje X-tý kabát a čižmy do divadla ( kde nechodí a ani tentoraz nešla ), čo sme jej samozrejme neschválili. Známa jej požičala až potom keď ju oklamala že to má od nás schválené. Pritom tá známa ponúkala mame zadarmo omnoho krajší kabát...

AdamKrt

Skuste vybavit u doktora psychiatricku liecbu a zbavenie svojpravnosti.

Ak bude nadalej robit to co robi, zruinuje seba i osoby, ktore do toho zatiahne.

Je to sice mozno drsne, zbavit ju svojpravnosti, ale co robi je este horsie. Netreba sa divat na to, co povedia ludia. Ludom v okoli treba povedat, ze je chora a nech jej nepoziciavaju, ze to nevrati nikdy.

kanc

Zbavenie svojpravnosti je tazka cesta a nie je to jednoduche. V ziadnom pripade vsak za nu neplatte jej dlhy, najomne a podobne!!! Kto jej pozicia, jeho vec a jeho smola. Uplne sa distancujte od jej financnych zavazkov, lebo vas zruinuje a nakoniec vam zaklopu na dvere exekutori!

jajka001_

no, ako vravis, nic po nej neostane,dedicstva sa kamaratka vzda, dlhy po nej neplatte, a kto jej naleti, ten jej naleti, co uz. kamaratka by mohla znamych informovat nech jej nepoziciavaju a ked tak spravia, tak ze im ona nic vracat nebude.